bugün

vektör tabanlı, ozalitçilerin çok kullandığı bir grafik programıdır.
genellikle tabelacılıkta ve grafikerlikte kullanılan program.
12 versiyonu vardır.
freehande oranla daha ayrıntılı çizim yapabileceğimiz programdır. araç seçeneği daha fazladır ve otomatik çizim seçimi işimizi bir hayli kolaylaştırır. ancak klavye kullanımı olmadıgından kısayol kullanımı yoktur. bu da freehandde göre eksisidir diyebiliriz.
x3 sürümünün ai uzantılı dosyaları desteklediğini görmenin sonsuz huzuru içerisindeyim!
hayalgücünün sonsuz kapılarını açan bir grafik tasarım programı. son versiyonu coreldraw 12'dir. photoshop'tan daha işlevsel olduğu da tartışılmaz.
x4 sürümü çıkmış program. * *
freehand'in yanında lafı bile edilmez.en basitinden crd 300 küsur mb.iken fh.30 mb kullanarak aynı işi yapar.
12 nci versiyonunda boş bir sayfada veryeri yazarak enter'e bastıktan sonra kapanan program. *
allah belasını versin programı. bir senedir kullanıyorum, bitsin bu kabus.
tamam güzel, çizim namına aşmış olayları mevcut. ama bir paint kadar akıcı ve basit araçlara sahip değilmiş, onu anladım sonunda. en basit işi yapmak için en karmaşık alet edevatı kullanmayı zorunlu kılıyor.
bundan tezi yok illustrator vs dünyasına yelken açıyorum.
kafan kopsun corel draw!

not: işbu entry bir cinnet anında yazılmıştır.
matbaacı programı. nefret edilesi yaratık.
freehan'dın dövduğu vektörel tabanlı, resimler embet ederek çalışan program.
indesign programının çoklu sayfa çalışmalarında yamulttuğu program.
1987'de geliştirilmeye başlanan, 89'da ilk versiyonu ile o zamanlar daha çok bakir olan masaüstü yayıncılık dünyasına merhaba demiş windows orijinli, vektörel tabanlı da olsa içerisinde bitmap manipülasyonu* ve on screen 3d render da** yapılabilen aşmış grafik programı.
çözülemeyen sırlarla dolu program. *
yeni versiyonu piyasaya çıkmış olan programdır.
grafik namına herşeyi* yapabilen muhteşem ötesi program şeysi.

(bkz: bulandan allah razı olsun)
bu gece hata verip sürekli kapanan program. windows a da uyuz oldum zırt pırt gönderme demekten.
hayatımda bu kadar kazma bi program görmedim dediğim vektörel tabanlı programdır.kim ne diye kullanır ,freehand ve illustrator varken.
kullanmasını bilen için çok basit ve bir o kadar da yararlı program. Matbalarda genel olarak corel kullanılması bu yüzden. Freehand gibi çalışmada kullandığınız resimleri bir yere götürken dosyalamaya gerek olmadan taşınabiliyor olması işe yarar. evet çok ani hareketlerde kendi kendini kapatıyor hatalar silsilesi geçiriyor. ama sizde bilgisayardan hızlı olmaya çalışmayın canlarım.
x5 sürümü de çıktı. Hayırlı olsun. Biz grafikerler x4 kararlı sürüme devam.
x5 e sürekli patch gelip duruyor,hala neyin peşindeler anlamış değilim.x4 daha can gibi sanki.
genellikle matbaa sektöründe kullanılan vektörel çizimler gerçekleştirebildiğimiz, çizim programıdır.
renk paletinin temelini cmyk renklerinden alan ve daha çok büyük ebatlarda çizimlerin yapıldığı programdır.
ayrıca kullanım amaçlarından bir diğeri ise reel olarak size sunulan görselin benzerinin çizimini bu program vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.
ek olarak, marka etiket barkod sistemini de bu program yardımıyla görsellerinize ekleyebilirsiniz.
başarılı bir programdır x4 sürümü daha yaygındır.
her gün kullandığım kullanımı kolay reklamcı işi programdır.
adobe programlarını kullananların bir türlü alışamadığı program. çoğunlukla tabelacılar, matbaacılar tercih eder. bir grafiker için photoshop, freehand, Illustrator yeterlidir.