bugün

» küçük şehirde üniversite okumayın.

» yalnız kalmamak ve sırf arkadaş edinmek için hoşlanmadığınız ortamlarda bulunmayın.

» başkaları öyle yapıyor diye kendinizi de aynı şeyi yapmak zorunda hissetmeyin.(*:mesela sigara içmek)

» insanların yanında kim olduğunuzu saklamayın. gerektiğinde hayır deyin.

» uyanık kaldığınız saatleri kişisel gelişiminize katkı sağlayacak şekilde harcayın. bol bol okuyun. insanın kendine yapacağı yatırım her şeyden daha değerlidir.

» düşünmeden ne konuşun ne de hareket edin.

» insanların doğrularını körü körüne kabul etmeyin. gerçekleri kendiniz keşfedin.

ve

» kimseye, istediğiniz bir şeyi hak etmediğinizi hissettirmelerine izin vermeyin. ~alıntıdır.
Fahişeyle yiyişmeyin. Ayrıca üstteki entry birebir ekşiden çalınmış.

https://eksisozluk.com/entry/80618493
Hadi başlığı al da entry araklamak nedir
Kondomsuz anal yapmak. Şimdiden geçmiş olsun diyorum.
kazandığınız paranın mümkünse yarısını bir kenarda muhafaza edin. evli değilseniz üzerinizde ev geçindirme sorumluluğu yoksa çok rahatlıkla yaparsınız bunu. para ile saadet olur mu diyenleri boş verin parasız saadet olmuyor. tecrübe etmeden önleminizi alın.
evlenince aileleriniz evinizi yolgeçen hanı gibi kullanmasın.
Genç yaşınızda sözlük gibi boş ve saçma yerlerde değerli vaktinizi boşuna harcamayın.
Annenize ne olursa olsun pişman olacağınız sözler söylemeyin. Haksız olsaniz bile susun. Acısı kötü çıkıyor.

Hayırlı forumlar.
kendisine saygı göstermeyen insanlara siz hiç saygı göstermeyin.
Saçma sapan tavsiyeler bütünü.

Ben yanıysam siz daha çok yanın amk böyle tavsiye mi olur?
Sürekli affedin. Affetmek, cesur bir intikåmdır...
* birini size çekiştiren dedikodu yapan insanlara güvenmeyin, eksiğinizi veya açığınızı göstermeyin. Aranız bozulduğunda başkasına öter sizi kötülemek için.

* ailenizle vakit geçirin, onları arayıp, halini hattını sorun. Küçük sorunlarını, dertlerini büyük görün ve onlara sahip çıkıp yardımcı olun. Dışarıda elin oğluna gardaşım diyoruz ya, bunlar bizim gerçekten 'can kardeşimiz' onları kırıp üzmeyin. Yetişkin insanlarız mesafe koymamızı gerektirecek, utanacağımız şeyler yapmayalım onlara karşı. Sırf Kardeşiniz olduğu için onlara kötü davranma, ağzınıza geleni söyleme gibi bir hakkınız yok. Eğer kardeşleriniz kız siz erkekseniz babacan davranın eksiklerini giderin koruyun kollayın sıkıntısını gözetin ve fedakar olun, anlayışlı olun, onları kınamayın. Eğer erkek kardeşe sahip bir hanımsanız ona anne şefkatiyle yaklaşın ve ona yardımcı olun derdini dinleyin ve önceki yazdığım insanı değerlere sahip olun.

* işinizi zamanında yapın, asla sorumluluklarınızı aksatıp milletin ağzına laf vermeyin.

* sırlarınızı kendinize saklayın, insanların bilmesine gerek yok.

* gerekmeyen konuşmalara girmeyin ve kendiniz hakkında çok konuşmayın.

* ticarette kesinlikle saymadan almayın vermeyin.

* borcunuzu ve alacaklarınızı kesinlikle yazın. Borç öderken yanınızda iki dürüst insan şahit olsun.

* canınızı verin ama yalan söylemeyin. Yalan korkakların ve rezillerin ahlâkıdır.

* ilkelerinize sadık kalın. Içki içmiyorsanız hiçbir menfaat karşında içmeyin. Hayata dair bakış açınızdan sizi zora sokacak bir durumla karşı karşıyaysanız görüşlerinizden taviz verip rezil etmeyin kendinizi mertçe söyleyin, kaçmayın. Bazıları taviz vermeyi, yanardöner olmayı, ikili oynamayı akıllılık zannediyor. Hayır! Bu şerefsizliktir. Asla görüşlerinizden ve ilkelerinizden taviz vermeyin.

* zorda kalana, düşküne, fakir kalana yardım edin.

*** arkadaşınız sırf insanların gözünde kötü olduğu için onlara sırt çevirmenin hainlik etmeyin! Arkadaşınızın babası fetö den ıçeri alınabilir yada kendisi. Dava tamamlanmadan tüm şerefsizler onlara sırt çevirir, akrabaları dahil. Siz çevirmeyin baba ya! Ben çevirmedim diğerleri gibi utanmıyorum bu yüzden. Arkasında durun arkadaşlarınızın ihtiyacına koşun hata yaptığında siz düzeltin, kötüye düşerse çıkarın, aramazsa siz arayın. Insanlara, arkadaşlarınıza değer verin. Insanlar değişebiliyor, en mert adam yanardöner hatta iki yüzlü olabiliyor. Olabilir... Siz ona yardımcı olun. Görmeyene gözü, kuvvet yetiremeyene yumruğu, yanlış yolda olana rehberi olun. Sadık dost olun ve vazgeçmeyin.

* hakkınızı aramaktan korkmayın. Ne oluyorsa olsun arkadaş. Herşeyin Allah' ın tasarrufunda olduğunu hatırlayın ve olacaklardan korkmayın. Amma velakin aptal olmayın.

* kitap okuyun ki gelişesiniz. Farklı görüş olduğu için bir kitaba çöp gözüyle bakma, değer ver ve saygı duy.

*Farklı görüşleri araştırın eksiklerinizi tamamlayın ve yanlışlarınızdan kaçmayın. Her görüşü tanıyın ve düşmanınız da olsa öldürsün hakkını yemeyin. Müslüman olarak okuduğunuz bir yunan felsefecisinin müsbet yanlarını inkar etmeyin. Hak olan hak batıla batıl diyebilin.

* adil olun, haktan taviz vermeyin. Haktan kıl payı kadar ayrılmayın. Kendi askeriniz yunana zulmetse bunu bağırarak söyleyin. Kendi görüşünüzden olduğu için insanların yaptığı yanlışları ve zulümleri görmezden gelmeyin velev ki bu sizin üstadınız olsa dahi. Bu sizi doğruyu söylemekten alıkoymasın. Adalet çok mühimdir, elinizin altında çalışan işçiden tutun, çocuklara bölüştürdüğünüz şekere, partinizin çıkaracağı yasadan, okuduğunuz zıt görüşe haklılık payını verirkene kadar. asla ama asla adaletten ayrılmayın ve doğruyu kısık sesle değil bağırarak çığırın. Insanların sizi kötülemesinden ve dışlamasından korkmayın, çekinmeyin. Adil, dürüst ve cesur bir insan olun. Düşmanınızda dostunuzda size güvenip hakemliğinizi isteyebilsin. Akp li de chp li de bu adam hak konuşur delikanlı adamdır, peşkeş çekmez hakkı söyler diyebilir duruma gelsin ve size tartışa durdukları mevzuyu sorsun. Işte büyük insan böyle olunur. Düşmanın da dostunda senin adaletine ve sözüne itimat eder.

* sevdiğin karşı cinsle oynama, gönül eğlendirme. Eğer denk iseniz aile, eğitim, para ve diğer meselelerde; evlenip hayatlarını birleştir. insanlarla oynama.

* insanların değerlerine sahip çıkın. Bir zalim yöneticiyi sevme ama saygı duy ve bu yüzden ona küfretme. Yaptığı tüm rezillikleri yalansız bir biçimde söyle fakat aşağılama, iftira etme, terbiyesizlik yapma. Çünkü senin düşman olduğun o insana başkası can verecek kadar seviyor ve saygı duyuyor. Başka bir insanın kalbini kırmaya lüzum yok. Davanı savun, ateşli bir biçimde savun ve geri durma, karşıdakinin yüzüne gercekleri haykır ve vur! fakat üslubuna dikkat et ve sırf kendi düşünceni savunmak için tartışmaya girme. Karşındakinin görüşlerini değerlendir. Nasıl bu kadar herşeyi doğru bildiğine emin olabiliyorsun? Memlekette binlerce görüş var ve bunlara inanan akıllı ve düşünen insanlar var. Herşeyi doğru bildiğini zannedecek kadar cahil olma karşındakine bir şans ver.

* bir davanın olmasını ve hayatını onun uğruna yaşamanı öneririm. O dava uğruna yaşa, savaş ve öl. Fakat yanlış olduğunu anladığın davadan çekinmeden vazgeç ki; yanlış bir dava uğruna ömrünü heba etmeyesin. Hak olan davayı bul.

** radikal kararlar almaktan korkma. Bu hayatını zindana çevirir. Eğer olduğun yurttan memnun değilsen çık, patronla kavga etmen gerekiyorsa et, işi bırakman gerekiyorsa bırak, şehir degistireceksen değiş. Ama durma hareket et, ömür sermayesi durmuyor gidiyor.

* karar alırken duygularınla değil aklınla yap. Otur ve şunu sor kendine "bunu yapmam benim için yarar mı zarar mi getirir? Bunun sonuçları nelerdir? Neden yapmalıyım? Sonuçlarına katlanabilir miyim? Alternatif var mı? Yapmalı mıyım?" Kararından emin oldun ve yapman gerektiğini akıl ettiysen, korkma bekleme ve yap.

* hayatını düzene oturt. Bak şu kainatta düzensiz bir zerre hareket etmiyor. Düzensiz yaşayacağın hayatta neyi başarabilirsin ki? Ben hayatımı düzene koyamadım ve tüm vaktim boşa gitti ve gidiyor. Istediğim ve hayal ettiğim çok şeylerden mahrum kaldım, başarısız oldum ve şunu söylüyorum "ben bunu hakettim".
yerel yönetimler okumayın. (bana kadar iş var belediyede)
asla terkedildiğiniz kadınla yeniden başlamayın çok daha kötü oluyor.
Yanmaktan korkmayın. Bir daha yanmazsınız. Sizi yakan korksun. (bkz: ateş de yanar)
Yaptığımız şeyden emin olduktan ve sonuçlarına katlanacaksanız onu yapın. Yaptığınız iş başta size sonra çevrenize en sonunda devlete fayda sağlasın ki milletcek kazanalim ve kalkınalım.

Amacımız kendi çıkarlarımız olmali en başta sonra aynı ülkeyi paylaştığımız milletler. Halk kelimesini sevmiyorum pek çünkü ırkın önemini yitirmesine sebep oluyor. Irk neden önemlidir çünkü bu topraklarda rus sürgünü ve işkenceleri çekmiş tatar ve çerkesler çeçenler var, çin işkencesi ve zulmüne uğramış uygurlu kardeşlerimiz, sirp ve hirvat işkencesine ve zulmüne uğramış boşnak ve emperyal devletlerin sikimsonik çıkarları yüzünden bize sığınan araplar dahası karsta yaşayan milli mücadelemize katılan almanlar, ermeniler gürcü azeri abaza kürt süryani yer altı kaynakları çalınıp açlığa terkedilen afrikalı siyahiler soykırıma uğramış yahudi ve nice ırk ve her birinin acı dolu hikâyesi var. Bir de bunlarin yarasini saran türk milleti var. Bu milletlerin ortak yani bu vatan için savaşmış olmaları ve urun hepsini halk olarak tanımlamak onların acılarını yok saymak demek oluyor.

Biz birlikte türk milletiyiz. Özüm oğuz soyum türkmenem.
Biz birlikte türkiyeyiz yani kısacası hepimizin çıkarları ortak. Yapacağınız işten eminseniz yapın.
Üniversitede dersleri boşlamayın, bakın ipin ucunu bir bırakırsanız, sittiniz kere toplayamazsınızz.
Çok dedikodu yapan insanlara özelinizi açmayın. Bugün başkasının dedikodusunu yapan emin olun yarın da vakti gelince sizin dedikodunuzu yapacaktır.

Dostla ye iç ama alışveriş etme.

Borç para verip de kötü olacağına verme kötü ol daha iyi.
Arkadaş sayınız azsa veya hiçse ve de sosyal atılımlar yapabilecek bir insan değilseniz yurttaki kötü ortamı bahane edip tek başınıza eve çıkmayın. Sonra sap gibi kalıyorsunuz.
akrabayla ortak iş yapmamak, en önemlilerinden biri.
" mah yüzüne bir nikap tut / ben yandım el yanmasın " dizelerinde olduğu gibi.

nikap :perde.
günümüz için ben yandım siz de yanın tavsiyelerine dönmüştür. maalesef insanlar mutlu birilerini görünce mutlu olmak yerine üzülüyorlar garip bir şekilde. siz mutlu olmaya bakın.
Araç sürerken metal müzik dinlemeyin riskler tahmin edilemez biçimde cazip geliyor.