bugün

(bkz: c)
Yaratıcısı ölünce steve jobs gibi anılmadı.
Sonraki c+, c++, c#, php gibi dillerin atası olan yazılım dilidir. Öğrenmesi uzun sürer fakat öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmeye daha da yatkın olacaksınız.
bilenin hayatı struct olarak yaşayacağı gerçeği.
bilgisayar dünyasının calculus 101'i olarak düşünülebilir. her şey c ile başlar. az buçuk anlamayan adam kalkıp da mühendisim demesin mümkünse.
algoritma oluşturma mantığını öğrenmek için çok iyidir ama daha sonrası için bir eziyete dönüşebilir.
Seven varsa ulaşabilir mi?
C# dilinden tek farklı web üzerinde kullanılmaması diye bildiğim dil.
Üniversitedeyken c# ve c++ versiyonlarını gördüğüm programlama dili.
içinde bulunduğumuz yüzyılda ne bileyim bir işletim sistemi, bir sistem programlama, bir antivirüs, bir media player veya işletim sisteminin gücünü en hızlı en verimli şekilde kullanacak herhangi bir yazılım veya 3dsmax - autocad - matlab gibi mühendislik yazılımları yapmak isteyenin c veya iki tık ilerisi c++ kullanmaktan başka şansı yoktur.

bu tür yazılımları dünyada az sayıda kişi yapmaktadır.

halbuki dünyada çok sayıda programcı küçük şirketlerin kurumların talebi üzerine çok sayıda yazılım üretmektedir.

işte kurnaz bil amca bu kitleyi hedef seçmiş ve onlara visual basic ile kanca atmış, daha sonra kurnazlığı ilerletmiş, c ve c++ dillerini belki zayıflatabilirim ümidiyle c# (logonun üst üste gelmiş iki + benzediğine dikkat ediniz) komedisini sahneye koymuştur.

bir dilin gücünü standart kütüphanesi, piyasada resmi yada gayrı resmi dolaşan kodlar belirler. bırakalım unix'i linux'u misal bil amcanın işletim sistemi bile hala c++ koduna dönüşmekte olan c koduyla yazılmıştır. niye c# a dönüştürmüyor -ki istese bir gecede yapar- çünkü evvela c# ı tam bir c++ yapması ardından dünyadaki bütün ticari yazılımları kendisinin hazırlaması gerekir de ondan.

gelecek maalesef kötü, sonuçta bu da olacak, c# a dönüşecek her şey. gelecek nesiller c dilinin, c++ dilinin o korkunç gücünün sadece bil amcanın istediği kadarını kullanabilecekler.

şövalye ruhlu olup bunun karşısında durmak isteyen, kullanmak zorunda olduğu ticari yazılımlar şart koşuyorsa bil amcaya para ödesin tamam fakat ticari yazılım kullanması gerekmeyen linux'a unix'e geçsin ne olur. çağımızın gerçek devrimciliği budur. her hangi bir izm'in peşinde koşmak falan değil. hele koşarken bir de günü gelince kendisine de dayayacak olan bil amcaya dolar ödemek hiç değil.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.