bugün

(bkz: bokta çıkabilir)
ALManyada bi şehir.
şehrin tam göbeğindeki park in radison hotel in tam karşısında ali baba döner ve topkapı kebap dükkanlarını görmemle türkiye den uzaklaşma hayallerimi dakika 1 itibariyle suya düşürmüş şehir. haziran ın sonunda soğuktan götümün donması da ayrı bir cilvesi. insan nereye giderse gitsin kendinden kaçamıyor üstadım. bir de şunu anladım ki, ben bu ülkede yaşayamam. arkadaş düzen, huzur vs. güzel şeylerde bu kadar da aşırı olmaz ki. bugün şehirdeki beşinci günüm ve şimdiden sıkılmaya başladım. istanbul un kaosundan sonra hafif geliyor. trafikte çapraz araba arıyorum 5 gündür, 1 tane göremedim. her araba şeridinde ve takip mesafesinde. yetmiş yaşından sonra yaşamak için çok ideal bir şehir ama, hakkını verelim. birde her yer yemyeşil. mimari mükemmel. bochum un bu yönlerini alacaksın, gerisi sıkıcı bence bmc.
barındırdığı gurbetçilerin türkiye'ye gittiğinde ve onlara ''almanya'nın neresinde yaşıyorsun'' sorusu sorulduğunda onları ciddi bir sorunla karşılaştıran şehirdir.
planetaryumundaki akşam gösterilerine gidilmesini şiddetle tavsiye ettiğim şehir, özellikle Pink Floyd - Reloaded.

Chaos and order: a mathematical symphony şovunun traileri buradan izlenebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=lEX1AmLjbLM
almanyanin kuzeyinde bulunan sehir, gittiginizde doner ve waffle yemeniz tavsiye edilir. Ayrica Starlight Express musical' i izlemeden, Ruhr Parki ziyaret etmeden, VfL
Bochum maci izlemeden ayrilmamaniz gerekir bu sehirden.
almanya'daki en yoğun türk nüfusunun bulunduğu bölge. yaklaşık 30 bin türk bulunmaktadır.
şike soruşturması diye diye ortalığın içine sıçan savcılığa sahip şehir. futbolu şikeyle seviyorum ulaann.
ruhr universitesiyle meşhur olan pahalı şirin alman şehridir.
375.000 kisilik nufusuyla nord rhein westfallen eyaletinin 6. buyuk sehri bochum. bu nufusunda yaklasik yuzde 20 sini yabanci kokenliler ve gocmenler olusturuyor ki , türkler de haliyle hatri sayilir bir demografik agirliga sahipler. cok buyuk bir sehir olmamasina ragmen ortalama bir turk sehrinden oldukca hareketli bir sosyal yasama sahip. tabi bundan ruhr universitesinin de payi cok buyuk. hollanda ve belcika ya da oldukca yakin oldugundan yagisli bir iklim soz konusu, ama asil can sikici olan cok yagis almasindan ziyade surekli kapali , yani sizi yagis tehdidinde tutan bir atmosferi var. kis aylari nasildir gormedim ancak sicakligin 0 derecenin altina inmesi de 30 derecenin ustune cikmasi da mevsim normallerinde olmadiginiyi gosteren durumlarmis. sehirde gezilip gorulecek yerler fazla yok , hatta sadece bunu sadece sehir merkeziyle sinirlandirmak da mumkun. dortmund , essen , duisburg ve dusseldorf a oldukca yakin olmasi sehrin avantajlarindan sayilabilir. ulasim almanya nin hemen her bolgesinde oldugu gibi iyi isliyor ancak avrupa`nin diger ulkelerine kiyasla daha pahali diyebiliriz.
Bochum-Harpen/Rosenberg, Almanya'nın batısında Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Bochum kentine bağlı bölge. 3,92 yüzölçüme sahiptir. Toplam 36.956 nüfusa sahip olan Bochum-Nord idari merkezine bağlıdır.
bohum bohum katmanlı bir şehirdir.
almanyada bir şehir. aynı zamanda 1848 yılında kurulmuş bir dönem fatih akyelin de forma giydiği bundesliga takımı.