bugün

--spoiler--
philippa foot, ve jarvis thomson’ın ortaya attığı ikilem bize şunu soruyor:

kontrolden çıkmış bir tramvay hızla, ileride raylara bağlanan beş insana doğru geliyor.

iyi haber şu, tramvayı başka raya yönlendirecek düğme elinizde.düğmeye basacaksınız ve tramvay başka bir raya yönlenecek, iple bağlanmış olan bu beş insan da kurtulacak.

fakat diğer rayda da bağlanmış olan bir insan bulunuyor ve eğer birinci raydaki beş insanı kurtarmak isterseniz, diğer insanı öldürmüş olacaksınız.
ne yapardınız?
--spoiler--
(bkz: metrobüs tramvay ikilemi)
(bkz: serbest çağrışım)
ikilem dedikleri şeye bak.

ben insanları biraz tanıyorsam daha bu açıklama bitmeden o düğmeyi paramparça ederler basmaktan.
beyininizi tramwayda yakar mısınız...
true'ya sormak lazım.
Rayı ortalarım tramvay raydan çıkar, hepsi kurtulur. Ayrıca amınakodumun tramvayı seni. Sinirlendim.
Parasını verir bir adam tutarım o düşünsün. Ben vaktimi daha değerli şeylere kullanırım, vicdanım da rahat eder. Sonra işten kovarım.
Acımasız özel sektör öğretileri bunlar.
(bkz: parasıyla değil mi kardeşim)
onun cevabını askerde öğretiyolar.
Müdahale etmem ve sorumluluk almam.
ulan o tramvayda fren yok muymuş amk sorusunu akla düşürmüştür. hayır diğer raya geçirecek düğme var da fren mi yok olm ?

bir temel fıkrası vardı. temel araba ile 5 kişiyi öldürmekten hakim karşısına çıkıyor. hakim soruyor anlat olay nasıl oldu diye. temel de anlatıyor "hakim bey yola 1 adam atladı ya onu ezecektum ya onu ezmemek için pazar yerine dalacaktum" demiş. hakim sormuş e iyi de evladım madem ya onu ezecektin ya pazar yerine dalacaktın adamı ezseydin pazara dalmasaydın ya demiş. temelde demiş ki "adam pazar yerine doğru kaçtu mecbur bende arabayı oraya çevurdum" demiş. tramvayda düğme var da fren mi yok yani ne biçim ikilem lan bu *
https://youtu.be/w4smbi3RcCo?si=rG5yIqUZlzioLKma

https://youtu.be/gheWSrihU28?si=IlLM7TWWnwOnSJiZ

Vagon açmazı detaylı dinleyiniz. Duygularımızla mı mantığımızla mı kararlar veriyoruz?
ben sorumluluk almazdım ama polis ya da bu işle ilgilenen biri çağrılabilir. durdurulması ve durması lazım bir şekilde.