bugün

Biryudumkitap.com, her sabah e-posta kutunuza 5 dakikada okuyabileceğiniz en iyi hikaye ve roman mesajlarını ücretsiz gönderen bir servis. iyi insanlar hala var.
iyi ki de varlar.
Bunca yoğunluk arasında az da olsa okumaya zaman ayırmamı sağlamış müthiş bir servis.Satın alınacaklar listeme yeni kitaplar eklememe de ayrıca yardımcı oluyor.
her sabah kitaplardan pasajlar gönderiyorlar. bir de pasajın üstüne sanki derdimi anlıyormuş, içimi okuyormuş gibi bir yazılar yazıyorlar. sonunda da, "sevgili okur, var olun." diyorlar. Seviyorum sözlük.
Çoğu zaman her sabah mail kutunuza minik bir pasaj bırakıyorlar,üstlerinde minik notlarla. Arada bir çok sevdiğim kitaplar denk geliyor hatta,tanıdık cümleler okumak keyif veriyor. Bugünün pasajı Ayten Işık-Kör Dövüşü'ne ait. Pasajdan ziyade notu bırakıyorum buraya,belki size de tanıdık gelir bu hisler.

"Günaydın. Kelimeler bazen tükenir. Bazen de anlamını yitirir, bilirsiniz. Ayşen Işık aynı kitabında, "Konuşmak, sözcükleri bir araya getirmek gözüne öyle güç geldi ki çenesini avucuna dayadı, denize çevirdi bakışlarını." der. insan anlatmaktan yoruldu mu maviliklere dönmeli sevgili okur. Ama gökyüzüne ama denize... Var olun."
Günün pasajı, Engin Barış Kalkan - Anonslu Kaset Doldurulur'dan gelmiş.

Yine pasaj yerine günaydın notunu bırakıyorum.

"Günaydın. Ne fena şeydir şu noksanlık hissi. insan, her şeyin yolunda gittiğine inanamaz bir türlü. Sanki öyle unutttuğumuz, eksik bıraktığımız bir şeyler var bugün. Engin Barış Kalkan, "Her şey tamam gibi görünüyor ama yine de içimde bir eksiklik duygusu var." der. Dileriz ki bu sabah, bu duygu kaybolup gider sevgili okur. Var olun."
günün pasajı john verdon- aklından bir sayı tut'dan gelmiş.

pek tabii pasaj yerine notunu bırakıyorum.

"Günaydın. Ne çok çabalıyoruz. Çalışıyoruz, gece gündüz birbirine giriyor sonra, insanlar birbirine küsüyor, yeni insanlar geliyor peşi sıra, bitmek tükenmek bilmeyen bir hengâmenin içindeyiz. Yaşamak hariç her eylemi yapıyoruz. Ne tuhaf. John Verdon, "Mutluluğu yakalamak için, mutluluğu kaçıran tercihler yaparız." der. Zaman akıp gidiyor sevgili okur. Hayatı kaçırmayın. Var olun."
günün pasajı Joseph Campbell-Kahramanın Sonsuz Yolculuğu'ndan gelmiş.

bugünün günaydın notu ise şöyle;

"Günaydın. Bazı vakit insan, ne yapacağını şaşırır. Ne fena şeydir kararsızlık! Böyle zamanlarda Joseph Campbell'e kulak vermeli belki de: "Kalbinizin sesini dinlemekten korkmayın. Varlığını bile bilmediğiniz kapılar açılacaktır." O sesi takip edin sevgili okur. Güzel günlere açılsın kapılarınız. Var olun."
Çok uzun zamandır günaydın mesajlarını okumuyordum. Günün pasajlarını da okumayı severdim aslında. insan her şeyden sıkılıyor. Bu sabah maillerime göz atarken bir bakayım dedim.

Günaydın. Kira Kiralina'yı bilir misiniz? "Dünya güzel mi? Yok canım yalan bu. Bütün güzellik bizim kalbimizden gelir. Bu kalp mutlu kaldıkça. Bu mutluluk kaybolduğu gün dünya bir mezarlığa dönüşür." Güzel kalpli kalmak ve daima güzel kalplilerle karşılaşmak dileğiyle sevgili okur. Var olun.