bugün

bizi allah yarattıysa allah'ı kim yarattı sorusudur.

--spoiler--

Seksen vagonlu bir tren düşününüz. Bu vagonlardan herbirisini bir önceki vagon çeker. Fakat iş lokomotife dayandığında, artık 'lokomotifi kim çekiyor'? diye bir sual sorulmaz. Zira çeken, fakat çekilmeyen bir lokomotif olmazsa, trendeki nizam bozulur ve hareket meydana gelmez. Eğer lokomotif de çekilse, o zaten lokomotif değildir.

Bir er, askerlikle alakalı emirleri onbaşıdan, o da yüzbaşıdan ve nihayet başkumandan da emri padişahdan alır. 'Ya padişah emri kimden alır' diye bir sual sorulmaz. Zira padişah da birinden emir alsa, o zaman padişah olmaz. Padişah olmanın özelliği, emir almadan emir vermektir.

Bu misallerden anlaşıldığı gibi, bütün mahlukatı yaratan, fakat kendisi yaratılmamış olan bir kudretin varlığı zaruridir. Çünkü, doğurma ve doğurulma kanunu, yaratılanlara has bir durumdur. Bu kanun, kainatı yaratan kudrette aranmaz.

--spoiler--
spoiler da geçen örneği veren tren örneğinde yanlışlık vardır.çünkü o lokomotifi insan yapmıştır.
bu soru sonrası beynin içinde sanki kayı$lar kopuyor hayat anlamsızla$ıyor olması bir hayli garip.
yaratıcının yaratıcısını arayan ancak yaratıcının buna gerek duymadan da var olabileceğini bilmeyen kişi söylemi.

bunu bilmeyenler vardı artık aydınlandılar.
(bkz: allah ın allah ı)
padişah örneğiyle ne kadar kölelik yanlısı olduklarını farkettiğimiz kişilerin götünüzü siktik ama siki kim yarattı sorgulamayın türünden cevabına mazhar olmuş ateizmin ilk sorusudur.
(bkz: allah ın çıkıp varım demesi halinde olabilecekler)
Gereksiz bir soru.
(bkz: pilot kalem/19124545)
annemi babam ziktiyse beni kim zikti sorusuyla paralel akım yaratan başlık.
ihlas suresi ile cevaplanır, olay kapanır.
bu örnekten anlıyorum ki padişahlar ateist oluyormuş.
çünkü ilahi emirler yasaklar falan söz konusu he dersek örnek doğru ilahi emir yok o zaman örnek kendi anlattığına ters düşüyo böyle de bişey oldu he sorarsan ben buraya niye geldim neden bu sonucu buldum cevap verebilirmiyim sanmıyorum böyle de bir hale sürükledi bu örnek beni.
anlamak zordur, belki de ufacık beynimizin algilayamayacagi bir konudur. çay da harareti alır diyorlar siktir et takılma böyle seylere.
Aklınıza girdiği an beyninizi olmadık derecede yoran soru.
Gece vakti ağız burun yamulduğunda cevabının idrak edileceği sorudur.
bu soruyu "yaratıcının yaratıcıya ihtiyacı yoktur" diye cevaplayanların "o zaman bizim neden yaratıcıya ihtiyacımız olsun?" sorusunda ise "çünkü biz ölümlüyüz, zaaflarımız ve zayıflıklarımız var" ile "bak herşey ne kadar mükemmel yaratıcı lazım" girdabına kapılmasına yol açar.

mükemmel bir kusur yani...

"yaratmak", hele hele "yoktan var etmek"; ya da "sonsuz", "ezeli/ebedi", "hiçlik" tarzı kavramların doğada, yani gerçek hayatta bir karşılığı yoktur. bu kavramlar insanın hayal ürünüdür, sadece kafada kurgulanır. atomun da, enerjinin de, alemin yaşının da, çapının da bir limiti vardır. bütün evren tarihi, bugünü ve geleceği hepi topu bir takım "şey"lerin başka formlara, sistemlere dönüşmesi ve yeniden dönüşmesidir. dolayısıyla "allah" gibi bir kavramın yaratıcısı da insandır; diğer var olmayan süper kahramanları da var edebilen insan aklı.

allah ı yaratan insandır, yeri gelince de yok eder.
dinin paradoksu.
--spoiler--
bir ateistle aramda uzun bi yazışma geçti, sizler için özetliyorum;

- allah'ı kim yarattı?

allah yaratılmadı. o zaman ve mekandan münezzehtir. bu allah'ın bir özelliğidir.

- tabi cevabını bulamayınca arapça konuşmaya başlarsın.

türkçesini yazayım; allah zaman ve mekandan bağımsızdır. zaman ve mekan allah'ın yarattığı şeylerdir.

- eee? sonuç? zaman ve mekanı allah yarattıysa allahı kim yarattı? öncesi sonrası diye bişey demiyorum allahı kim yarattı diyorum.

allah'ın başı yok ki onu yaratan olsun! allah her zaman vardı.

- zaman kavramına bağlı kalma diyorum sana sen her zaman diyosun... anlamadın galba zaman yok... allahı ne yarattı?
--spoiler--
istisnasız herkesin en az bir kez sorguladığı olay.
birdenbire aydınlanmış kişi söylemi. bu kadar basite indirgenemese de, ateizmin en temel kanıtlarından biridir "ilk neden" sorunu.
http://alkislarlayasiyoru...rilarin-tanrisi-animasyon
anladığınız takdirde sorunuzun cevabını alacaksınız. http://www.youtube.com/watch?v=NDPWwDfpHiQ
dil bilgisi kurallarına göre başlık soru niteliği taşısa da mantık yönü ile yanlış bir sorudur. yaratılan, yaratıcı olamaz.
Amacı belli olan sorudur. Cevabı bulunacak degildir. Bir arkadaşım ben ateistim dedi bende Allah kabul etsin dedim. Güldü. Mesele bu. Herkesin inancı kendine. Allah akıl vermiş. Dileseydi herkesi musluman yapardı. Demekki bundada bir mana var.
allah ezeli ve ebedi'dir. o zaman'dan ve mekan'dan bağımsız'dır. allah'ın varlığı bir başlangıç'tan olmamış'tır. o hep var olmuş'tur.
apple pixar ofislerinde yaratılmıştır.