bugün

sohbetlerine davet eden yurtlardır.
öğrenciyi öğrenci olmaktan çıkarıp robot haline sokan yurtlardır.

maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için iyi gibi gözüksede, aslında birer beyin yıkama merkezi gibi çalışırlar.

'lan nolucak, okul bitene kadar idare ederim' dersen yanılırsın.

okul bitene kadar beynini ele geçirememişlerse, okul bittikten sonra da peşini bırakmaz, türlü bahanelerle sürekli arayıp dururlar.

allah kapılardan uzak etsin.
anadolu insanının kendi kültürüne yaptığı yatırımdır. bu halk ne yapsın ki? laikçi elitler onları sadece hizmetçi olarak istihdam etmek istedi. kökü dışarıdaki islamcı hareketler onları terörist yapmak istedi. erbakan , onları oy deposu olarak görmek istedi. birileri de gelip "gel çocuklarını okutmanda yol gösterelim" ya da ticaretinizi organize edelim dememişti ta ki cemaat olayı yaygınlaşana kadar. anadolu insanı makuldur ve fırsatçıdır.çocuklarını okutan onları zenginleştiren insanlara sahip çıkmıştır.
insan tacirleri.

argümanınızı seveyim sizin.
ne zaman eleştirilseler; 'öğrenciler aç kalmasın, vatanın birlik beraberliği'.

zorla zaman gazetesi sattırmakla oluyor demekki birlik beraberlik.

biz diyoruz: allah öğrencileri ve aileleri bu kenelere muhtaç etmesin.
'vatandaşı muhtaç duruma düşürüp kanını emmek' şeklinde işleyen bir sistemde zor tabii.
ufak tefek eksiklikleri dışında gayet iyi olan yurtlar.
hakkında yanlış bilgi edinen yurtlardır.
ben cemaat yurdunda kalıyorum ve bugün yurdun yemekhanesinde kat abimin sarf ettiği sözleri sizlerle paylaşmak isterim.
'karadenizdeki milliyetçiliği durdurmak için lise kitaplarında hrant dink vb. kişilerden bahsedilmeli. '
takdir sizin !
islam adı altında bir sürü Arap örf ve adetlerinin dinleştirildiği bilgilerin öğretildiği yerdir.
bim gibi *.
istanbuldaki fiyatlarini merak ettigim olusumlardir.
11-12 yaşındaki çocukları evleriyle yan yana olan cemaat yurtlarına yatılı veren anne- babalar neyin kafasını yaşıyorlar anlamıyorum.o yaşlardayken annemden bir gün ayrı kalmaya dayanamazdım. küçük yaştaki çocukların aile ilgisine, sevgisine ihtiyaçları vardır. yurtlarda dini bilgilerin öğretilmesi, öğretilmemesi değil asıl sorun. çocukların yuvası ailesinin yanı olmalı. bu arada şehir dışında yaşamak zorunda kalan öğrenciler için barınma sorununu devlet cemaat yurtları sayesinde çözüyor. bu o kadar işe yaramış ki kapsamlı devlet yurtlarına gerek bile yok artık!
Yobazlar tarafından acımasızca çocukken yetiştirilen insanlar günümüzde polis oluyor. Orda zorla namaz kıldırıp güya islamiyet adı altında beyin yıkanıyor oldukça uzak durulması gereken yerler.

Edit:bu entry yazarken dolmuştaydım ve tepemde dikilmiş bir polis vardı sırf ibneliğine görsün diye yazdım pis bakış attı.
universite de 1,5 yil kaldigim, camda sigara iciyorum diye trabzonun yagmurlu havalarinda disari atildigim yurttur. cok kez gec geldim diye iceriye almadilar. en sonunda da attilar. bu olayi sezince yattigim yatagin altini komple bira kutusu ile doldurup cekip gittim.
üniversitenin son yılında öğretmenlik kpss'sine hazırlanmak amacıyla bulunduğum şehrin en iyi kpss dershanesi olan bir cemaat dershanesine gitmiştim. yıl sonunda sınavdan 20 gün önce kamp yapılacağını sadece ders çalışacağını söylediler.hayatımda bu dershane haricinde cemaatle bir bağlantısı olmamış bir insanım bu arada. kamp lafını duyunca da ders dışı faaliyetler nedeniyle verimli olmayacağını düşünüyordum. fakat sınav zamanı yaklaştıkça, ben de hiç kitap açmamış olmanın verdiği tutuşmayla kampa gitmeyi kabul ettim. o zaman tanıştım cemaat yurduyla. üç yakın arkadaş aynı odada kalma şartıyla başvurmuştuk, kabul edilmişti. kamp boyunca ne karışan oldu ne soru soran nede odaya uğrayan. saat 8 gece 11 arası yemek saatleri haricinde sürekli ders çalışıyorduk. 20 günde inanılmaz yol katetmiştik, ve olayın en ilginç yanı odadaki 3 biz arkadaşın 84- 86 arası puan almış olamızdı. hiç birimizde atanamadık. böyle bir anım geçti işte cemaat yurtlarında sevgili sözlük.

edit: imla.
dershanelerden sonra hükümetin tehtidine maruz kalacak yerlerdir.
akılda en kalıcı olan şey sigaraya ölümüne karşı olduklarıdır.
yakın zamanda patlayacak olan yurtlardır. bir koltukta iki karpuz taşınmıyor.
Günde 16 saat ders çalışmayla geçen günlerde, 2 saat arasında olan tek mola vakitlerimizi de sohbet, muhabbet adı altında sıçan rehber öğretmenimizi de buradan saygıyla anıyorum.
hayatımda hiç kalmadığım yurtlardır. ama hep anlatırlar şöyle de böyle de falan filan. hep merak ediyodum ulan nasıl acaba ortam diye falan. ideolojik kafa yapım cemaat yurtlarında kalanlarla tam zıttır bunu söyleyeyim. çok sıcak bakmam nedense burada kalanlara. okulda bi oğlanla tanıştım, bu yurtlarda kalıyomuş. oğlan çok iyi, sıcak kanlı, konuşuyoruz sürekli. bugün dedi, gel bizim yurtta bi yemek ye, hem yurdu görür ön yargılarını kırarsın diye. tamam lan dedim gittim. böyle ev tipi, anadolu gençlik derneğine ait 120 kişinin konakladığı bi büyük apartman. insanlar falan çok sıcakkanlı geldi. herkes birbirini tanıdığı için yabancı olduğumu anladılar. sürekli hal hatır soranlar, bir şeyler ikram etmeye çalışan insanlar... yemek katına geçtik. ben çoraplarımla geçerken uyardılar, terlikle girmek zorunluluğu varmış. neyse giydik oturduk masaya yemek yiyoruz. hep derlerdi bu yurtlar hakkında, sürekli et yemeği çıkar, sebze nadirdir. harbidende öyle, tepeleme et yemekleri falan. oğlan genelde et çıkar etten bıktık dedi, biz de ete hasret akoyim. yemeği yedik çıktık terasta denize karşı 2 sigara içtik ama yabancı olduğumu bildikleri için herkes çok misafirperver. çay getiren, bisküvi getirenler... girerken ufak da olsa bi tedirginlik yok değil. adam şimdi hadi namaz kılıyoruz dese ne yapacaktım. vakit namazı kılmayı bilmiyorum ki ben. ama gerçekten çok hoşgörülü insanlar var. görüşümü söyleyince bile, olsun bizim için bu sorun değil kapımız her zaman açık falan dediler. önyargılarım tamamen kırıldı. artık çok daha farklı bi gözle bakacağım kesin. odaları güzel olsa gerçekten kalınacak bir yer arkadaşlar. öyle yasak falan yok. kot pantolon televizyon internet gazete dergi yasakları falan kesinlikle yok. namaz kılma zorunluluğu bile yokmuş, duyunca şaşırdım. sevdim gerçekten ya, yok mu şöyle güzel odalı bi cemaat yurdu şu çapulcu kardeşinize? *
akp'nin önümüzdeki günlerdeki hedefidir. erkekli-erkekli neler dönüyor şeklinde çıkışlar yapılabilir.
öncelikle herhangi bir ideolojik-dini baskı gözlenmeyen yurtlardır. dershanelerdeki gibi "hadi abilerde kalın bugün" mantığı yoktur bu yurtların genelinde. ama onlar ile biraz iyi geçiniyorsanız sizi saflarına çekmeye çalışacaklardır. cemaat ile uzaktan yakından alakanız olamayacağını hissettirirseniz bulaşmazlar.

onun haricinde bu yurtlar ucuzdur. diğer özel yurtlara nazaran yarı yarıya ucuzdur takriben. amma lakin ki size ticarethane olarak davrandıklarından paralarını söke söke alırlar. yemekler bok gibidir. temizlik bok gibidir. mevkileri genellikle şehrin dışındadır, yurdu yaparken arsayı ucuza kapatmışlardır. eğer ideolojik olarak benimsemiyorsanız veya mecbur değilseniz kalınmaz bu yurtlarda.

birinci sınıfımı bu yurtlar sikmiş idi yıllar önce.
üniversitemin ilk yılını karartmaya devam eden dandik cemaat yurtlarındandır. Internet kablolu onun için tee -2lere iniyor insan. Giriş saati 19.00. Milletin giriş saati olan 23.00ken biz de son sipariş verme saati 22.00 . Kız yurdunda askılı, şort vs giymek yasak. Gerekçesi arkadaşlarımız rahatsız olabilirmiş. Özel yurt güya ama odada mini buzdolabı hadi onu geçtim masa yok lan! Televizyonu söylemiyorum bile... Aaa birde iki haftada bi çıkış izni var. Nedense yurtta olduğumuz haftalara denk geliyor bu programlar. Evet bunların hepsini Beyazıttaki cemaat yurdunda yaşamaktayız maalesef!
yöneticilerinin ve onların seçtiği abilik
yapan baskın öğrencilerin birer göt olduğu yerlerdir. çok kalmak istedim o yurtlarda sırf müdür ve belletmenleriyle uğraşmak için. fakat ne yazık ki o şansı yakalayamadım. ben de kyk daki uzantılarıyla, özellikle kürt olanlarla uğraştım. çok zevkliydi lan.

ayrıca buralarda psikolojik yıpratmayla zaman gazetesi satılır ögrencilere. üstelik olması gerekenden daha pahalıya.
mantar gibi üreyen sohbetlerinde kesinlikle allah kelamı geçmeyen kimi şehirlerdeki yurtları genelevden farksız yer yer badem bıyıklı abla ve abi barındıran sözde yurt.
" bir süre kaldığım yurtlardır, sonra kovuldum, galiba oradakileri de kendime benzettim."