bugün

Kesinlikle mantıklı bir iş değil.

Ama ben gezegen hareketleriyle uğraşmaktan hoşlanıyorum. Doğum haritalarını kurcalayınca stresim azalıyor. Daha önce de söylediğim kimileri örgü örer, kimileri bulmaca çözer, ben de birilerinin doğum haritalarına bakıyorum.
analitik düşünmeyen ve realist olamayan birinin yapacağı iştir. burç işlerinde zibilyon tane dolandırıcı varken hala burçlara inanan insanı kafası çalışmıyordur net.

arkadaşım, milyonlarca kilometre uzaklıktaki gezegenlerin hareketleri senin ruh halini etkileyemez. anla artık şunu. ruh hali dediğimiz şey tamamen beyin kimyasıyla alakalıdır. astrolojiye saracağınıza kuantum fiziğine, astronomiye veya astrofiziğe yöneltin ilginizi. cidden bu alanlarla ilgilenmek şahane bir şeydir.
ben pek inanmıyorum çünkü kendimi oğlak burcuna da yakın hissediyorum halbuki ne normal burcum ne de yükselenim oğlak ama oğlak burcu özellikleri genel olarak bana uyuyor. kova burcu tabii daha çok uyuyor. yükselenim boğa ama boğa burcuyla pek uyuşmuyorum bence.
kişilik özellikleri tutsa da haftanın nasıl geçeceği tartışılan mevzu.
level 0: ay sen bogasin, capkinsindir diyeni dinlemek
level 1: burcun karakteri etkiledigine inanmak
level 2: gelecegimizi etkiledigine inanmak
level 3: ..
Başak erkeğiyle evli olunca ister istemez inanmaya başladım. Gerçekten çok acayip! Bu kadar tesadüf olması mümkün değil!
Akrep burcu kadını için kurşun atar kurşun yerim.
Tek başına yükselen burçtan da söz etmiyorum. Doğum haritası, ay ve diğer gezegenlerin konumları, şans noktaları vb yapay konumlar ve bunların açıları. Epey komplike bir şeyden söz ediyorum.
--spoiler--
önemli olan doğum haritası.
--spoiler--
doğum haritası denilen şey yükselenle alakalı değil mi. mademki doğum haritasıyla alakalı peki niye balık burcuna alıngan deniliyor. balık burcu o kadar yerilmiş ki mesela aşağıdaki yazıda. balık burcu fazla abartılıyor olumsuz şekilde bence ama yeğenim aslan burcu ve yönetici ruhu var.
--spoiler--
Balık burcu bazı olaylara gereğinden fazla alınganlık gösterebilir. Balık burcunun kırılgan yapısı, onun çabuk üzülmesine neden olur. Balık burcunun olumsuz yönlerinden bir diğer ise disiplinsiz olmasıdır. Balık burçları duygularıyla hareket eder.
--spoiler--
Keşke doğum haritalarımızın etkisini taşımasak.

Mesela mars yengeç burcuna geldiği için pasif agresif eğilimli olmasak ama maalesef.

Güneş burcunu ( doğduğumuz gün ve ay) sktr edin. Önemli olan doğum haritası.
--spoiler--
tövbe haşa inanmamak mı?
--spoiler--
inanmadığım şey ama burçlara inanan insanlar özelliklerini burcuna dayandırıyorlar. yani inanılmasa da burçlara inanan kişi için burcu özelliklerine yansıyor ve kişi de bunu kabulleniyor. mesela dayım balık burcu ama alıngan biri değil.
Burçlara inanan insan şirinlerin gerçek olduğuna da inanır.
Bu konuda şöyle bir sorun var. Çoğu insan benim burcum şu, ama ben özelliklerini taşımıyorum, inanmıyorum demeyi seçiyor.

Burç olayı bu kadar basit değil. Doğum haritasındaki tüm konumların analizi gerekir.
Doğru bir hal içerisinde bulunmaktır ancak onları tağut yapmamak gerekir.

Ayrıca bazı olacakları tahmin edebilmeniz onlara engel olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Evet.
tuhaf bir iştir. astroloji başlı başına bir acayipliktir bana göre.
burçlar herhangi bir şekilde bilimsel verilere dayanmadığı gibi, gökcisimlerinin insanların günlük hayatları ve karakterleri üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağı da bilimsel verilerle desteklenmektedir. Bir sürü makale var bu tarz cümleler ile yazılmış ama..

Ben yine de inanıyorum…
ben burçlara inanmıyorum ama doğum tarihleri genel olarak insanın özelliklerini açıklıyor ve ablamla bana uyuyor.
inanmak için sebeplerim inanmamak için olan sebeplere bin basar. Ne düşük iq seviyesine bağlıdır, ne de yüksek. Tecrübelerle.
Düşük IQ belirtisi.

Ciddî ciddî burçlara inanıp dindar insanların inançlarına, geleneklerine hakaret eden zerzevatlar olduğunu gördüm son yıllarda. Empati yoksunluğunun düşük zekâdan kaynaklandığını düşünüyorum.
merkürün retrosunun jüpiterle olan dengesine tüküreyim, bunun ne insana bir etkisi var ne de davranışlarına. bize en yakın yıldız ebesinin nikahı kadar uzaktayken bunların bize manyetik olarak etki ettiğini ve davranışlarımızın da bu enerji(!) ile düzenlendiğini düşünmek oldukça saçma. bunlara kalırsa iradenin, psikolojinin ve yaşanmışlıkların bir boka yaradığı yok, varsa yoksa enerji. gökteki taşlara tapmaya devam edin. ha bir de, gözlemlediğim kadarıyla bu burç denilen dava seks partneri bulana kadar takip ediliyor, sonra da unutulup gidiyor.
boşluğun, gereksizliğin açık bir şekilde göstergesidir. cahillik zaten böyle şeylerden türeyip gelişir. bunların bence direkt yasaklanması büyük önem arz eder.
ilk mantıksızlık şurada:

"sonra bir duraksadım eğer ay bize bunu yapıyorsa yani küçücük ay bize en yakın gök cismi ama bunun güneşi var yıldızları var..."

Tamam da ayın yaptığı etki zaten yakın olmasından kaynaklanıyor. Yani güneşin etkisini ışığıyla, mevsim değişiklikleriyle alıyoruz zaten. Ama diğer saydığın cisimler aydan çok çok büyük de olsalar çok çok uzaktalar. Yani ay küçük onlar büyük diye düşünmek mantıksız çünkü o kadar uzaktalar ki dünyaya tek etkileri gece zifiri karanlıkta gök yüzünde bir nokta olmaktan ibaretler.

Diğer ve asıl mantıksızlık ise:

Küçücük ay med-cezirlere sebebiyet veriyor tamam da ayın etkisi bir doğa olayı iken neden gezegenlerin yıldızların etkisi insanların karakterleri ve hayatları üzerine olsun? işin içine katılmak istenen fantastikliği tam burada görmek gerekiyor bence.

Tüm dünyadaki insanlar sadece 12 farklı karakter ve kadere ayrılmış diye inanmak kırmızı başlıklı kızın büyükannesinin yerine geçmiş kurtla konuşmasının gerçek olduğuna inanmak kadar safçadır.
ben burçlara inanan biri değilim lakin bir suale cevap bulamadım senelerce düşünmeme rağmen. eğer bulamaz isem burçlara inanmak durumunda kalıcam.

soruya gelince.

şimdi bize yakın bir dostumuz var bize derken dünyamıza yani ay. gelgit durumları oluyor bilmeyen yoktur her halde koskoca okyanusları kaldırıyor yer çekimi falan herneyse. kendi kendime düşündüm ulan bu ay bizim dünyamıza bunu yapıyor ise biz insan olarak yüzde doksan civarında sudan ibaretiz bize hiç mi etki etmiyor. bu soru kafamı gurcaladı durdu bir yandan da fırsat buldukça bunu araştırmaya çalıştım.

yalnız değilmişim bu konuyu merak eden insanlar varmış hatta deney yapmışlar tüm dünya genelinde. deneyin sonucuna göre gelgit zamanlarında insanlar daha öfkeli oluyor ve dünya genelindeki suç oranları belli oranda artış gösteriyormuş.

sonra bir duraksadım eğer ay bize bunu yapıyorsa yani küçücük ay bize en yakın gök cisimi tamam ama bunun güneşi var yıldızları var galaksiler gezegenler karadelikler var güneşten dünyadan haliyle aydan binlerce kat büyük cisimler var şimdi bunların bize hiç mi etkisi yok, her mantığı olan insan vardır herhalde der tahminimce o zaman burçların mantıklı bir tarafı olabilir ama geleceği haber veriyor falan o kadar olur mu işte burçlara inanmadığım yer burası yine de insan şüphe ediyor.
geri zekalılık alametidir..

aman çocuklar..