bugün

(bkz: ybsg) *
tanim : metallica'yi kotu bir grup olarak nitelemeye calisan betimlemedir. iki tane parca dinleyince kendini otorite sanan yeniyetmeler kurar. boylelerine ingilizcede axle denir. metallica'yi nothing else matters sanarlar.

ek : basligin ilk entrysi nedense silinmis...well, ha ha ha..
(bkz: bence meteyika kaka) * *
henüz tapping, legato ve benzeri teknikleri bilmeden konuşan kişilerin yaptığı boş tespittir. ayrıca böyle tespitte bulunan bir kişinin en azından metallicaya rakip göstermesi gerekir. *
her zaman tartisma konusu olan bir grup. bir taraf sever, diger taraf onceden iyiydi simdi kotu havasinda. yapilan elestirilere bakildigindaysa artik kaliplasmis bi sekilde load ve reload albumlerinin basarisizligi ve ikinci olarak da piyasa olmalari gosterilir nedense. bu soylemlerin hep ayni kalip halinde olmasi bana gore inandiriciligini da kaybettirmektedir. hatta ya bu adamlar harbiden load ve reloadi dinledi de mi boyle elestiriyo yoksa baskasindan duyduklarini kendi gorusleri gibi mi bildiriyo suphesi yaratir bende. kaldi ki load ve reload da da guzel sarkilar mevcuttur. anlamadigim herkesin zevk anlayisi farklidir felsefesi neden burada calismiyo da, bir allahin kulu da load ve reloadi begenmiyor. bu oldukca kafami kurcalayan bi durum.
ikinci olarak piyasa olmalarina gelince dunyada para kazanmayan bir sekilde reklam yapmayan tek bi grup var mi ki. bazen bir siyasi gorusun bildirilmesi bile(ornekleri vardir)reklam mahiyetine girmez mi, ya da bu baglamda bu tarzda bi hareket belli bir kesime yonelik yapilmis olsa da piyasa olmayi saglamaz mi. onu da anlamak oldukca zor geliyo. ha piyasa olmanin icinde cok para kazanmak geliosa (ki napster davasi nedeniyle para canavari ilan edilmislerdir);1 si yine para kazanmadan bu isi yapan bi grup var mi,rahatsiz olunan digerlerinin 1 kazanirken metallicanin 5 mi kazanmasidir, emek hirsizligina karsi cikmalarinin yanlis olan tarafi nedir. piyasa olmakdan kasit cok taninmaksa yine soruyorum bunun kotu olan yani nedir ve yine butun bu elestirilere ragmen grubun tamamen ozgun ve beklenilenden cok farkli bir st anger albumunu yapmis olmasi grubun kimseye yaranma cabasinda olmadigini gostermez mi.piyasa olmak kaygisindaki bi grup boyle bi riski goze alir mi.
ha unutmadan metallica nin infaz edildigi yeni konular da vardir. ilk basta jamesin* sesinin detone oldugu ve grubun eskisi kadar iyi calamadigi gibi. ses konusunda bi haklilik payi olabilir ama unutmamali ki bu adamlar da yaslanabiliyo,iyi calmama konusuna gelince bunu soyleyenlerin st angeri dinledigine inanasim gelmiyo,cunku orda bana hic de oyle gelmedi.
sunu da acikca itiraf etmek gerekir ki,oyle bir sevdirmislerdir ki kendilerini yaptiklari is kotu bile olsa sevenlerinde(benim gibi), onlar naparsa guzeldir seklinde bi onyargi olusmasını saglamıslardır. belki de bunlari yazarken bu onyarginin da etkisindeyim.
ama gercek olan bisi varsa efsane olmayi sonuna kadar hakedip de bu kadar acimasizca elestirilen baska bir grup yoktur.
thrash metal düşmanlarının* metallicayla ilgili olan sohbetlerinde kullandıkları kalıp.* *
bir kısım canlının, sırf popüler olana bok atıyorum dikkat çekiyorum felsefesiyle oluşturduğu yargı. şimdi bu insanlar genelde eskiden metallica çok iyiydi şimdi çok kötü falan diyorlar, çoğu diskografisini sayamaz halbuki.

bu arada metallicayı seven biri değilim, tamam gerçekten çok güzel şarkıları var, canlı performansları çok iyi, freddie mercury tribute konserinde jason newsted ı izlediğimde ağzım bi karış açık kalmıştı. ama metallicadan tiksinme sebebi ülkemizde çokça mevcut. özenti lise gençliğini görüp, onlarda insan seviyorlar ki dinliyorlar diyeceğim ama olmuyor, çilekeş, korn, slipknot, metallica dörtlüsü arasında gidip gelen 3 gb mp3 arşivli nesli görünce ister istemez bu gruplardan tiksiniyorum, müziklerinden değil gruplardan. tamam grubun yapcak bişeyi de yok tabide tiksiniyorum kardeşim bana ne. sevmiyorum bu kadar popüler olanını. öyle bir grup çizeceksin metallica gibi güzel şarkılar eyleyecek, saklayıp gömeceksin ki senden başka kimseler sevemeyecek diyesim geliyor. ne kadan manga oldum demi. manga ya böhüüüü.
10 albüm..

* 1983 (bkz: kill em all)
* 1984 (bkz: ride the lightning)
* 1986 (bkz: master of puppets)
* 1988 (bkz: and justice for all)
* 1991 metallica (black album olarak da anılır)
* 1996 (bkz: load)
* 1997 (bkz: reload)
* 1998 (bkz: garage ınc)
* 1999 (bkz: s&m)
* 2003 (bkz: st anger)

ödüller..

(bkz: grammy) ödülleri

* 1989 - 32. grammy ödülleri

en iyi metal performans: one

* 1990 - 33. grammy ödülleri

en iyi metal performans: stone cold crazy

* 1991 - 34. grammy ödülleri

en iyi metal performans (vokal albüm): the black album (metallica)

* 1999 - 41. grammy ödülleri

en iyi metal performans: better than you

* 2000 - 42. grammy ödülleri

en iyi hard rock performans: whiskey ın the jar

* 2001 - 43. grammy ödülleri

en iyi enstrumental rock performansı: the call of the ktulu (s&m)

* 2003 - 45. grammy ödülleri

en iyi metal albüm: st. anger

mtv musıc vıdeo ödülleri

* 1992 - en iyi metal müzik videosu: enter sandman
* 1996 - en iyi metal müzik videosu: until ıt sleeps

vh1 my musıc ödülleri

* 2000 - en iyi sahne sunumu

amerıcan musıc ödülleri

* 1996 - favori metal - hard rock şarkı: until ıt sleeps (1996)
* 1997 - favori artist: heavy metal - hard rock: metallica - reload

bıllboard musıc ödülleri

* 1997 - billboard rock 'n roll yılın artisti: metallica

dvdler ve videolar

* 1987 cliff'em all
* 1989 2 of one
* 1991 a year and a half in the life of...parts 1&2
* 1992 live shit binge and purge
* 1998 cunning stunts
* 1999 s&m
* 2001 classic albums: metallica
* 2005 metallica: some kind of monster

binlerce konser..

sadece amerikada 57 milyon toplam albüm satışı..

onlarca satış ödülü. platin plaklar, altın plaklar, elmas plaklar..

bilemiyorum..

ne diyelim ki şimdi?

(bkz: kime göre neye göre)
tüm dünyada 90 milyondan fazla albüm satmış fakat doyumsuzluktan dolayı korsancılarla yıllarca uğraşmış grup... kim ayrıldıysa müzikal kalitesini başka bir grupta arttırmıştır. sevenin dinlediği sevmeyenin yerdiği iğrenç bi gruptur. ayrıca vah pedalını her şarkıya sokan tek metal(imsi) gruptur.
sadece metale giriş ve çoğu için orda kalış için kullanılan grubu özetleyen doğru önerme.
(bkz: metallica mı kaldı)
(bkz: metallica kim lan)
(bkz: unknown artist track 1)
"berbat bir metal grubu olarak şimdiki metallica" olsa bir yere kadar katılabileceğim iddiadır. evet metallica'yı şu anda beğenemeyebilirsin belki metal müzik yapmıyor olabilirler ama şöyle geçmişden günümüze bakıldığında metallica şu an kusursuz mükemmel dediğimiz bir çok grupdan hala bir 10 basamak öndedir herhalde. ayrıca metallica metal müzikle tanışmasına vesile olduğu bir çok kişinin nankörlüğünü de haketmemektedir kanımca. bu olay şuna benzer; ergenliği aşıp olgunlaşan bir çocuk dünyaya gelmesinin sebebi anne ve babasının yaşam tarzlarını beğenmez ve yeni yaşamlara yönelir sonra anne babasına dönüp siz iğrençsiniz, rezilsiniz, berbatsınız diye bok atar. işte olay aynen budur. metallica da şu an ne yapıyor olursa olsun geçmişde yaptıklarıyla en azından hakaret yememe veya küçük düşürülmeme fedakarlığının gösterilmesine yetecek bir şeyler katmıştır mutlaka her metal müzik dinleyene.

(bkz: fade to black)
(bkz: the call of ktulu)
(bkz: for whom the bell tolls)
(bkz: seek and destroy)
(bkz: orion)
(bkz: master of puppets)
(bkz: sanitarium)
(bkz: kurt kocayinca kopegin maskarasi olur)
(bkz: metalciligin geregi olarak metallica ya bok atmak)
(bkz: metallica/@fabala)
(bkz: metallica ya bok atarak karizma yapmak)
bu sözü duyunca hadi len bsg denilmesi elde değildir.
Soyleyen adam karşımda değildir umarım. Yoksa pogo diye bağırıp bütün kemiklerini kırmam olasıdır.
(bkz: pogo)