bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  19. yy. alman romantik ressamı. (bkz: woman in morning light)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Caspar_David_Friedrich
  1 ... electro
 2. 2.
  doğanın ve evrenin içinde insanın aslında bir karınca misali önemsiz olduğunu hissettiren ressam.
  1 ... cokbilmis nihal
 3. 3.
  almanların resim alanında çıkarttığı en başarılı ressamdır. birisi alman iyi ressam olmadığını iddia ederse onlara caspar david friedrich adını söyleyin.

  meşhur "wanderer above the sea of fog"(Sis Denizinde Amaçsızca Dolaşan Adam) tablosu için: http://galeri.uludagsozlu...r-david-friedrich-324130/
  1 ... basketbol asigi
 4. 4.
  tablolarından biri.

  caspar david friedrich
  1 ... pandiraspalas
 5. 5.
  Friedrich, 5 Eylül 1774'de halen isveç'in yönetimi altında olan Pomeranya’da bulunan Greifs-wald'da doğdu. Mütevazi bir ailenin on çocuğundan altıncısıydı. Melankolik bir sanatçı olmasının en önemli nedeni, çocukluk yıllarında geçirdiği acılardır. Friedrich, henüz yedi yaşındayken annesini kaybetti. Onüç yaşındayken bir gün ağabeyi Christoph ile birlikte paten yaparken Christoph buzlar arasında kayboldu. Yıllar sonra Friedrich, kendisinin yoğun ve duygusal odaklı manzara resimleri çehresini değiştirdi ve romantik hareket Vakfı'nın bir üyesi oldu. 1798'de Dresden'e gelen sanatçı, o yıllarda daha çok perspektife önem vererek mimari planlar ve antik bina kabartmaları yapmaktaydı. Doğaya düşkün olan Friedrich'in tablolarında Pomeranya ormanları, Harz dağları, Kuzey Denizi kıyıları veya Rügen Adası’ndaki beyaz kayalar sık sık görülmektedir. Sanatçı, aynı yıllarda sepya rengi ve suluboya eserler de vermeye başladı. Yaratıcılık gücünün doruğuna ulaşan Friedrich, 1835 yılına dek verimli sonuçlar alarak yeni eserler meydana getirmeye devam etti. Bu andan itibaren sanatçıda psikolojik bir düşüş görülmeye başlanmıştır. Klinik depresyon ile iyice düşen Friedrich, Halkın ve yorumcuların anlayışsızlığı, karısının ihanetinden şüphelenmesi sanatçıyı melankolik, her zamankinden daha içine kapalı, yalnız bir adam haline getirdi.

  1835 yılında bir beyin kanaması da geçiren Caspar David Friedrich, 7 Mayıs 1840'da hayatını kaybetti.
  1 ... atlasshrugged
 6. 6.
  Beyin kanamasından gitmesine şaşmamalı. Resmi çizmemiş; o çizme eyleminde var olmuş sanki.

  caspar david friedrich

  (bkz: Woman before the Rising Sun)
  1 ... marcus amoralistis ponchirikos
 7. 7.
  Gerçekçi Melankoli ve amansız romantizm ile yeteneğin üzerinde birleştiği mason ressam. Kendisini gerçekten Çok beğeniyorum. Ciddi seviyede acılı geçen çocukluğu ve hasarlı geçen ölüm öncesi dönemin yanında, ölüm korkusu başlıca ilham kaynağıdır.

  En beğendiğim eserlerinden birisi: (#34763370)
  4 ... lord marcus amoralist premses