bugün

ikilinin evveliyatıyla birlikteyken sonradan düşman olmasından mütevellit oluşmuş sidik yarışı. en son ceza'nın sagopa'ya yaptığı diss neticesinde, sagopa'nın dava açmasının ardından diss savaşı bitmiştir.

insan düşünmeden edemiyor bunlar birlikte olsaydı eminimki türkçe rapte çığır açacaklardı ama kendi kümeslerinin horozu olup ileride unutulmayı tercih ettiler. geride bir tek neyim var ki kaldı. temennim odur ki ileride barışırlar da süper parçalar yaparlar.
işin içinde sagopanın eşi kolera ve cezanın kardeşi ayben de vardır.
(bkz: baslangici olan her seyin bir de sonu vardir)
rap hakkinda hicbir fikrim olmadigi icin [tamamen uzak kalmaya calisiyorum] bu karsilastirma ile ilgili ahkam kesmek istemiyorum. ancak bir arkadasimin bu konu hakkinda soyledigi sey "herkes ceza'yi biliyor ama sagopa'yi dinliyor." idi.
Eskiden kanka, şimdilerde birbirine diss atıp duran iki rapçi.
(bkz: diss)
oldukça renkli küfürlere ve birbirine giydiren şarkılara vesile olmuş didişmedir. bizim buralardaki bir atasözünü de gerçeklemiştir:
(bkz: boklu sidikliyi beğenmez)
ceza'yı yaratan sagopa kajmer'dir. ceza medyatiktir sagopa ise medyadan uzak durmaktadır. beyaz show'a davet teklifi alan Sagopa kajmer bunun için pikniktube de olan ankete 'ben istersem katılırım istemedikten sonra anketin önemi yoktur' diyen ve medyayı çok da sallamadığı görülmektedir.
görünen in sergilediği görüntüye bakarak boynuzun kulağın damına koyma durumunu bize hatırlatan karşılaştırma.
sagopa kajmer bir pesimistin gözyaşları ile rap müziğinin cartel grubunun açmış olduğu devri devam ettirmeyi başarmıştır. başlangıçta ceza ile birlikte bikaç iş yapmış olmasına rağmen cezanın egoist tavırları karşısında birlikteliğe son vermiştir. kanımca bu birlikteliğin son bulması dinleyicilere yaramıştır. sagopa kajmer alanında bir numaradır, her ne kadar ceza daha popüler olsada sagopa vazgeçilmezdir.
(bkz: kendime sarılır donarım)
söz konusu sagopa kajmer ise gerisi teferuattır deme sebebi, sözde rekabet.
hizli hizli laf geveleyerek rap yapildigini sananlarin " devamli tabuttan kefenden sarki olmaz kanka. " diyerekten cezayi destekledigi sozde rekabettir. herkesin stili farklidir, onemli olan kendi ayak izlerini olusturmaktir bu engebeli yaman yollarda. ciddiyetsiz, gudik nota yiginlari dinlemek isterseniz saniyorum sizin icin sagopa son adres bile olamaz. sizleri karamsarliga surukledigim icin uzgunum.
daha sonraları ege çubukçu* tarafından maydonoz olunmuş vs'dir. en son, sagopa'nın cezayı mahkemeye vereceğini duymuştum.
(bkz: Ey kör albüm kapaklarini aç da Adımı gör)
sagopa kajmer in efendi ve kendi halinde olması, buna karşılık ceza nın da cazgır ve ota boka diss atar olması en büyük farklarıdır. ceza nın artısı popülerliği, sagopa nın artısı edebiyat bölümü bitirmiş olmasının yardımıyla lirikleridir. ceza, sagopa ya -daha doğrusu karısı olan kolera ya- seviyesizce küfürler etmiş kalitesini göstermiştir. sagopa ise olgunlukla mahkemeye vermiş bununla da kalmamaış disstortion ep adındaki ultra uzun ve bir gram küfür içermeyen şarkısıyla ceza yı insan içine çıkamaz hale getirmiştir. bu bilgiler dahilinde sagopa kajmer in bir adım önde olduğu görülebilir.

yıllar yıllar sonra gelen edit: liseli kafamı sikiyim.
türk özenti rapçilerin birbirine ağzından küfürler saçarak, tartıştıkları ikisininde dünyanın en iyisi olduklarını iddia ettikleri karşılaşma. birde bunların dünyanın en iyisi olduğunu iddia edip avukatlığına savunurlar. en komiği de budur.
(bkz: rap vs ilahi)
(bkz: medya maymunu vs sanat adamı)
ceza: kötü şair, iyi ses...

sagopa kajmer: iyi şair, kötü ses...

ceza feat sagopa: iyi şair, iyi ses...
ceza: kotu sair, kotu ses.
sagopa > mukemmel sair, iyi ses.

bu durumda zaten herhangi bir karsilastirmaya bile gerek yoktur.
tinerci vs tiner satıcısı.
iki gereksizlik abidesinin karşılaştırılması. ama ille de hangisinin üstün olduğu sorulacaksa şüphesiz ceza fersah fersah öndedir. sagopa ne lan?
ceza: ben rapin oğluyum
sagopa: benim öyle bir oğlum yok
ceza : uyumsuz
sagopa : kayıtsız (böyle yok gibi)

dipnot: ceza kimseyle anlaşamıyor dikkatimi çekti. kiminle düet yapsa ardından ona saldırışa geçiyor.
tenor vs bas 'dır bir bakıma.
CEZA:220 iLE SÖYLER
SAGOPA:110 iLE.