1. 1.
  açılımı continuously variable transmission olan, sürekli değişken transmisyon anlamına gelen, otomatik vites araçlarda kullanılan şanzıman türüdür. bu şanzımanda vites dişlileri bulunmamaktadır. çelik bir bantla birbirine bağlı iki tane değişken çaplı diskin elektronik kontrollü bir hidrolik sistem vasıtası ile çaplarının değiştirilmesi prensibi ile çalışmaktadır.
  -1 ... devedikeni
 2. 2.
  vites geçişlerini hissettirmeyen, 2000 li yıllardan sonra kullanılmaya başlanna, hond nın öncülük ettiği otomatik şanzıman tipi...
  ... erme1984
 3. 3.
  Motoru en güçlü olduğu devirde tutarak aracı hızlandırmaya yarayan şanzıman tipidir. Aşağıdaki linkteki video görüleceği üzere aracın hızı 60 mph'den 120 mph'ye çıkarken motorun devri yaklaşık olarak 6250d/dk ( motorun yüksek güç üretiği devir) civarında olup ara hızlanma boyunca değişmemiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=LlWYTnaDnK0+
  ... iwilltellyouwhat
 4. 4.
  sürekli değişken oranlı transmisyon sistemidir.
  klasik şanzımanlarda kademeli olan vites aşamaları bu otomatik şanzımanda sonsuz sayıdadır.
  aracın her hızında motor optimum devirde çalışmakta ve devirde kademeli değil sürekli bir değişim meydana gelir. bu da sürüş konforu ve sürücü hatalarının en aza indirilmesi demektir. sistemde debriyaj yoktur. kavrama elektronik yada vakum sistemiyle kontrol edilir.

  ilk çıktığı yıllarda pahalı lüks otomobillerde kullanılan bu sistem günümüzde giderek yaygınlaşmış ve orta sınıf araçlarda da kullanılmaya başlanmıştır.
  ... creatil
 5. 5.
  honda hrvde gördüğüm şanzıman modeli. vites geçişi diye bişey gerçekten yok. hiç hissetmiyorsun. d ye tak gaza bas hızlansın gitsin. çok hoşuma gitti araç ve şanzıman.
  ... silik yazarin hayaleti
 6. 6.
  Continuously Variable Transmission- Devamlı değişken vites oranı anlamına gelmekte motorun devir hızına göre iki kasnak arasında teknik olarak sonsuz vites oranı yakalayan ve bu sayede otomatik vites gibi çalışan sistem.

  eski honda jazz bu sistemi kullanıyor diye hatırlıyorum bunun yanında mobiletler ve gokart araçlarında da aynı sistem mevcut.
  cvt'nin en temel avantajlarından olan hafiflik ve basitlik onu günümüzde bile vazgeçilmez yapmakta. Dezavantajlarından bahsetmek de gerekirse kasnaklı sistemde yüksek devirlere çıktıkça kayışın ömrü bariz bir şekilde azalacagından ve bunun yanında sıcaklıkla beraber istenilen iletimi sağlamakta güçlük çekeceğinden performanslı kullanıma hitap etmemekte.
  ... alikurt