1. .
  saldırgan, yaramaz toplumdur. *
  2 ... filleri kurtaran adam
 2. .
  Siyasi Parti programlarına bakıldığı zaman ihmal edildikleri açıkca görülen çocukların sağlık , eğitim ve sosyal hakları bakımından cinsiyet farketmeksizin tüm yetişkinler karşısında eşit ve adil bir sosyal devlet politikasına kavuşmalarını öngören demokratik ve insan haklarına uygun toplumsal bir bakış açısıdır . Günümüzün yetişkin insanları ya da yaşlı siyasetçileri bu çocuklardan bile daha çocuktur .

  *işsizlikten dolayı sokakta yaşamaya terk edilmiş , evsiz çocukları aşağılama sıfatı niteliğinde " sokak çocukları " şeklinde hitap etmek . Bunları tinerci , balici yaparak toplumdan aforoz etmek .

  *Eğitimde şiddete maruz kalan öğrencilerin yanında kızların okula gönderilmesini boş bir uğraşı ya da bir namus tabusu gibi algılamak .

  *Ülke yolsuzluktan kan ağlarken , iktidardakiler devleti soyarken , sokakta yaşamaya terk edilmiş , suç işlemeye yönlendirilmiş çocukları baklava çaldılar diye hapisle cezalandırmak ...

  (bkz: http://www.birgun.net/bolum-56-haber-39841.html)
  ... nekrofili
 3. .
  garip bir toplum olacağı kesin toplumdur.
  ... plin
 4. .
  çocuklara, çocuk olamadan birey olmayı öğretmeyi öğütleyen, günümüz kimi psikoloklarının yaratmaya çalıştığı toplumdur.

  ayrıca şahane bir terim olmuştur. *
  ... zaknafien
 5. .
  (bkz: #1642496)
  ... nikim yok benim
 6. .
  (bkz: #1642533)
  ... cikolatavekahve
 7. .
  batı dünyasında oluşmuş bir toplumdur ve türkiye'de de maddi ve kültürel olarak üst seviyede bulunan ailelerin de oluşturduğu bir toplumdur. çocukerkil ailede anne ve baba kendilerini çocuğun hizmetkarı olarak görür. çocuklarının eğitimi, mutluluğu için kendi mutluluklarından fedakarlık ederler. çocuklarının okulu için şehir değiştirebilirler, çocukları iyi yetişsin diye çevrelerini değiştirebilirler. bu tür aileler ayrıca az çocuk yaparlar çünkü çocuklarına mümkün olduğunca çok ilgi göstermek isterler.

  tam tersi olan ataerkil toplumda ise aileler çok çocuk yaparlar. çünkü çocukları kendi hizmetkarları olarak görürler. çocukların gelişiminden sorumluluk almadıkları gibi çocuklarını "adam olmadıkları için" suçlarlar, aşağılarlar. çocuğun bir değeri olmadığı için 7-8 çocuk yapmakta bir sakınca görmezler. çocuklarının mutlulukları kendilerini ilgilendirmez, hallerine şükretmeleri beklenir.

  aslında türkiye'de aile planlaması sorununun altındaki neden de budur. çocukları bir araç ve amaç olarak görmek arasındaki fark.
  2 ... raynor
 8. .
  Günümüz Türkiyesinde bir ailenin ne yapıp ne edeceği çocuklar tarafından belirleniyor. Dizginlerimiz çocuklarımızın ellerinde. nereye gidilecek; ne yenecek, nasıl eğlenilecek, bunları bir zamanlar babaların, belki bir zamanlar sadece annelerin belirlediği dönemler yaşanmış olabilir ama artık tek belirleyen, çocuklar. yeni nesil türk çocukları, ailelerini esir almış durumdalar.
  ... nevzatb