bugün

zamların ardından 95 oktan benzinin litresi 4.08 tl’den, 4.16 kuruşa yükseldi.

yılbaşından bu yana benzindeki fiyat artışı yüzde 7.2'ye ulaştı.

benzin zammından sonra yakın zamanda motorine de zam yapılması bekleniyor. motorin en son geçen hafta 13 kuruş zam yapılmıştı.

http://www.hurriyet.com.t...nomi/17212026.asp?gid=373

artık benzin pompaları depoya değil götümüze giriyor. hayırlı olsun.
(bkz: akaryakıt zamına tepkilerin ciddiye alınmaması)
halkın tepkisiz kalmasının sonucu olan zamdır. Bu tepkisizliğe de müstehaktır.
önceden en azından seçime yakın zamanlarda böyle zamlar yapılmazdı. ancak günümüz itibarı ile iktidar grubunun seçimlerden bir korkusu yada endişesi olmadığı için rahatlıkla pompaları bizlere monte etme durumudur. benzin varil fiyatlarındaki artış kabul edilebilir fakat bu akaryakıt üzerindeki yaklaşık %70 vergi diliminden tolere edilebilir. ayrıca ham petrol varil fiyatları 150 dolardan 20-30 dolarlara düştüğünde de en ufak bir indirim söz konusu olmamıştı ki artınca hemen olsun.
arabada bebek var yazısının yanına asabilirsiniz.
görsel
(bkz: çeyrek altının 122tl olması)
ekonomide dışa bağlı olduğumuzu gösteren fiyat düzeyi.
bu bişey değil! eğer isyan sudi arabistana sıçrarsa benzin fiyatlarını düşünemiyorum.
türkiye şartlarında talep esnekliği sıfır olan benzine uygulanan zamdır. neden talep esnekliği sıfırdır? herkeste bir araba sevdası. illa artistlik yağıcaz arabalarla. türkiye'de bir anket yapsınlar taş çatlasa % 10'u ulaşım için kullanıyordur arabayı. geri kalanları "sırf hava aq". böyle göte böyle zam işte.

kimse hükümeti suçlamasın arkadaşım götünü açıp "gelin beni sikin" derseniz sikenler çok olur. hele bu siken adamlara halkın % 47'si domalıyorsa iyicene siker bayıltırlar.
avrupanin hic bir ülkesinde birdenbire 10-15 kurus zam yapilmaz ve yapilmadi su ana kadar. bir seferinde en cok 3 kurus zam gördüm sahsen. türkiye neden avrupali degil iste ortada.