bugün

efsane bir tek çekim sahne barındıran film ne zaman bu filmi görsem aklıma gelen ilk sahne;

http://www.youtube.com/watch?v=QfBSncUspBk
senaryo olarak vasat ama iyi bir yönetmen ve görüntü yönetmenliğiyle kült mertebesine ulaşmış film. savaş sahneleri ve denildiği gibi kesintisiz tek plan çekim anlayışı gerçekçi bir hava katmış. kahraman erkek theo ramboluk da yapmıyor. kızı ulaştırması gereken yere götürüyor ve görevini yapıyor. ana tema çocuksuz dünyanın kaosla dolması. herkes gergin, sinirli ve özlemle tanrının affetmesini bekliyor. kadınların bilgisayar başında bebek videoları izleyip ağlamaları çok komikti.

(bkz: son umut)

--spoiler--
theo: babası kim?
kee: ne? ne babası...ben bakireyim?
theo: affedersin anlayamadım?
kee: şaka yaptım. gerçek olsa ne mucize olurdu değil mi?
--spoiler--
yüzlerce bilim kurgu, distopik tarzda film izleyen biri için sıradan bir filmdir. eski eski konuları yeniymiş gibi sürüyorlar önümüze. filmin konusunun 2030 yıllarında geçmesi sadece artistik. seyrederken ister istemez akla takılıyor, kısırlık günümüzde yaşanamaz mı yada daha eskide. isa, mehdi, kurtarıcı veya kıyamet hikayesi. son bebeğe kadar aklınız nerdeydi deyip bitiriyorum.
2030'lu yıllarda insan neslinin çeşitli sebeplerle tükenme noktasına geldiği, kısırlığın başlaması ile birlikte tüm dünyada doğumların durması üzerine bir bilim kurgu filmi.

tüm dünyada kaos hakimdir. ama film boyunca bu denli şiddetli bir kaosun olmasının altındaki sebep çok sağlam doldurulamamış. yani tamam insan nesli tükeniyor ve artık insanlar çocuk yapamıyor ama bu denli bir kaos neden ortaya çıkıyor. mülteciler neden mülteci ya da ormanlardan zombi gibi fırlayıp, insanlara saldıranlar neden bu şekildeler veya devlet yeraltı şehirlerinde yaşayan insanları neden yok etmek istiyor...vs...vs..

böyle bir kısırlığın tüm dünyayı bu şekilde bir kaos ortamına sürüklemesi, bir bilim kurgu senaryosu için bile çok vasat kalmış.
savaş sahneleri çok sağlam olan 2027 londrasında geçen insanlığın geleceği siyahi bir kadından doğan bir piç'e bağlanan hoş bir film.
türkiye'de çok underrated kalmış film. arkadaş kimse bilmiyor, izleyen beğenmedim diyor. anlamıyorum cidden, böyle bi atmosferi böylesine etkileyici şekilde yansıtan, senaryosuyla kurgusuyla oyunculuklarıyla yönetmenin görsel şöleniyle muhteşem bir başyapıt olması gereken bu film neden bu kadar az değer görüyor anlamıyorum. filmdeki plan sekanslar bile ne derece emek verildiğini ortaya koyuyor. ama öyle değil işte, bizim millete koycan recep ivedik'i, şafak sezer'i onu izlicek.
Cliwe owen in başrol oynadığı distopik film.
Hikayesi insan neslinin üremenin durması nedeniyle sona erme durumu ile karşı karşıya olduğu bir gelecekte tek hamile bayanı kötülerden koruma çabası üzerine kurulmuştur. Güzeldir.
benim için biraz donuk kalan bir film. ama çatışma sahneleri ve oyunculuk iyiydi. konu da ilginçti . anlamadığım ulan nasıl oldu da herkesin bebeği olmadı. birkaç yerde açıklanır gibi oldu da tam değil.
yıllardır kulağıma fısıldanan ama ne yazık ki geçenlerde izleme fırsatı bulabildiğim ve tür olarak pek adlandıramadığım güzel filmdir. aksiyon desen değil, gerilim desen değil, biraz ondan biraz bundan. konu olarak da başarılıdır.

--spoiler--

kayık bulan deli kadın adamsın lan sen. bu arada theo'nun daha önce ölmesi kesinlikle filmi daha heyecanlı bir hale getirirdi.

--spoiler--
Başrolünde clive owenin yer aldığı 2006 yapımı distopik film.

Kurgusu biraz zayıf ama sağlam bir film.
spoiler vermek istemiyorum fakat; otobüsten o piti piti yöntemiyle çıkartılıp infaz edilen mültecilere kee'yi de eklemek için hamle yapan ingiliz askerine, theo'nun "kaka, pis, pis, kaka" demesi ardından da smell demesi üzerine askerin ingilizce "sen kokla sizden iğreniyorum." diyerek theo'nun suratına tükürmesi son derece rahatsız edici bir sahnedir.
terlikle dünyayı kurtaran kahraman fikrine aşık olduğum film. rambo ve terminatör ders alsın...
ufak mantık hataları dışında muhteşem filmdir 10 puan verdim açık ve net.
Uzun durgun sahneleri yüzünden bir miktar sıksa da ağlatmıştır. insana umut veren filmler listesinde olabilir.
Dikkatli izlediğiniz zaman mükemmel mesajlar alacağınız bir film.
Filmin konusu nedense bana 2008 yapimi babil m.s.'i anirdi.

Film 2006 yapimi. Paket olarak harika. Tartisilacak cok yönü var ama verdigi mesajlar ders niteliginde.

--spoiler--
Özellikle catisma aninda bebegin aglamasi duyuldugunda her iki tarafin da ates kesmesi. Bebek ates hattindan ciktiktan sonra catismanin devam etmesi.
--spoiler--

Bu kisim sahsimi en cok etkileyen sahnedir.
Bir cocuga ümit baglayip ve o cocugun yasamasini her iki tarafin istemesine ragmen; birbirlerini öldürmeye devam etmeleri; biz yetiskinlerin ne kadar salak sacma isler yapabildigimizi gözler önüne koyuyor.

Ne yazik ki; filmi yeni kesfettim.
Konusu hic de utopik olmayan Bir Clive Owen filmi.

Evet clive owen.
Avrupa sinemasının özgün yönlerini yansıtan iyi bir film; öyleki hikaye ne kadar kendine has ve şahane ise final ile olaylar arkasında ki gizem o kadar sinir bozucu.