bugün

evlenmemelidir.
Erkek 29-35
Kadın 26-30.
yaş değil de, kişinin kendini evliliğin getireceği sorumlulukların altından kalkmaya hazır hissettiği an daha geçerli olur diyeceğim soru.

kendimden örnek verirsem; 17 yaşındayken "10 yıl sonra evleneceğim" diyordum. şimdi yaş 28 oldu, evlenmeye hiç olmadığı kadar çok istekliyim. ancak kendimi bir evliliği sağlıklı biçimde yürütmeye daha tam olarak hazır hissetmiyorum. çünkü 25 yaşına kadar işsiz kaldığım için yeterince büyük maddi birikimlerim olmadı. ayrıca en az 15 yıldır arkamda bir baba desteği yok. dolayısıyla bir ilişkiyi yürütürken olmazsa olmaz kuralların neler olduğunu daha tam olarak öğrenebilmiş değilim. 6 yıl geç başladığım üniversite lisans öğrenimimi de ancak bu yıl tamamlayabiliyorum. bütün bu koşullar benim evliliğimi 30 yaş bandına ertelemek durumunda kalmama neden oluyor. evlenirsem de düzenli geliri olan (kamu personeli mesela) ve parama göz dikmeyecek bir kadın bulmam gerek ki evliliğimde belimi doğrultabileyim. yoksa evliliğin benim için hiçbir anlamı yok. sap yaşar onurlu ölürüm, daha iyi.
Kadın 30 , erkek 35-40 .
çocuklarını sen eğiteceksen 25- 30 , hayat eğitecekse daha sonraları.
Kendini evliliğe hazır hissettiği yaşında. Belki 20, belki 40 kişiye kalmış.
Erkekler 35 ten sonra.
Kadınlar 30 dan sonra.

Ama çok iyi biriyle 22 yaşımda da evlenebilirim.
26-29.

şimdi 30+ diyerek abartmamak gerek.

ha 18-22'de çok erken, bildiğin saçmalık. artık tam olarak uyum sağlayamamış olsak da bir şehir toplumuyuz. ve birazcık eli yüzü düzgün taşra yerleşimlerinde bile evlilik yaşı artık 24-25'ten başlayıp 31-32'ye kadar çıkmakta.

lakin bana göre başta da dediğim üzere 26-29 ideal.
bu işin yaşı yok, aklı başında olan hiç kimse evlenmez.
günün birinde aklınızı başınızdan alan kişiyi bulunca da kim ne derse desin, kimseyi dinlemeyin ve içinizden geçeni yapın.
kadınlar 25 , erkekler 30 yaşında.
Hazır hissettiği yaşta.
Kadın 23’ten, erkek 27’den sonra.
En güzeli aklına gönlüne yatan ve imkan bulabildiği ilk zamanda evlenmelidir. Yada kuş yuvadan uçmadan, kanatlandığda. Zira harama uçkur çözenlerin evlenmesi de güç olur.
21 ortalama üni başlama yaşı.26 ortalama üni bitişi.28 ortalama askerden dönüş yaşı.29 ortalama düzenli gelire geçiş yaşı.30 ortalama yaşanabilir bi ortama geliş ve kızla nişanlanma yaşı.ev kurma hazırlık da 1 yıl sürse 31 idealidir.
25-27 hatta bence o yaşlarda ilk kez aşık olmalı.