bugün

dünyaya otlamak için geldiğini sanan insandır. ama eminim ilerde bu düzenin kendiliğinden olmadığını anlar ve biraz araştırdığı zaman gerceği bulacak insandır.
cehennem için;

(bkz: yaşadığımız dünya)

cennet için;

(bkz: beynimizdeki masal dünya)*
seçimini yapmış insanın sanrısıdır. bu sanrıyı yanlış kabul eden kişinin, karşı tarafın hatasının nedenini zekasına bağlaması, bağladığı sonucu çok da doğru kılmayabilir. insan çok zeki olup yanlış da yapabilir, aptalın önde gideni olup doğru kararlar da alabilir.*
ayrıca;
(bkz: düşük iq)
(bkz: geri zeka)
şeytan da biziz cin de, ne şeytan ne melek var;
dünyâ dönecek cennete insanla, inandım.

fıtratta tekâmül ezelidir; bu kemâle
tevrât ile, incil ile, kur'an'la inandım.

tevfik fikret
...ne kadar az düşünüyorsunuz!(neml suresi/62) denilesi bir durumdur.
bu ayeti okuduktan sonra aslında şöyle de söylenebilir, yüce yaradanın verdiği aklı ne kadar saçma kullanıyorsunuz!
apaçık bir zihin vermiş, düşünesiniz, ögrenesiniz, dogru yolu bulasınız diye...

cennet-cehennem yok sananlara şuan için sanırım dua etmekten başka yapabilecegimiz bişey yok.
kitaba inanmayan birine kitaptan ayet göstererek cennet/cehennem varlığı kanıtlamaya çalışan tipleri görmemize sebep olan başlık. bir de zekadan dem vurulması ilginçtir.

hayır var ya da yok demiyorum, ama bu kadar yaman çelişki ne diyedir..
adı üstünde sanan insandır, var sananın da yok sananın da zekasını ölçmek anlatım bozukluğuyla başlık açanlara düşmez.
sanmanın ve bilmenin ayrı olgular olduğundan bi haber insandır.. lakin bir insan atesit ise - ki ellhamdülillah atesitim- dinlerin ilk çağlardan beri neden ve nasıl geliştiğini, dinlerin evrim sürecini bildiği için böyle bir sanmaya kapılmaz...gerisi yorumlarda da görüldüğü gibi teferruat ve komedidir...
söz konusu iki yerden gitmek istediği konusunda tercihini yapmış ve bu terchinde sebat göstermesi halinde de istediği yere gidişi garantilemiş olma ihtimali yüksek olan ademoğlu. biz yine de Allah'ın rahemti sonsuzdur inşallah bu gafil kuluna da hidayet eder diyelim.

(bkz: gönüllü cehennem odunu)
evet bu ikisi yoktur.

gidilen yer aynıdır. bir grup gunah icin acı cekerken cehennem diyecek, bir grup guzellik hissettigi icin cennet diyecektir.
kur'an'a inanmayan insanlara düşük zekalı denilmesine yol açıp, yazar kültürünü ortaya koyan başlıktır.
olmaz mi canım? güzelim mersin in silifke ilçesinde bulunan mağaralardır cennet ve cehennem. *
hatalı cümledir. bir şeyin yok "sanılması" için o şeyin aslında var olması ve bunun kanıtlanmış olması gerekmektedir. ancak cennet ve/veya cehennemin varlığının veya yokluğunun kanıtlanması ancak kişi bazında ve ilgili şahıs öldükten sonra gerçekleşebilmektedir.
risk alan insandır. zira inanmayıp diğer diğer tarafta yanabilme ihtimali taşımaktansa, inanıp diğer tarafta göt olma ihtimalini yeğlemelidir.
ilahi bir konu tartışılırken inanmayan insana karşı kutsal kitap yazmalarıyla cevap verme alışkanlığının tetikleyicisi uzun değişik özellikler barındıran insandır.

(bkz: ben de seni aristo ya havale ediyorum)
cennetin bir ırk için, cehennemin diğer ırklar için yaratıldığını sanan insanla eşit mesafededir 2.sine.
ömer hayyam için dünya içinde de cehennemi yaşadığımız sürece pek de bir farkı olmadığını düşündüğüm insan çeşidi , şöyledir ki :

"Ben , gönlü temiz insana kurban olayım,
Gezsin başım üstünde benim , hoş tutayım ,
Ham insanı al karşına söylet azıcık ,
Dön sonra cehennem ne imiş sorayım." der. *
öldükten sonra yeniden dünyaya gelip başka biri olarak yaşayacağına inanan insandır*.