bugün

ben denedim oldu
hırsı eline yüzüne bulaştıran insanlar için geçerlidir.
(bkz: bir seyi kırk kere isteyince olmazmıs)
(bkz: bir seyi kırk kere soyleyince olurmus)
istediklerinden olmayanlar aklında kalır o yüzden hiçbiri olmuyormuş gibi düşünürsün.**
(bkz: Murphy s Law)
(bkz: bir şeyi çok istemek)
çok istemek yetmez çok çalışmak gerek.
Murphy kanunu denen şey.
hayatın kuralıdır.
en çok istediğiniz şeyler siz vacgectiginizde gerceklesir.
Olur ama istemeyi bıraktıktan sonra olur. Hiç bir değeri anlamı gereği kalmadıktan sonra olur. Ama olur yani bence.
insanların kendilerini inandırdıkları, bu yüzden de artık gerçeğe çok yakın bir önerme.
istemek yapmanın yarısıdır diyen de var. bence kişinin ameli ve kendi hayrı için ne daha iyiyse öyle olur, belki geç olur ya da hiç olmaz. anlarsın ki hayırlısı öyleymiş.
gözlere yaş dolduran söz...

neyse çocuklaşmaya gerek yok. olmazsa olmaz napalım.
annem hep öyle derdi. cidden çok isteyince olmazdı. sonra büyüdüm. herkes iyi düşün, iyiyi iste, çok iste dedi. öyle yaptım. yine olmadı. annem win.
(bkz: murhpy yasaları)
isteyince olmaz.
çok isteyince olmaz.
istediğin şeyden birine bahsedersen de olmaz.

Genel olarak olmuyor arkadaşlar.
hep kız kardeşimin bir siyahi sevgilisi olsun istedim, olmadı.. içimde kanayan bir yara..
Aslında herşey dengelidir ancak olmayanlar göze batar.
Halk arasında, "bir şeyi çok istersen olmazmış", diye bir söylenti var; bu sözün doğruluk payı nedir?

Böyle bir inanış doğru değildir. Aksine dualarda ısrar edilmesi hadislerde ifade edilmiştir.

Hz. ibnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) duayı üç kere yapmaktan, istiğfarı üç kere yapmaktan hoşlanırdı." (Ebû Dâvud, Salât 361, (1524).

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ısrar ve tekrar tavsiye etmektedir. Bu rivâyet, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın, dua veya istiğfar ettiği zaman üçer sefer tekrarladığını göstermektedir.

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim, duamı kabul etmedi." (Buhârî, Daavât 22; Müslim, Zikr 92, (2735); Muvatta, Kur'an 29 (1, 213); Tirmizî, Daavât 145, (3602, 3603); Ebû Dâvud, Salât 358, (1484).

Bu hadislerden de anlaşılacağı üzere, duaya devam etmek ve istekle yapmak o duanın kabul olmasına vesile olur.

Tirmizî'nin bir diğer rivâyetinde şöyledir:

"Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek sûretiyle olur; yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun."

(Kütüb-i Sitte, Prof. Dr. ibrahim Canan)

https://sorularlaislamiye...da-en-cok-merak-edilenler