bugün

filmde şarkılarda freddie mercury'nin eski kayıtlardan alınıp orijinal sesi kullanılmış, eksik kısımları ise Kanadalı Marc Martel isimli şarkıcı tamamlamış. öyle güzel yapmışlar ki gerçekten gözümü kapattığımda freddie mercury'nin kendisi gibiydi. Live aid konserinin ise birebir aynısını yapmışlar. hala etkisi altındayım sözlük.
fragmanlarını izlediğimden beri beklediğim film. hafta sonu izledim ve cidden çok etkilendim, harika bir film olmuş. sonunda resmen gözlerim doldu. büyük adamsın mercury.
Queen gibi balon bir grubun balon bir şarkısı. Bir de filmi çıkmış.

Izlemeyin, izlettirmeyin.
bariz tarihsel hatalara rağmen çok güzel bir film. ben tavsiye ederim.

hataları da söylerdim ama spoiler vermek istemem, yine de çok merak eden varsa özelden ulaşsın.
20 yıllık bir queensever olarak vizyona girdiği ilk gün gidip izlediğim film. brian may ile john deacon'ın canlandıranlar çok benzemiş ama roger taylor için aynısını söyleyemeyeceğim. sana bana da aynı sarı peruğu taksalar ancak o kadar benzerdik. freddie mercury'i oynayan zat da mükemmel olmasa da sırıtmıyor.

filmde en çok live aid konseri sahnesini beğendim. gökyüzünden stadın üstüne inen kameranın seyircilerin üstünden geçip sahneye gelmesi muhteşemdi. filmde gördüğüm tek hata we will rock you şarkısının piyasaya sürüldüğü tarihti. 70'lerin sonunda meşhur olan şarkıyı 1980'de freddie bıyıklıyken piyasaya sürüldü diye yansıtmışlar. brian may ve roger taylor da filmin yapımında danışmanlık yapmışlar bu hata nasıl fark edilmemiş hayret. filmin live aid konserinde bitmesi tartışmaya açık, konu mercury'nin öldüğü 1991'e kadar uzatılabilir miydi uzatılmamalı mıydı herkes haklı bir gerekçe gösterebilir. ben konser biter bitmez filmin bitmesini beğenmeyenlerdenim. yine de film bittiğinde çalan the show must go on iyi bir seçimdi. queen severler ve birkaç şarkısını bilip ilgi duyanlar gidip görsün.
Çok beğendiğim film. Film queen'den bağımsız olarak düşünülünce de çok güzel. izleyin, izlettirin.
Rami Malek mükemmel iş çıkarmış, sesi de muhteşemmiş bu arada çok güzel söylüyor şarkıları. Filmde Queen'e katılışı, yükselişi (grubun yükselişi) çok hızlı olmuş bu biraz can sıktı ama adamın hayatını anlatıyor Queen'i değil o yüzden fazla şey yapmamak lazım. Brian May'i oynayan çocuk da bana gerçek Brian May'i hissettirdi o kadar uymuş. Yalnız Live Aid de Black Sabbath ve Judas Priest'i önemli isimler arasında okumamaları üzdü. Umarım ilerde bir gün Steve Harris, Bruce Dickinson, Ozzy Osbourne, Rob Halford, Ronnie James Dio, James Hetfield, Dave Mustaine gibi önemli isimlerinde filmlerini izleriz. Metal müzik underrated olduğu için imkansız ama acayip istiyorum bu isimlerin filmlerinin çekilmesini. Umarım Bohemian Rhapsody'nin başarısı buna vesile olur. Mesela Steve Harris'i anlatan filmin adı "Hallowed Be Thy Name" off ne efsane olurdu. Düşündükçe acayip heyecanlanıyorum da imkansız amk. Bu arada filmin konser kısımları tüğlerimi diken diken etti mükemmel olmuş. En çok da We Will Rock You şarkısını bestelerken Brian May'in "seyirciler kendi enstrümanlarını çalabilecek" tarzı konuşup bu fikri ön plana atması hoşuma gitti. Keşke Freddie'nin ölüm sahnesini de çekseydiler. Kısaca müthiş filmdi.
müslüm filminde “timuçin esen müslüm’ü süper oymamış yeaa” diye konuşanların rami malek’ in freddie mercury performansını da görmeleri gereken film.
insanı 13 temmuz 1985 günü dünyada olmadığına pişman eden mükemmel film. Oyuncu performansları -özellikle rami malek- harikaydı. Etkisinden çıkamadığımdan sürekli i want to break free diye dolanıyorum ortalıkta.
ülkece queen hayranı olduğumuzu gördüm lan.
müthiş, fantastik.

20 senelik queen fanıyım ama we are the champions çılardan dolayı filme gitmeyeceğim.
Ntv'de gece gündüz programında kamera arkasından kesitler gördüğüm film. Rami malek'den fredy mercury yapmışlar resmen aynısı olmuş.

Ayrıca müslüm baba filmiyle kıyaslamadan önce 50 milyon dolar bütçeyle çekildiğini de unutmamak lazım. Elli milyor dolar... O parayı bana verseler fredy mercury'ye benzemekle kalmaz gerekirse aids bile olurdum.
Queen’in en özel şarkısı. Şarkıyı dinlediğinizde ruhunuzun o an ki haline göre şekil alabilirsiniz,ruh aleminde çeşitli geziler düzenleyebilirsiniz. Mesela karnınıza bir bıçak saplayıp,bıçağı karnınızdan çekip, koltuğa oturup sigaranızı yakarken kırmızı renginin size çok yakıştığını düşünebilirsiniz.
içinde besmele olan şarkı.
işbu entry, fonda live aid dinleyerek yazılmaktadır-

son zamanların en efsane filmi olmuş bence.
queen fanatikleri mutlaka eleştirecek şeyler bulur ama film bitiminde ortalama müzik dinleyicisi (hatta queen müziğine mesafeli olanlar) hayran kalacaktır.

müziklerin girdiği sahneler, gençlikten efsane wembley'e kadar hayat hikayesinden etkilenmemek elde değil.

son olarak da şunu söyleyim, hollwood'un film sonlarında ajitasyona girmeden freddie şöyle hayatını kaybetti, kalanlar şunu yaptı..vs diye bilgi vermesi müthiş hoşuma gidiyor. isteseler şu güzel hikayeyi mercury'nin ölüm günleriyle iyice dramatik hale getirebilirlerdi ama konser sahnesiyle öyle bi' yerde bitti ki, oyuncu isimler akarken kimse yerinden kalkamadı.

yönetmen, rami malek, görüntüler, lucy boynton..
kime öveceğimi bilmiyorum. enfes.

film sonrası şu sözler daha bi anlam kazandı;

too late, my time has come
sends shivers down my spine, body's aching all the time
goodbye, everybody, ı've got to go
gotta leave you all behind and face the truth
mama,
ı don't want to die
ı sometimes wish ı'd never been born at all
Queen gibi boktan bir grubun yeteneksiz solistinin hayatını anlattığı iddia edilen, ancak bunun üzerinden deli para kaldıran film stüdyosunun elinden çıkan rezil kepaze film.

Müslüm de aynı bokun laciverti.
Efsane. Filmde efsane.
hayatım boyunca şu şarkıda geçen bismillah in nerden geldiğini merak etmisimdir. meğer Freddy abimizin gerçek adı Farrukmus ve de aslen iranliymis. heralde ordan islam hakkında biraz bilgisi var. arz ederim.
queen hayranı olduğum icin cok beğendim fakat puanım 6/10 objektif izlemedim rami malek iyi oynamış.
görsel
pianoda çalmak istediğim ve çalamadığım şarkı.
http://www.youtube.com/watch?v=rptV6K7nqu0
Filmi harika olmustur.
oscar ödülleri verilmeden önce izleme listesine aldığım oscar adayı filmlerden biri. yetiştirebilirsek bakalım artık.
olabildiğince yalın bir anlatımla, ne gereğinden çok büyütüp ne de önemini atlayacak kadar dağınık bir anlatıma sahip olmayan, live aid sahneleriyle muhteşem bir son nokta koyan film. Sanırım yönetmen ve senarist Queen'in herkeste bıraktığı tad ve dinledikleri dönemdeki anılarıyla filmin izlenmesini izlemiş sanki ve bunu başarmış.

Edit: imla.
her şarkı nasıl yapılmışın perde arkasını anlatan film.. finali de "live aid" konseri ile yapalım konuyu bağlayalım demişler ama birşeyler eksik kalmış sanki..

bu filmi beğenenlere saygı duyarım ama bana hitap etmedi.. filmde herşey yüzeysel işlendiği için gidişat sizi finale taşımıyor, filmin sonunda o müthiş patlamayı hissedemiyorsunuz.. freddie'nin ne aile ilişkileri güzel anlatılıyor ne de sevgilisiyle olan yaşadıkları.. konu dönüp dolaşıp hangi şarkı nasıl ortaya çıktı ona bağlanıyor..

bu film en iyi erkek oyuncu oskarını alırsa sırf freddie mercury'nin güzel hatrına alır yoksa rami malek öyle nefis bir oyunculuk çıkartamamış.. mesela brian may ile roger taylor'u canlandıran aktörler çok daha başarılıydı bana göre.. bu filmde duygulanıp ağlayanlar da kesin bu grubun fanlarıdır..

sonuçta şarkılar çok güzel tamam ona lafım yok ama senaryo zayıf kalmış, filmden çok belgesele benziyordu..
854 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde eden film.