bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  açılımı continuously variable transmission olan, sürekli değişken transmisyon anlamına gelen, otomatik vites araçlarda kullanılan şanzıman türüdür. bu şanzımanda vites dişlileri bulunmamaktadır. çelik bir bantla birbirine bağlı iki tane değişken çaplı diskin elektronik kontrollü bir hidrolik sistem vasıtası ile çaplarının değiştirilmesi prensibi ile çalışmaktadır.
  -1 ... devedikeni
 2. 2.
  vites geçişlerini hissettirmeyen, 2000 li yıllardan sonra kullanılmaya başlanna, hond nın öncülük ettiği otomatik şanzıman tipi...
  ... erme1984
 3. 3.
  Motoru en güçlü olduğu devirde tutarak aracı hızlandırmaya yarayan şanzıman tipidir. Aşağıdaki linkteki video görüleceği üzere aracın hızı 60 mph'den 120 mph'ye çıkarken motorun devri yaklaşık olarak 6250d/dk ( motorun yüksek güç üretiği devir) civarında olup ara hızlanma boyunca değişmemiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=LlWYTnaDnK0+
  ... iwilltellyouwhat
 4. 4.
  sürekli değişken oranlı transmisyon sistemidir.
  klasik şanzımanlarda kademeli olan vites aşamaları bu otomatik şanzımanda sonsuz sayıdadır.
  aracın her hızında motor optimum devirde çalışmakta ve devirde kademeli değil sürekli bir değişim meydana gelir. bu da sürüş konforu ve sürücü hatalarının en aza indirilmesi demektir. sistemde debriyaj yoktur. kavrama elektronik yada vakum sistemiyle kontrol edilir.

  ilk çıktığı yıllarda pahalı lüks otomobillerde kullanılan bu sistem günümüzde giderek yaygınlaşmış ve orta sınıf araçlarda da kullanılmaya başlanmıştır.
  ... creatil
 5. 5.
  honda hrvde gördüğüm şanzıman modeli. vites geçişi diye bişey gerçekten yok. hiç hissetmiyorsun. d ye tak gaza bas hızlansın gitsin. çok hoşuma gitti araç ve şanzıman.
  ... silik yazarin hayaleti
 6. 6.
  Continuously Variable Transmission- Devamlı değişken vites oranı anlamına gelmekte motorun devir hızına göre iki kasnak arasında teknik olarak sonsuz vites oranı yakalayan ve bu sayede otomatik vites gibi çalışan sistem.

  eski honda jazz bu sistemi kullanıyor diye hatırlıyorum bunun yanında mobiletler ve gokart araçlarında da aynı sistem mevcut.
  cvt'nin en temel avantajlarından olan hafiflik ve basitlik onu günümüzde bile vazgeçilmez yapmakta. Dezavantajlarından bahsetmek de gerekirse kasnaklı sistemde yüksek devirlere çıktıkça kayışın ömrü bariz bir şekilde azalacagından ve bunun yanında sıcaklıkla beraber istenilen iletimi sağlamakta güçlük çekeceğinden performanslı kullanıma hitap etmemekte.
  ... alikurt
 7. 7.
  Cvt şanzıman bir çeşit otomatik şanzımandır fakat diğer otomatik şanzımanlardan farklı olarak içinde balata ve dişli sistemleri olmayıp motosikletlerde bulunan kayışlı sisteme benzeyen bir sistem vardır. Tabi yüksek tork ve gücü iletmek için yapılan kayış adı verilen yapı mukavemeti yüksek çelikten yapılmaktadır.

  iki konik kasnak arasına gerilmiş kayış sayesinde kasnakların çaplarının büyütülüp küçültülmesi ile giriş ve çıkış hızları oranlanır. Kasnakların minimum ve maksimum çapları, yani ilk ve son oranları bellidir. Fakat ara oranlar kademe olmadığı için sürüş koşullarına göre sürekli değişir. Gaza basıldığında motor devri gaz talebine göre belirlenen bir devre kadar yükselir ve sabitlenir. Bu noktadan sonra motor devri artmadığı halde araç hızlanmaya devam eder. Yani şanzıman oran değiştirir. Bu sistemi vitesli bir bisiklete benzetmek mümkün. Pedal çevirme hızınızı değiştirmeden vitesleri değiştirdiğinizi düşünün. Hızınız artar fakat pedal hızınız aynıdır. CVT şanzımanlar, motor devrini en verimli aralıkta tutarak çalışabilmeleri nedeniyle çoğunlukla araç ağırlığına göre düşük torka sahip atmosferik motorlar ile entegre edilirler. toyota bu teknolojiyi kullanan markalardan biridir.

  VT tüm motor hızlarında yüksek performans sağlar. Aynı zamanda yakıt tüketimi minimumda tutulur. Gaz pedalı konumundan , motor hızından ve momentinden gelen bilgiler mevcut seyir şartlarına göre CVT sistemini devamlı şekilde ayarlayan hidrolik kontrol sistemine gönderilir. Vites çevrim oranı motor yüküne ve aracın hızına bağlı olarak devamlı değiştirilir.
  CVT’ nin tabiatında mevcut olan verim, düz ve otomatik transmisyonların her ikisinin sahip olduğu verimden biraz daha daha azdır (düz %85, otomatik %82, CVT %80 civarlarında). Bununla beraber CVT tarafından hız oranı sürekli olarak değiştirildiğinden motorun en uygun devir sayısı aralığında çalışmasına müsaade edilir ve böylece bir uçtan diğer uca olan aktarma organlarının verimi yükseltilir. Bu sürekli olarak vites değişimi uygulanan şehir içi ve otoban trafiğindeki seyir şartlarında yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli bir rol oynar. ilave olarak CVT’ nin çevrim oranı aralığı daha geniş olduğundan daha düşük hızlarda çalıştırılan motorda daha az gürültü meydana gelir.
  ... muhendus