bugün

Çorum da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. adli tıp kurumu, Ensar Vakfı Başkanı nın tacizine uğrayan kızın ruh sağlığının bozulduğuna ilişkin rapor verdi. ancak Mahkeme ruh sağlığını medyadaki haberler bozmuş olabilir diyerek zanlıya düşük ceza verdi.

(bkz: http://www.cnnturk.com/20...klama/590961.0/index.html)
medyada dolaşan haberler elbette kızcağızın durumunu daha kötüye sürükleyebilir, ancak şerefsiz arkadaşımızın cezasında indirim düşünmek yanlıştır...

özetle;
vay anasını türkiye
(bkz: tecavüzcüleri sevindiren haber)
(bkz: % 58) ihtimalle iyi niyetle yapılmıştır diye yorum bulan haber.
olabilir; türk ceza kanun'unda çeşitli indirim sebepleri vardır ve de en sık duyulanın iyi haldir.

yalnız çorum'daki olayın farklı boyutuna da değinmek lazım
--spoiler--
‘Bekaret de yok!’

işler hakkında E.Y.’nin ablası Ö.Y.’nin, “Beni de istismar etmişti” şeklindeki suçlaması üzerine ayrı bir dava açılmıştı. Mahkeme, bu davada beraat kararı verdi. Mahkeme, beraat kararını işler aleyhindeki ifadelere rağmen, “bekaretin kaybı konusundaki çelişkili beyanlara” dayandırdı. Kararda şöyle dedi:

“Her ne kadar Ö.Y., beyanlarında 13 yaşından itibaren sanığın kendisini elle taciz etmeye başladığını, cinsel organına ve vücudunun diğer yerlerini eliyle tutmak suretiyle kendisini taciz ettiğini, kursta kendisini dudaklarından ve vücudundan çeşitli defalar öptüğünü, kendisiyle zorla cinsel ilişkiye girdiğini, ilişki sırasında organında kanama olduğunu beyan etmiş ise de 19 Mayıs 2008’de Adana Ceyhan’da bir başka dava nedeniyle verdiği ifadede A.D. adlı şahısla rızası ile ilişkiye girdiğini A.D.’den önce başka erkekle ilişkiye girmediğini söylediği anlaşılmıştır. Sanığa atılı suç, niteliği itibarı ile maddi bir delille ispatlanması en zor olan suçlardandır. Mağdurenin beyanlarının kendi içerisinde çelişmesi karşısında, doğruluğu konusunda ciddi şüphe oluşmuş, şüpheden sanığın yararlanacağı ilkesi gereğince, inandırıcı delil elde edilemediğinden, sanığın beraatine karar vermek gerekmiştir.”
--spoiler--
dikkat edilirse şüpheden sanık yararlanır diye bir olgu vardır ve sanık bu nedenle çıkmıştır. gazetede haber niteliği taşıyabilmesi daha doğrusu bizim ülkemizde çok okunsun en çok hit alan haber olsun gelsin reklamlar gelsin paralar oh oh denilebilmesi için çeşitli kıvama sokulmuştur. (ben böyle düşünüyorum, saygı?)