bugün

c ile başlayarak gönüller de taht kurmuş şeylerin neler olduğu sorusudur.
(bkz: Ciro)
Ciguli.
cam.
can.
canan.
C vitamini.
(bkz: c++)

şaka lan amele gibi programlama dili. python candır.
elbette cumaya gitmektir.
Canandır.
(bkz: cima)
Can
Cümle
Cumhuriyet
Cumali (eşkiya'dan).
cumhuriyet.
ceyda.
canım kardeşim filmi.
(bkz: ceviz)
(bkz: cigara)
cugara da olabilir.
(bkz: c++) (bkz: c#)
cugaradır.
adilcevaz'daki c.
ca ceyli cala cula da camburceyli cap cub.
Yusuf Atılgan'ın (aylak adam) adlı romanından geçen "c"dir.

Kendinin yüzde kaçı sensin?
doğduğun coğrafya, inandığın kitap, konuştuğun dil, doğduğun aile, gittiğin okul, seçtiğin meslek, ya da yapmaya mecbur olduğun meslek, toplumsal cinsiyet rollerin, toplumsal statünün sana dayattığı görevler.
hepsine yüzde versek sana ne kadarı kalır?
pek fazla bir şey kalmaz. ama tırmalarsan alırsın, ama tırmalarsan kanarsın.
öğrendiklerin, çoğu yalan.
hayatta tutunmaya değecek pek bir doğru bulamazsın. belki yaratırsın.
kendin dışındaki sana öğretilen yüzdeleri kendinden çıkarırsan, içinde bir boşluk kalacak, yanında da bir boşluk kalacak. sağın solun bir bakmışsın hep boş. ama kendin olmayı seçebilecek kadar cesursan, kendin olarak yaşayacak kadar da cesursundur. bir kere gördüysen zaten artık kimse ikna edemez seni. miden bulanır, tiksindirir içinde olmak.

Yine de her şeye gögüs gererek, bir bahane uydurup "mantıklı olmak zorunda da değil üstelik" bir tutamak bulmalı insan.
Çünkü ;
Tutunacak bir şey olmadı mı insanlar yuvarlanır.
Tramvaylardaki tutamaklar gibi. uzanır tutunurlar. Kimi zenginliğine tutunur ; kimi müdürlüğüne ; kimi işine , sanatına. çocuklarına tutunanlar vardır. herkes kendi tutamağının en iyi , en yüksek olduğuna inanır. gülünçlüğünü fark etmez. kağızman köylerinden birinde bir çift öküzüne tutunan bir adam tanıdım. öküzleri besiliydi, pırıl pırıldı. herkesin, ‘veli ağanın öküzleri gibi öküz yoktur’ demesini isterdi. daha gülünçleri de vardır.
Ben toplumdaki değerlerin ikiyüzlülüğünü , sahteliğini , gülünçlüğünü göreli beri , gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum : Gerçek sevgiyi!
Bir adam. Birbirimize yeteceğimiz , benimle birlik düşünen, duyan , seven bir adam!.."

Bazı durumlarda yukarıdaki tutamak sorununu aklıma getiren bi kitap, bu kitap.
mesela ben, şu asalak tabulara inanmam pek, olmazsa olmazlarımda yoktur üstelik... işimede bayıldığım söylenemez. şu an için herhangi bir hayalim ya da amacım da yok. Çokk mutlu olduğum söylenemez ama mutsuz da değilim. cidden sevdiğim biri var. bu kişinin sevgili ya da eş olması şart değil,seni anladığını düşündüğün biri olması bence kafi... flört ettiğin ya da tartıştığın kadınları anlattığın,iş yerinde ettiğin kavgaları paylaştığın,hayatındaki absurd şeylerden bahsettiğin biri.... onun bunları tatlı bi ifadeyle dinleyip seni önemsemesi senin için bir tutamak olabilir. bu senin yalnız hissetmene engel olabilir. böyle bir şey işte Atılgan'ın bahsettiği tutamak.
ille aşk,kadın,adam,statü,araba,para,iş vs.. olmak zorunda değil. sizi mutlu eden her şey tutamaktır. Elinizdeki tutamak her neyse onun kıymetini bilin,adamı hasta etmeyin!
Daha büssürü büssürü büssürü yazmak istiyorum, fakat işin içinden çıkamıyorum, iyisimi siz bu kitabı okuyun hatta lütfen çok rica edicem mutlaka okuyun, ama dikkat edin c' de kaybolmayın,esen kalın...
içi dolu (bkz: cüzdan)

Cumhuriyet.

Cuma ve Cumartesi.
Cennet , Cuma , CEZA ,
Benimdir, (bkz: cem).
Cük.

Tabi ki.
CiGULiDiR. Ve tartışmaya kapalıdır sevgili arkadaşlarım.
cips. kesinlikle.
Cuma. Haftanın en sevdiğim günü.

Bir de Chanel, c harfi ile başlayıp güzel olan şeylerden biri. *