1. 1.
  bir ulusal para birimi ile diger bir ulusal para arasindaki değişme oranıdır.**
  1 ... jagatai
 2. 2.
  Bir ülke parasının bir başka ülke parasına çevrilmesinde uygulanan oran ya da ödenen fiyat.
  2 ... brksbc
 3. 3.
  günlük olarak merkez bankası rakamları için;

  http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.html
  1 ... schizofrenne
 4. 4.
  Erkek dövizlerin karşı cinsi etkilemek adına yaptıkları minik flörtleşmeler dizisi.
  1 ... kosarak uzaklasan nur
 5. 5.
  bir ülke parasının diğer ülke parası cinsinden fiyatına denir.
  ... 2 yillik universite mezunu
 6. 6.
  Bir ülke parasının diğer bir ülkede kullanılan para birimine oranına kur denilmektedir. Hesaben yapıldığında buna döviz kuru, fiilen yapıldığında efektif kur denilmektedir. Ekonominin dış dünya ile olan girift ticari aktivitenin sonucu ve ülke yönetimlerinin kararları ile oluşur. Bu oluşumda siyasi kararlar ile kurlar tespit edilir. Kurun gerçek olmaması halinde kaçak mal Hareketleri görülür. Döviz kurunun serbestçe oluştuğu ülkelerde o Ülkenin ekonomik performansı, yani büyüme oranı, dış borçlarının GSMH sına oranı, enflasyon, cari açık, toplam dış ticareti ve çevresine verdiği güven, uluslar arsı reyting firmalarının verdiği notlar da döviz kurunun belirlenmesinde önemli parametrelerdir. Döviz kuruna müdahale edildiği ülkelerde merkez bankaları sabit kur ilan edebilir veya piyasaya döviz satıp alabilir, böylece kurları istedikleri paritede tutabilir. Bu politika ancak cari açıkları olmayan ülkelerde uygulanabilir.
  ... soyun yavrum geliyorum
 7. 7.
  öyle hiç akademik, iktisadi terimlerle açıklamaya gerek olmayan bir konudur. basit olarak açıklarsak dünya ekonomisinde sade vatandaşın cebinden parayı alıp kodamanların cebine koymaya yarayan bir unsurdur. bu söylediğimi denemesi bedavadır, sen ne zaman döviz alsan, ertesi gün döviz kuru düşer, bankadan dövize endeksli kredi alsan ertesi gün kur artar, hatta bir süre sonra devalüasyon olur. yani bu düşmelerin de artmaların da zamanını ne ayşe teyze, ne de ahmet amca bilmez ama kodamanlar ne hikmetse hep önceden öğrenip, devalüasyon olacağı zaman önceden büyük miktarda döviz toplarlar, kur düşeceği zaman da döviz bozdurup pozisyon değiştirirler.
  ... existenz
 8. 8.
  en sevmediğim şeydir amk. paran bi kaç terörist ya da beyinsiz siyasi yüzünden değer kaybediyor. arzuladığım şey o ki tüm dünyada tek bir para birimi olsun. adı intercoin olabilir.
  ... zoeger
 9. 9.
  Bir an önce düşüşe geçmesi gereken dolar.
  -1 ... cruzy rothers
 10. 10.
  Türk lirasının diğer para birimlerine karşı değerini gösterir.
  ... 1241251251