bugün

sözlükte anket açmayı bilmediğim için başlık altında cevabını merak ettiğim sorudur. yolda giderken bir bakıyorsunuz (sevgilisi, karısı ya da hiç tanımadığı bir kadın da olabilir) onun bunun çocuğunun biri, bir kadını dövüyor. eskiden çok yüksek oranda müdahele eder kadını kurtarırım diyen sayısı acaba bugün ne durumda? eskiden kimse öldürülürüm ya da hapse girebilirim demezken neden şimdi bunları düşünür olduk?
(bkz: kadir şekerin öldürdüğü çocuğun annesinin feryadı)

Oğlu Özgür Duran'ın Ayşe Dırla ile tartıştığını ama herhangi bir şiddet olayının olmadığının altını çizen Güner, "Darp olmadığının raporu var. Ayşe Dırla, 'Beni darp etmiyordu, sadece tartışıyorduk, kendimi ifade etmek için ağlamıştım. Tartışmıyoruz, dememe rağmen Kadir Şeker gitmedi. Kameriyeye elinde bıçakla gelmişti." diyor. 32 yaşında oğlumu toprağa, kendini cezaevine soktu. Değer miydi?" dedi. "Oğlumun sabıkası olsa cezaevinde olurdu" diyen gözü yaşlı anne Güner, maktülün Konya'ya bir yuva hayali için yerleştiğini anımsattı.

"SURiYELi ŞAHiT, KORKTUĞU iÇiN KONUŞAMIYOR OLABiLiR"

Olay günü oğlu ile Ayşe Dırla'nın telefon yüzünden tartıştığını aktaran Güner, "Ayşe ağlayıp gidiyor. Oğlum almaya gidiyor, daha sonra bu başına geliyor. Ben adaletin yerini bulmasını istiyorum. Evlat benim, ölen benim çocuğum. Oğlumun katilinin hak ettiği cezayı almasını istiyorum. Suriyeli şahidin dinlenmesini istiyorum. Hakime yalvarıp yakaracağım Suriyeli şahidin dinlenmesi için. Belki bu şahidin gördükleri de var ama korkudan söyleyemiyordur. Çok şeyi değiştirebilir. O şahit dinlenmeden karar verilmesin. Adalet yerini bulsun." ifadelerine yer verdi.
etmem.

çok merak eden tecrübe edebilir. ağzınızın ortasına "o benim eşim/erkek arkadaşım, sen ne karışıyorsun ki" lafını aldıktan sonra bir daha yardım ederken iki kere hatta üç kere düşünürsünüz zaten.

kendimize erkek demek için başkasının tanımlarına girmemize gerek yok.
özellikle de bir kadının "erkek" tanımlamasına.

madem erkeklik güç kullanıp olaylara müdahale etmek, ya da canını tehlikeye atmak.

ee nerede kaldı o çok malum "eşitlik" kavganız.
kadınların bu konudaki yorumlarını da çok merak ettiğim konudur.
cevabım kadir şeker.
Ederim, edilmelidir, insanlık bunu gerektirir.

Ağız burun girişilmiş bir kadını ya da erkeği, ya da çocuğu, ellerim bağlı izleyemem, vicdanım izin vermez, direk saykoya bağlarım.
Haaa tekme yumruk girişmem, girişemem de zaten o cüsse de ve kuvvette değiliim.
ilk iş 155, onlar gelene kadar, yeri gögü inletirim, o ayının aklını başından alacak hareketler yaparım, lan olmadı mezdeke açar göbek atarım dikkati dağılsın diye.
Çantamı açar, artık allah ne verdiyse, tarak, fırça, ruj, parfüm şişesi fırlatırım...yaaa soyunurum bile yeminle!
Çattık deliye desin de, inme geçirsin diye!

O esnada, annemi, kızkardeşimi filan düşünürüm, panter olurum panter!
Ederim. Önce uyarırım. Ayırmaya çalışırım. Bana saldırırsa Meşru müdafaa hakkımı ölçülü şekilde kullanırım. Tutup da öldürmeye kalkmam. Diye düşünüyorum. Eğer canım ciddi bir tehlikeye girerse yaralarım. Bu sırada öledebilir. Bana saldırdığı için günah benden gitmiştir. Tabi gerçek hayat ne gösterir bilemem.

görsel
(bkz: kadir şeker).
medeni bir ülkede evet ama türkiye gibi bir ortadoğu ülkesinde muhtemelen hayır.
(bkz: müdahale)
Kadir şeker olayından sonra kimse müdahale etmez .bende etmem.polisi ararım.
Etmem sonra 12 sene verıyorlar.
bilmiyorum o anki psikolojime göre değişir ama etmem heralde.

çünkü bir erkek şiddete meyilli bile olsa kadını sokakta dövecek kadar bilinçsiz hareket etmez. bizimde zamanında babamız dedemiz eşlerini dövmüşler yalan yok. ama hiçbiri de sokakta edebini adabını bozmamış. yani bir insan müsveddesi bir kadını sokak ortasında dövecek kadar ileri gidebiliyorsa ben bu tipten korkarım hacı. böyleleri her boku yapar kaybedecek bir şeyi yoktur cebinde bıçak mıçak ne varsa taşıyordur böyle tipler kalkar sanane lan deyip hiç beklemediğin bir an bıçağı sol yerinden bir yersin sonra takar koluna sevgilisini götürür olan sana olur. böyle tiplerden dayak yeyip yeyip çok seviyorum ya diyen manyak kadınlar zar zaten 2 gün sonra onlar yine al gülüm ver gülüm olur olan senin gibi yiğide olur.

zaten dediğim gibi sokak ortasında bile bir kadını dövecek erkeğimsi kendini az çok belli eder ben kıroyum mk maçoyum dediği buram buram belli olur kızlar kusura bakmayın sizde maço maço diye kıro sevdalısı olmayın işinde gücünde normal tiplerle takılın.
"Kan kancıktan çıkar" diyen atalarımızın elini öpeyim. Çok ileri görüşlülermiş. Aklı olan karışmasın. Öfkeli Herif çekse vursa seni o an ne bok yiyecen? Bittin işte..
eğer müdahale edilecekse elinde kesici, delici, silahlı alet olmaması lazım. bu da en fazla sözlü ikaz olabilir. vatandaşın görevi kadını döven birini dövmeye kalkmak olmamalıdır. öyle de değildir zaten. en fazla polisi aramak icap ediyor, romantikliğin alemi yok.
Tanıyorsam kesinlikle müdahale ederim. Ama tanımıyorsam kesinlikle karışmam. Kadının hayati tehlike riski varsa kolluk kuvvetine haber veririm sadece.
Bilemiyorum. Etmem gerekir. Haksızlığa karşı susmak dilsiz şeytanlıktır demişler. Susmaktan çok korkarım. Ama böyle bir olay görsem donup da kalabilirim.
Müdahale etmek dileğiyle.
artık etmem, edenin sonunu görüyoruz. kimse aramazsa 155'i arar bölgeden ayrılırım.
hayır müdahale etmem.
Polisi aramak bedava degil mi ya, neyin sorusu bu.
O çocuk elinde bıçakla bodoslama dalacağına, önce polisi arayıp uzaktan izle, baktın kadını dövüyor, kadın yardım istiyor, ozaman müdahale edersin, uyarırsin, polis cagirdim dersin, baktın kadını oldurecek(adam da herhangi bir silah, bicak falan yok, oldurme gibi birsey söz konusu degil,darp bile yok) ozamn ne yapıyorsan yap.
Bu olay gösteriyorki, su testisi su yolunda kırılıyor, cebinde öyle bıçakla dolaşırsın, sonun cezaevi olur.
Kadir şeker miyim, tabii ki etmem.
Yapmadığım şey değil.

Sabah'ın 5'inde sevgilimin evinden ayrılmışım işe gidiyorum o esnada böyle bir olay görmüştüm.

Sokak bomboş, kedilerin attığı adımların sesi geliyor o denli sessiz bir ortam.

Her adım atışımda tok sesli bir kadının ve ince sesli bir adamın sesi daha da yakın gelmeye başladı.

Hayırdır ne oluyor derken sesin geldiği ara sokağa girmeye karar verdim.

Bir de ne göreyim beğenirsiniz...

180 boylarında bir cüce, üstünde pijamaları olan kumral kocaman kalçaları ve göğüsleri olan taş gibi bir kadına şamar attı.

O ses öyle bir yankı buldu ki beynimin içinde o an zaten sinirli olan benim kulaklarım sinirden zonklamaya başladı.

Kendimi kaybetmişim.

Son hatırladığım şey kadının ağlayarak "N'apıyorsun sen ya? N'apıyorsun sen?" dediğiydi.

Arkadan yaklaştığım gibi sevgilimle de sabah işe giderken kavga ettiğim için bütün sinirimi adamı yumruk manyağı yaparak çıkarmışım.

Bilen bilir bu kardeşinizin boyu 195.

Artık nasıl dövdüysem adamın burnu, çenesi kırılmış.

Sonra mı? Adam benden davacı oldu.

Rumeli Hisarı'nda bir yerin sahibiymiş, suratında da kocaman bir bıçak izi vardı zaten.

Telefonumu nereden bulduysa pek çok kez tehdit etti ama zerre bir şey yapamadı.

Göbekli, suratında bıçak izi olan, seyrek saçlı, kara kuru, cüce gibi 180 boylarında bir dallamaydı.

5 yıl içinde bir daha birini o kadar kötü döversem hapse atılacağım.

Ama artık dövdüğüm adamlara kim olduğumu hatırlatarak davacı olmamaları gerektiğini de tembihliyorum ve böyle bir sıkıntım yok...
Bilmiyorum.
Gerçekten bilmiyorum. Lanet adalet sistemimiz öyle beter bir halde ki. Geleceğimden endişe duyarım muhtemelen dayanamam ama çok korkarım.
Bu ülke bu kadar lanet bir hale gelmeyi haketmiyordu.
Şu başlıkta gerçekten bir tane bile evet ederim diyen bulamazsınız. Yazmış olsa dahi bulamazsınız.
Katillerin dışarıda gezdiği, yardım etmeye çalışan çocuğun ise, 12 yıl hapse mahkum edildiği bir ülkede bu sorunun cevabı asla kesin evet olamaz nazarımda.
Polisi aramak da bir müdahale şeklidir.
Tanımıyorsam etmem. Beni rahatsız etmiyorsa bu ülkenin insan kalitesini bilen bir insan olarak edilmemesini tavsiye ederim.
Bir kere yaşanılan olayın ne olduğunu bilmek lazım.
ikincisi ortada bir cinnet hali varsa olayı ayırmak için psikolojiyi anlamak lazım.
Kavga edenlerin dış görünümü önemli.
Özellikle varoş avam tiplerse hiç etmem
Sabah akşam tv.de salak sapık bin tane hikaye görüyoruz.kimin kimi siktiği belli değil ülke de.
Aralarında ne bok yedikleri belli değil niye başıma iş alayım.
Yapılacak iş bellidir. Ararsın polisi gelir ayırır.
Tanıdık bildik insanlarsa zaten beni gördüklerinde sözle ayrılırlar.