bugün

entry'ler (48)

öyle kolaysa

"satmam!
bu dert benim hem ağam hem paşam!
öğrenirim onunla kendimi
direnenler yaşar."

tekrar tekrar okurum dediğiniz kitap

Kaosun Kutsal Kitabı - Albert Caraco ve intihar-Edouard leve.

Kaosun kutsal kitabı gerçekten benim de kutsalım oldu. Ölüm, döngü, dünyayı kıyamete sürükleyen her şey, kaos, yine de az buçuk bulundurduğu iyimserlik, öfke tamamen kendimi buldum.

intihar kitabı ise intihara karşı duyduğum saygıdan ötürü. Kişinin kendi yaşamına son vermesi dünyadaki tek özgürlüğüdür. Tek özgür iradesidir. Yazarın 2. Tekil şahıs kullanımıyla birlikte yine kendinizi bulduğunuz bir kitap. Kalp kırıcı da olsa çok sevmiştim, hâlâ da severim.

henning may

muhteşem bir ses.
https://www.youtube.com/watch?v=TMkMrdhmjK4

Hurra die Welt geht unter!

hiç ışık yok

https://www.youtube.com/watch?v=5PnEC4__CyM

cartesius

Descartes'ın latinceleştilmiş adı.

tramvay

claude simon'un soluksuz kitabı. soluksuz çünkü çok az nokta kullanmış. her şeyi derinlemesine betimlemiş. betimlemelerinin kalitesinden ötürü puanım 8. olay örgüsü bakımından kafam karışık.

belle epoque

19. yüzyılda 1. dünya savaşına kadar olan avrupanın refah ve gelişme katetdiği dönem.

bir feministi ekstrem sikip yola getirmek

Feminizmin ne demek olduğunu bilmeyenlerin zırvaları. Sizin illa bir çocuğunuz olacak ve o kız çocuğunuzun başına bir şey geldiğinde ancak insan olacaksınız galiba? Acaba? feminizm kadın haklarını savunan akımdır. Bir gün bir sevdiğiniz insanın başına kötü bir şey geldiğinde elinden feministler tutar. Çok kötü insanlarsınız yav ne diyeceğimi bilemiyorum.

trans kadın

Erkek bedeninde doğup kadın gibi hisseden ya da hormon alıp ameliyat olan bireydir. Ameliyat alıp hormon almasa da kendisini hissettiği gibi tanımlayabilir.

trans erkek

Kadın bedeninde doğup erkek gibi hisseden ya da hormon alıp ameliyat olan birey. Herkes ameliyat olmuyor ya da olamıyor bu yüzden bu bir kesin ameliyat olursa ya da hormon alırsa trans erkektir ifadesi değil. Olmasa da kendisini öyle tanımlayabilir.

otokinetik etki

kas yorgunluğundan dolayı göz hareketlerini önleyen çevresel bilgi düzeltici hareketlerden yoksun olmanın ışığın hareket ediyor gibi yanlış yorumlanmasına yol açtığı öne sürülür.

hannelore kraft

Alman kadın politikacı.

eva hesse

amerikalı heykeltraş.

lyubov popova

rus kadın sanatçı.

claude cahun

1920-1940 yılları arasında çekilen fotoğraflarda, sanatçı erkek kıyafetleri ve saçlarıyla kendini resmetmiş. Cahun’un çalışmaları cinsiyet ve sosyal eğilimleri sorgulamaya yöneliktir.

adrian piper

amerikalı kadın sanatçı.

hannah wilke

amerikalı ressam.

henrietta leavitt

kadın gökbilimci.

lisa meitner

Nükleer fisyonun keşfedilmesini sağlayan çalışmalar yapan bilim kadını.

ida tacke

Renyum ve masuryum adında iki element bulan bilim kadını. ayrıca ilk kez nükleer fisyon fikrini ortaya atan kişi.