bugün

birinden ya da bir kurumdan alınan borcu, başka birinden ya da başka bir kurumdan alınan borçla kapama işi. nefis bir zekanın ürünü.
devlet memurlarının uzun yıllardır yaptıkları borç ödeme tekniği.
aklima ister istemez imf yi getiren durum.
bilinçaltı işte n'aparsın.
kredi kartindan nakit cekip kredi karti borcunu odemek gibidir.
çivi çiviyi söker mantığı ile yapılan mecburi hareket.
türkiye'nin borç yönetim politikasının özetidir.
bu işlem genellikle 3-5 yere borcu olan kişiler tarafından yapılır... banka'dan kredi alınarak tüm borçlar kapanır ve sadece tek bir yere borç ödenmiş olur böylece kişi de anlamsız bir iç rahatlaması yaşanır... ne kadar mantıklıdır bilinmez ama parça parça borçlar olmasındansa tek bir yere borç olması rahatlatıcı bir sebebtir...
ingilizcesi roll over dır.
ponzi etkisi
çaresizliğin ulaştığı son noktadır.
futbol takımlarımızın çoğunlukla yaptığı.
(bkz: çaresizlik)
(bkz: son ana bırakmak)
(bkz: güvendiğin dağlara kar yağmak)
(bkz: herşey para mı)
(bkz: ben bu hallere düşecek adam mıydım)
(bkz: kısır döngü)
iki yakayı biraraya getirememek.
takma y*rrakla seks yapmak gibidir.
venüz projesiyle yaşasaydık böyle bir şey söz konusu dahi olmazdı.
(bkz: idare etme politikası)
"borç yiğidin mına koyar" özlü sözün anımasatan eylem.
yapmayın efendim.
(bkz: sıçıp bir de sıvamak)
(bkz: borç yönetimi)

türkiye şartlarında işletme okumuş kişinin, kendi mesleği üzerine çalışacaksa ilk öğrenmesi gereken tekniktir. firmanın fax hattı, borcundan dolayı kesilir ve dışarıdaki fax merkezlerinden müşterilere fax çekilerek gerekli duyuru, bilgilendirme yapılır belli bir meblağ karşılığında. sonrasında size ulaşan müşteri siparişleri ile hattın borcunu kapatırsınız ve firmayı geçici bir süreliğine de olsun düzlüğe çıkartırsınız. eğer ki ciddi bir iletişim yeteneğine de sahipseniz çalıştığınız yer için oldukça kârlı bir işe imza atabilirsiniz.

veya kredi kartı borcunu ödeyip, sonra oradan faturaları çektirebilirsiniz sivil yaşantınızda falan...
(bkz: kredi çekip kredi kartı borcu sıfırlama)
ülkemizde çoğu kişinin aile geçimi için yapması gereken yöntemdir.
ali'nin külahını veli'ye, veli'nin külahını ali'ye verme durumudur. Ama bu kadar da basit değildir, nice ocaklar söner, nice yuvalar dağılır.

paran varsa en iyisini alacaksın, ama "zevkin veresiyesi olmaz" misali paran yoksa da yorganı çok çekmeyeceksin...
her ekstremde yaptğım olaydır.. pek hoştur*

x kredi kartımdan çektiğim y miktar, z kartına olan borcumu kapatmakta..
x kartı ekstersi gelince, önceden z kartına yatırmış olduğum y limitten kalan t kadar miktarı, x kartına ödememle gerçekleşen döngü..

buna göre neymiş;

x+y+z+t: ekonomik döngü ise, bütün burdan gördüklerinizin toplamı, bir öğrencinin dramıymış..
ali'nin takkeyi veli'ye veli'nin takkeyi ali'ye giydirme işidir ki bezdirir.