bugün

omuzlarında bir sıcaklık olmadan yaşayamayan kankalardır.
köy ve kasabalarda minibüs şöförleridir. sefer aralarında mutlaka soluğu berber dükkanında alırlar.
koltuklara yapışırlar sanırsınız orası onlar için açılmıştır; sürü halinde yaşarlar çıraklara sürekli ense kıllarını aldırmak için can atarlar. aynanın karşısına geçip yana ve geriye sabit tarak darbeleriyle taranmış saçlarına bakıp ne yakışıklı olmuşum havasındadırlar ki gercek hiç öyle değildir en azından ben öyle görmüyorum.özentinin kralıdır bunlar.
eger vakti yoksa ama yinede cani cene yapmak istemisse kabinin agzinda durur ve ilk olarak haykirircasina selam verir, daha sonra kapi kenarindan tutup "o is ne oldu?", "hallettin mi dedigim seyi?" tarzindan sorular sorar. konusma esnasinda kapi agzindan kendisini görebildigi kadariyla aynadan yakisikliligini kontrol eder. havlulari disariya asmak icin cikan ciraga cesitli el hareketleri yaparak kendince sakalasir. gitmesi gerektigini anlayinca "gelirim birasdan" gibi bisey diyerek dükkandan uzaklasir.
zordur bunların işi. Hele de o kanka berberliği sizde öğrendiyse.

favorileri keserken kaç kere kulağımı kesti, hatırlamam.
yeni bi stil öğrenir ilk sende dener.
tam seni tıraşa başlayacağı an müşteri gelir "kanka yabancı değilsin sen bekle" Der.
başka şehirden dönersin, tıraş olmuş görür trip atar.
para verirsin almaz.
sürekli çırak bul diye diretir.
bir fotoğraf bulursun "kanka bunu yapsana" dersin, içine eder. yapamadığını da söyleyemezsin. "eyvallah güzel oldu" dersin. yalan da olsa.
selam verip bi çay içmek istersin "kanka gel ya iş yok. kırpıyım uçlarından" Der.

Sonuç olarak berber kankamı çok severim. mesleği bıraktı başka bir iş yapıyor ama yine de arada eve gelip tıraş ediyor. adam saç kesmek için doğmuş.
Berber büyük ise kankaları gazete okumaya gelirler. Veya çocuklarını traş ettirmeye gelirler.

Berber genç ise kankalarının %90' ı kekodur ve kızla buluşmaya gideceği için fön çektirmeye gelir. Berber olan kankası traşta ise yanda boş olan yere geçer. Eline aldığı bir tutan bonhair joleyi saçına yedirir. Ardından tezgahın üzerinde bulunan morfose saç spreyinden saçına sıkar vedalaşıp çıkar. "Gardaşım ben kaçıyom Allah'a emanetsin".

görsel
Birbirlerine de dokunduruyorlar mı acaba diye merak edilenler.