bugün

eski bir citroen modeli. hidropnömatik süspansiyonu vardır, lhm yağı kullanır. bildiği kadarıyla o yağlar sadece total benzin istasyonlarında satılıyor. sahibindende iki üç tane var, fiyatları değişken. parça ve usta konusu ise merak ettiğim şeyler. geçen gün bir adet yeşil station vagon olan versiyonunu gördüm, harap halde olmasına rağmen muazzam çekici duruyordu.
güncel olarak 40-60 bin tlye alabileceğiniz, yapacağınız masrafı sonuna kadar hak edecek ve 10-15 yıl içinde deli gibi değerlenecek bir klasik otomobil olma adayıdır. türkiye'de günümüzde toplam 30-40 tane kadar olduğunu, bunların yalnızca 10-15 tanesinin yürüyebilecek durumda olduğunu duydum, doğruluğunu garanti vermem. hurdaya ayrılanı çok tabii.
iki yıldır sırf meraktan araştırıp durduğum araçlardır. bir tane almaya niyetlendim fakat fiyatta anlaşamayınca vazgeçtim. bildiklerimi aktarayım. tahminimce ülkemizde 40-50 tane cx var. 10 15 tanesi iyi durumda, diğerleri orta ve kötü kondisyonda. hurdacılarda çıkmacılarda da epey cx bulunuyor. ülkemizde özellikle izmirde ustasını bulabilirsiniz. ankara ve istanbulda da ustaları var. parçalarını sıfır olarak bulamazsınız fakat çıkmacılardan çoğu parçasını komik denebilecek fiyatlara temin edebilirsiniz. bir örnek verelim, ön ve arka farlar, tampona entegre sinyaller, direksiyon, far altı plastikleri ve arka logo 2000 tl. bugün bu saydığım şeyleri bir tofaş şahin için alsanız en az 1000 tl tutacaktır zaten. parçaları çok pahalı değil ama bulması biraz zor anlayacağız.

bu araçlarda en çok dikkat edilmesi gereken parçalar direksiyon kutusu ve süspansiyon sistemidir. diravi isimli sistemi direksiyon kendinden merkezleme yapabilen, yavaşken yumuşak, araç hızlanınca da sertleşen bir yapıya sahip. bozulursa tamiri oldukça pahalı. hidropnömatik süspansiyondaki parçalar aslında 20 25 sene dayanabilir, fakat bunun için sisteme lhm yağından başka hiçbir yağın girmemesi gerekiyor. ülkemizdeki ustalar genelde bu sistemde 10 numara yağ ya da atf yağı kullandığı için sistemin hassas contaları yanıyor ve araçlar yağ kaçırıyor. sonra da bu arabalar "sorunlu" ilan ediliyor. asıl sorunlu olanlar iste anlamayan ustalar. diğer parçalarda bilinen bir kronik sorun vs. yok. lpg taktırmanızı önermem.

onun dışında bu araçlara meraklı, nazını çekebilecek ve gücenmeden parça peşinde koşabilecekseniz vakit kaybetmeden alın, altından daha hızlı değerleniyorlar. 2 sene önce temizleri 50-60 bin tl iken şuan 250 bin tlye ölüleri satılıyor.