bugün

batı klasik müzik perkusyon aletidir.iki ayrı davuldan oluşur.tumbanın küçüğü de denilebilir.çaldıktan bir süre sonra avucların yanması geçer.sesi harikadır.
slow şarkılarla çok güzel giden perküsyon aleti.ilginçtir dinlendirici bir sesi vardır bunun ya da bana öyle geliyor güzel yani..
iki haftadır umut sarikaya'nın yazılarına konu olan enstrüman.

--spoiler--
efe ile nermin'in çok güzel bir ilişkileri vardı, hep onlara bakar imrenirdim. bakarken tabi nermin'in bongo'ya da bakardım, efe ne güzel çalıyordur bunu diye düşünürdüm.
--spoiler--
ritm çalgısı.
musicman'in tasarım ödülüne sahip bir bas gitar modeli.
bursa altınceylan'daki üniversite öğrencilerinin yeni mekanı.
(bkz: business organised ngo)
(bkz: ngo)
(bkz: ömer bongo)
çalması çok eğleceli bir o kadar da zor olan bir müzik aleti. biri küçük biri büyük olan iki silindir üzerine gerilmiş deriden oluşur.
afro-cuban bir perküsyon olan bongo küçüğünün çapı 19, büyüğünün çapı 21 cm olan iki küçük davulun birbirine bağlı olarak bir arada durmaları ile oluşmuştur. küçük davula Macho (isp. erkek) büyük davula ise Hembra ya da Mujer (isp. Kadın) denir. istisnalar olmakla birlikte genellikle bongoyu çalmaya macho ile başlanılır. kasnağında genelde ağaç kabuğu kullanılsa da mermer, metal, cam, fil dişi ve seramikten yapıldığı da görülür.bongolar genellikle doğal deri kaplıdır. ancak daha etnik bir tını elde edebilmek için özellikle macho dediğimiz küçük davulun rontgen filmiyle kaplı olduğuna da rastlayabiliriz.

bongo sağ ve sol elin işaret parmaklarıyla davulların tokatlanması yöntemiyle icra edilir. bongoya kendi tınısını veren püf noktası da işte tam burada gizlidir. parmaklar değil bilek hareket etmeli ama davullara sadece her iki elin de işaret parmağı vurmalıdır yalnızca...

çalması başta zor gelebilir, evet büyük bir ritim duyusu olması gerektiği çalan kişide doğrudur.

ama alıştıktan sonra ve ritim duygunuz gelişmişse çalması dünyanın en keyifli enstrumanlarından birisidir.

her enstrumanın olduğu gibi bu küçük ve sevimli perküsyonumuzun da akorda ihtiyacı vardır tabii ki.

bongo alındığında yanında verilen anahtar ile akort edilir. teknik işlerden, alet hırdavattan hiç anlamayan biri olarak kaç numara anahtarın gerektiğini bilemeyeceğim. ama iki davul için farklı büyüklüklerde ağzı olan ve enstrumanla birlikte verilen anahtar bu işi oldukça iyi görüyor.

bongo akordunda temel kural icracının duymak istediği soundu yakalamasıdır. macho hembradan daha tiz akort edilmelidir.

ancak yine de standartizasyon manyağı sözlükçüler için belirtmek gerekirse Hembra'nın sol-la, Macho'nun re-mi notalarına akord edilmesi hoş bir tını yakalamanıza faydalı olur.

bir kaç aydır yakınen incelediğim bu enstruman hakkında bildiklerimi sizinle paylaşmamın faydalı olmasını umut ediyorum..
bursa'da gidilebilecek sayılı birkaç mekandan biridir. Taner güzel eğlendirir. ancak bugün gördüğüm ne yazık ki ergenlerle dolup taşmaya başlamıştır.
http://askbongo.com/tr/#about-bongo
mesajdan aşk hayatınızı irdeleyen yeni koparma hedesi.
En zoru boklu bongo.