bugün

böcekte kedi de yani her ikisi de canlıdır ama insanlar böceği ezip öldürürken hatta yanlışlıkla ayağıyla ezdiğinde bile üzülmezken, kazaran trafikte köpeğe çarpsa 3 gün üzüntüden uyuyamaz. nedeni çok merak edilir bunun.
Psikolojik baskıya uğramış bir insan tipidir.
bu kadar arguman uretmeye gerek yok. kediyi elinde seversin oksar. gozunun icine bakar koynuna sokulur. haliyle farkli bir yakinlik psikolojisi olusur. benim gozumde insan haric her can degerli o ayri. kedi bocek surungen ayrimi yapmam. bocek hastasiyim. inanilmaz tasarimlar var dogada.
bu tür zevk için kedi kesme olaylarının çok nadir ama devletin göz çıkarıp, kafatası parçalama yada tüfeğin dipçiğiyle bir çocuğun kafasını parçalama olayları çok sık olarak yapıldığı düşünüldüğünde bu insanların yeterince ses çıkarmaması (boş ver zaten Kürt, boş ver zaten çapulcu, boş ver zaten kemalist ya da ateist nidaları arasında) bu kadar yaygaranın "popülizmle" "sürü psikolojisiyle", "özentilik le", bir alakası olduğunu hissettirir insanlara. kedinin de, böceğinde zevk için öldürülmesi kabul edilemez. her 2 canlının da ölmesi aynı üzüntüyü gerektirir.

not: hiç bir dangalak kediye üzülmeyin dediğimi sanmasın. entry'i iyi okusun.. 1 kedi ülke de infiale neden olurken (olmalıdır da zaten sonuçta vahşice öldürülen bir canlı) diğer taraftan devlet eliyle öldürülen ali korkmazlar, sarısülükler ayrıca bakkala giderken gözü çıkarılan kızlar ve kafası dipçikle ezilen o kadar insan var derken yapılan anolojidir.

(bkz: analoji)
çocugun teki canice kedi öldüruyo, bizim milletimiz de çocugu savunabilmek icin götünü yirtiyo.

kac kisi bocek besliyor evinde? aliyor kucagina seviyor, onunla oynuyor? belkide bu yuzdendir insanlarin kedi olumune karsi bu kadar hassas olmasi.

evet onu da allah yaratti bocegi de, fakat ben hic bocek öldürüp video'ya ceken, onlara can cekistiren bir insan gormedim.

adam kedinin bagirsaklarini cikartmis ortaya, delmis kediyi. hala diyenler varki, kedi öldü uzuluyosunuz, bocek olsa uzulmessiniz.

cocuklugunuza inmek istiyorum gercekten.
(bkz: kardeş sen çok yanlış anlamışsın) o böcek sendin sevgilim.
bekara avrat boşamak kolaydır lafının anlaşılmayıp ele parmak göte y dememe sebep olmuştur.

not:ne dedim ben swh.
ayrı kategoriler olması sebebiyle karşılaştırılmayacak olay.

ağzına kanca sokup yakaladığın balığa ehehehe hobi ya deyip kedi böcek karşılaşması yapmayacaksın. farklı kulvarlar.

ayrıca ben öldürdüğüm böcek için arkaya mezar kazıp türbe haline getirdim. şimdi gelen geçen çaput bağlıyor. kara fatma ana türbesi...
olası durumdur, kedi, köpek, papağan gibi canlılar, evcilleşmeye en yakındırlar ve insanlar ile dostluk kurabilirler, duyguları, hisleri, akılları vardır ve insana gerçek anlamda ayak uydurabilirler, kıyaslanmak istenen diğer canlılar ise sinek, hamam böceği, sivri sinek, osuruk böceği v.b. canlılar böcek familyasından olup evcil hayvan olarak kullanılmayan, evcilleşmeye elverişli olmayan canlılardır,evcilleştirilmiş örnekleri var mıdır evet olabilir fakat genel anlamda bünyelerinde insanları hasta edebilecek mikroplar mikro organizmalar barındırdıklarından dolayı böcek türlerinden uzak durulur, ayrıca evde beslediğiniz evcil bir hamam böceğini her an yanlışlıkla ezebilirsiniz,

başlık sahibi yazar arkadaşımın evinin içerisinde pis su giderinden tırmanarak gelmiş bir böceği bağrınıza basacağını hiç zannetmiyorum, böceklerle alakalı durumu söyle özetleyebiliriz, evinizde sağlığınızı tehdit eden bir böcek öldürdüğünüzde vicdanınız sızlamaz çünkü kendiniz ve aileniz için doğru olanı yapmışsınızdır, fakat sokak ortasında gördüğünüz bir böceği veyahut kaldırımda bulduğunuz bir karınca yuvasındaki karıncaları öldürmeye çalışırsanız bu yanlış olandır ve az önce evinde bir böceği öldürüp çöp kutusuna atan insanlardan misli ile tepkiyi karşınızda görürsünüz, çünkü o insan evine tecavüz eden bir böceği öldürmüştür, fakat siz böceklerin evine tecavüz etmektesinizdir.
her ne kılıf bulunursa bulunsun bu insanın böcek öldürdükten sonra kendini haklı çıkarma çabasıdır sadece. kedi böcek farketmez, canlı canlıdır.

aslan tutmak için geyiği yem etmekle, balık tutmak için böceği feda etmemizin hiç bir farkı yoktur. 2si de yanlıştır. ama geyiği yem yapan tepki görür. sadece insanlar şekilci olduklarından böceği hakir görüp ölümü bir kediden yada geyikten daha çok yakıştırırlar. dolayısıyla kılıf bulmaları ve böcek-hayvan analojisini yanlış kullanarak diğer insanların görsel algısını manipüle edip haklı çıkmaya çalışırlar. unutmamalıdır ki her canlı en az insan kadar yaşamayı hak ediyordur.

bir böcek "aaaa insan var yuvamın üzerinde ve üzerine basarsa yuvamı yıkıp ailemi öldürecek diye bir insanı öldürmez ve öldüremez". insanın tek avantajı zekası ve doğada ki en güçlü canlı (zekadan dolayı) olması hiç bir canlıyı öldürebilme yetkisi vermez.

son örnek: bir sırtlan öldüğünde kimse üzülmez ama aslan yavrusu ölünce üzülür insanlar. bu insanların şekilci olduğunu gösterir. yakışıklı yada güzel bir dilenciye çirkin dilenciden daha çok üzülür insanlar. haydi gelin dürüst olup itiraf edelim. insanlar olarak çok şekilciyiz.
Başlığın entryi zaten açıkladığı durumlardan biri... Bir canlı kazara öldüğünde böyle tepki gösterilmez. Arabayla bir kediye, köpeğe ya da hadi daha da uçalım bir ejderhaya çarptığında -yanlışlıkla- üzülürsün; ama elinde olmadan olmuştur. Trajediye dönüşmez. Ancak bir insanın bilerek, isteyerek bir canlıya işkence ettiğini ve bunu kameraya çekip yayınladığını görürsen bu kabul edilemez bir şeye dönüşür. Aynı şekilde bir arıya, uğur böceğine, hamam böceğine de aynı işkenceyi yapıp kameraya çekse benim tepkim aynı olurdu.

Anlamadığım şey, hâlâ neyin mütalaası yapılıyor. O olsaydı bu olmazdı, yok bilmem ne. Yarın öbür gün bu adamlar eşinize, dostunuza, kardeşinize de aynı şeyi yaptığında böcekle karşılaştırabilecek misiniz bakalım.
aynı şekilde fanusta beslediğin balık ölünce mi üzülürsün yoksa köpeğin ölse mi ? mesele bağlanmakta yani bir şeyler paylaşmakta.
herşeyin gözlerde bittiğinin bir diğer kanıtıdır. biraz ince ve duygusal düşünse herkes bunu anlayabilir. hayvanların gözlerine baktığınızda etkileniyorsunuz. böceklerde ve kısmen bütün küçük yaratıklarda gözleri göremediğiniz ya da bakamadığınız için bu duygusal yoğunluk meydana gelmiyor.

(bkz: gözler kalbin aynasıdır)

kafasına kürekle vurularak öldürülen bir fokun gözlerine bakın ve üzülmediğinizi söyleyin. kimse bu kadar vicdansız değildir.
böcekti,kediydi bilmem ama ;yolda ölmüş olanlarının üzerinden,yanından,civarından arabayla geçmek zorunda kalan insan hüznü kadar beter bişey yok.
sürü psikolojisindedir. kimse üzülmese o da üzülmez. beyinsizdir. akp seçmenidir.
vahşete karşı çıkan insandır.
evde böcek, çekirge vs. görünce gazeteye alıp bahçeye atan kişilerin istisna olduğu durum. ama böcek genellikle zarar verici ya da tiksindirici olduğunu için öldürmeyi tercih eden çok insan vardır ve üzüldüklerini de sanmıyorumdur.