(bkz: elveda gülsarı)
sevgi kelebeği.
(bkz: gün olur asra bedel)

--spoiler--
bir kış tasviri yapıyor, yaz ayında açıp okusam üşüyorum; öyle etkili.
--spoiler--
beyaz gemi'si çok güzel olan yazar..
Hakkinda ovgu ile bahsedilen ancak elime alip bi kiabini okumadigim icin bilemeyecegim kisi.
kırgız yazar. evet.

edit: lan ne eksiliyonuz yalan mı kırgız değil mi adam?? yapacağınız oylamayı sikeyim. evet.
Neden nobel ödülü almadı diye düşünüyorum. Adam daha ne yapsın ne yazsın.
nobel ödülünü alamamasının nedeni yazar olmasıdır. orhan pamuk gibi göt yalasaydı alırdı.
selvi boylum al yazmalım gibi bir şaheseri edebiyat dünyasına kazandırmış kırgız türkü yazardır.
muhtar şahanovla bir sohbetinin şafak sancısı adıyla kitaplaştırıldığı yazar mutlaka okunmalıdır.
akici uslubu etkileyici betimlemeleriyle insani kendine baglayan yazar. elveda gulsari romaninin baslangicinda yolda atla ilerleme ani vardir ki sizi o gunesin batmakta oldugu soguk yokusa goturur dizginleri size takar ve o yuku size cektirir hiriltilarinizi duyarsiniz ve farkinda olmadan kisnersiniz.
türk olmayan yazar.
çok iyi bir yazar. gün olur asra bedel ve cengiz han a küsen bulut çok çok iyidir.
Beyaz gemi'si benim için yaZılmış gibidir.
acıklı romanların yazarı.
toprak ana kitabıyla beni benden alan, elimden bırakamama sebep olup kitabı bitirmeden uyuyamama neden olan, mükemmel bir anlatıma sahip olan, kaliteli yazar.
Aslında her insan bir romandır ve biraz kahramandır.Gün gelir anlar ki, harcadığı tek şey hayalleri değil, zamandır.
Beyaz gemi adlı romanında insana vicdanını, hayatını ve insanlığı sorgulatan yazardır.
Isık göl kıyısında yaşamaya başlarsınız okurken ve çocuğun hayatını uzaktan izleyen bir geyik olursunuz..
Çocuğun beyaz gemiye gidişinde dünyadan sıyrılır, çocuğu kollamak için salarsınız kendinizi buz gibi sulara...
Gün olur asra bedel'ini çok sevmiştim ben. beyaz gemiyi okudum ama tekrardan okumam lazım. lisede anlamamıştım pek. öğretmen zoruyla okunduğu içinde olabilir.
psikiyatristimin antidepresanların yanında önerdiği beyaz gemi adlı romanın yazarı.

-bak buraya yazıyorum yazarının adını da. kesin oku tamam mı?
+tamam.
-cengiiiiiiiz aytmatooov. bak bu sondaki ov eki oğlu anlamına gelir. kırım bağımsız diyoruz, nerde bağımsız. ruslar isimlerine kadar işlemiş adamların.
+oldu.

bu da bir psikiyatrik anımdır.
(bkz: Beyaz gemi)

(bkz: Selvi boylum al yazmalım)

(bkz: Gün olur asra bedel)

(bkz: Toprak ana)
uzun zaman önce merak edip bir kitabını okumustum devamı da gelmedi zaten. *
(bkz: beyaz gemi)
"bir şimşek gibi yaşadın sen. bir defa çaktın ve söndün. şimşeği çaktıran göktür. ve gök ebedidir. işte budur beni teselli eden. bir başka tesellim daha var: insandaki çocuk vicdanı tohumdaki öz gibidir. ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez. yeryüzünde bizi neler beklerde beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça, hak ve sorumluluk denen şey de var olacaktır"

anlatımı, toprağından olsa gerek asya kokar.bozkır,soğuk,atlar, insanlar. bir şiir gibi geçer romanı.
allah rahmet eylesin.
Benim okuduğum en iyi yazarlardan biriydi kesinlikle..
türk olmasa türkiye'de kimse siklemezdi. hele ülkücüler siksen kitap okumazlar zaten.