bugün

cildi kurutan ilaç.
en iyi sivilce tedavisi sağlayan ilaçlardan biridir.

(bkz: akne)
cleocin-t adlı sivilce ve akne azaltıcı, kurutucu etki gösteren eczacıbaşı adlı firmanın çıkardığı solüsyonun tablet hali olan ilaçtır.
Solüsyonu amonyak gibi kokan,şişenin ucuna solüsyonun deriye nüfuz etmesini kolaylastıracak bir bez parcası konularak satışa sunulan,görünüş itibariyle ayakkabı boyasına benzeyen,sürüldüğü yeri yaraya sürülen tentürdiyot misali yakan ama işe yarayan naalet ilaç..
eczacıbaşı tarafından üretilmiş klindamisin fosfat topikal solüsyonu. *
sivilce tedavisinde kullanılır. sadece bu ilacın kullanılması sivilcelerle birlikte cildi de kurutur o yüzden doktorun verdiği başka ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.
(bkz: reçete)
1 seneden beri kullanıyorum pek bir etkisini görmediğim halde, vodka gibi koktuğu için vazgeçemediğim sivilce ilacı.
"ulan ergenlik bitti, geldim 20 yaşıma ne bu sivilce surat!" diyenler için en uygun ilaçtır.
bugün 10 dan fazla eczane gezmeme rağmen bulamadığım ilaç ,sonunda öğrendim ki piyasadan kaldırılmış.
eskiden kullanırdım o zamanki en iyi sivilce ilaçlarındandı. ama kullanıldığı cilt de önemlidir. sivilcesi ileri düzeyde olan için bir işe yaramayacaktır. onlara daha ağır sivilce ilaçları fayda eder.
içerisinde hidroklorik asit bulunduran bir ilaç. breaking bad izlemenizi öneririm.
Bundan bir kaç sene önce deli gibi 1 ay boyunca kullandığım, faydasını göremeyince dahada elimi sürmediğim ilaç. Hala şişesi %70 dolu duruyor.
sinir bozucu sivilce ilaci. icat edenini siktiğimin ilacını sivilcelerin üzerine süreceğim diye bastırınca zaten patlayıp kanıyor zarar görüyor sivilceler. ne anladım ben böyle ilaçtan amk?
kaç para olduğu merak edilendir.
Bir boka yaramayan ilaç.
çene ile kulağın şöyle bir yarım işaret parmağı kadar orta hizasında, hani boğazın üstü biraz dişlerin altı, sakal bölgesinde küçük bir sivilce çıktı geçenlerde.

ardından bu sivilcenin yanında da küçük bir yara oluştu. sonra bu ikisi çiftleşti ve o bölgede bir iltihap oluştu. öyle bir iltihaptı ki sızlıyordu. büyüktü.

görsel

bundan daha büyüktü. bu geçmeye başladığından sonraki hali olsa gerek tam hatırlamıyorum.

sağlık ocağına gittim, öyle bir baktı etti. dedi yarın gel çözelim. gittim küçük bir operasyonla iltihabı, o iğrenç beyaz siyah ve turuncu sıvıyı çıkarttık. hafif kan geldi vesaire haliyle.

cleocin t isimli ilacı verdi. soran olmuş bu arada ilacın fiyatı 9 lira. ömür boyu gidebilecek türden sürmelik bir ilaç. amacı sürüldüğü bölgeyi kurutmak. sivilceye, belki siyah noktaya da diyebiliriz, kesinlikle yararlı bir ilaç. 3-5 günlük bir kullanım sonucunda kesin olarak belirgin bir sonuç verdi.

ancak ve ancak şöyle her roll tipi ilaçta olduğu gibi hijyen amaçlı her kullanımdan sonra kağıt havlıyla ağzını iyice temizlemek şart. örneğin ben iltihap bölgesine sürdüğüm için etrafında görülür bir şekilde iltihap oluyordu. kürdanla temizlemiştim etrafında bir tur atarak (hani bozuk paranın etrafında kalemle yuvarlak çizersin ya? aynı o mantık) hijyen amaçlı.

iltihap kremidir. ve ileri düzey sivilceler değilde, küçük çıkıntılar ya da kızarıklar için vesaire de kullanılabilir.
(not: jel halide varmış. ondan bahsetmiyorum.)
doktor tavsiyesiz 6 ay kadar kullandığım ilaç. ekşi'de görmüştüm, yorumlar iyi olunca kullandım. işe yarıyor.

bu alandaki Türkiye'nin en iyi doktoru olarak bilinen birine 500 lira muayene ücreti verip bir sonuç alamayınca insanın tekrar doktora gidesi gelmiyor. tabii siz yine de doktora gidin, problem olmasın.
beleş after shave.
alnımda son dönemlerde sivilce çıkmaya başladı, dün bunu kullanmaya başladım ama tüm suratıma boca ettim. sabah uyandığımda cildim kupkuru olmuştu. az önce yine sürdüm ama bu sefer sadece alnıma. kullanıp ciltte kuruluk hissi yaşayan var mı? hatta bu bir his değil cildim dökülüyor adeta.