bugün

burhan altıntop bir stand-up gösterisi değildir. amaçları, zaafları, takıntıları olan trajikomik bir dizi karakteridir. başına gelen olaylar, diğer insanlarla yaşadığı çatışmalar neticesinde komiklik kazanır.

avrupa yakası'nın 64-95 arası bölümlerinde burhan altıntop hiç de komik bir karakter değildi. dergideki kadınları taciz eden, tokatlı ve köylü olup istanbullu sosyetik tayfaya karşı aşağılık kompleksi besleyen, uzun ve yakışıklı erkekleri kıskanan, sıkıntılı bir tipti. dizinin 4. sezonundan itibaren efemine tavırlar sergileyen hafif şapşal bir karakter havası verildi. gaffur karakteriyle yaşadığı dostluk, yine kendisi gibi karikatürize olan makbule karakteriyle yaşadığı ilişki ile komik olmaya ve diziyi süpürmeye başladığı hikaye başladı.

sonraki 2 sezonda ise her şeyin suyunun çıkması gibi, dizide fazla ön plana çıkarılan, yapmacık ve zorlama bir karaktere dönüştü.

özetle, burhan altıntop avrupa yakası'nın sadece 4. sezonunda komik bir karakterdir. diğer sezonlar noktasında gülmeyenler haklı olabilir. ancak bu bölümler türk dizi tarihinin efsanesi, son derece komik bölümlerdi.
çünkü komik değil. ewed.

edit: hatta dizide gülünecek ne bir karakter ne de bir bölüm vardı.
sadece volkan'ın (bkz: urfalıyam dağlıyam) şarkısını söylerken çişinin geldiği sahne birazcık komikti işte.
avrupa yakası'nın son dönem türeyen tüm karakterleri rezaletti bence.
mizah anlayışı kıt olan insan tipi.
Böyle bir şey olabülür mi yıııığvruumm.

Üzücü.
zamanında çok gülerdik hele gafurla olan muhabbetleri falan hoştu. gerçekten güzel zamanlarmış.
Hayatı fazla ciddiye alıyordur.
Zeka sorunu vardır. Evet.
Burhan altıntop kim çıkaramadım ben.
Recep ivedik e, sabit kanca ya gülüyordur.
Botoks yaptırmış insandır. Bir bölümde vardı hatta ifo Botoks yaptırmıştı da hiçbir mimiği anlaşılmıyordu. Burhana gülünmez mi lan? Tv tarihinin en bomba karakteridir kendileri...
Galip derviş'e de gülmeyecek olan insandır.
Boşa yaşıyordur. Evet.
eziktir. evet.
Benimdir. ve gerzek bence bu adama neden gülerler anlamadım.
ben. evet benim. abartılı hareketler, mimikler. zekice olmayan toplam üç espriyi çevirip çevirip tekrarlama, ağzını yayarak konuşma...
Vavien filmini izlemiş, kafası karışmıştır.
Kendini sorgulaması gerekir. Evet.
Belki bir yakınını kaybetti. Cok üzgün. gülmek zorunda mı? Evet.
gülme kültürü sıfır olan tiptir. evet.
hayat damarlarından biri kopuktur.
ilk başlarda komikti.
bokunu çıkardılar.
insanı şaşırtır. evet.
gülmeyi bilmiyordur. evet.
Gitsin bir köşede sessizce ölsündür.