bugün

Bajrakli camii.
--------
Yoldan aşağıda kalmış, evlerin binaların arasına sıkışınca görünürlüğünü kaybetmiş; Sırp polisleri tarafından korunan mabed.

Sevgili Sırplar, biz Türkler memleketimizdeki kiliselere sizden daha özenli davranıyoruz. Camimize saygı lütfen!

israil dışişleri bakan yardımcısı Türk elçiyi aşağılamak için 'alçak koltuğa' oturtmuştu. Sırplar da camimizi aşağılamak için yolu yükseltip, camiyi aşağıda bırakmışlar! (Komplo yazdım evet.)
Zemun

Türkler Belgrad'a Kanuni ile birlikte 1521'de el koyunca (Daha önce hem babası Murat hem de oğul Fatih Belgrad'ı almak için kuşatmış; ama alamamış) Avusturya Macaristan tebası, buraya yerleşmiş.

Avusturyalı ve Macarlar, buradan Belgrad'a, Belgrad'daki Türkler de karşıdan Zemun'a bakarlarmış: 320 yıl böyle karşılıklı hınçla bakışmışlar...

Burası Belgrad'ı oluşturan 17 belediyeden bir tanesi. Ama aslında bir zamanlar, bir başka şehir. Yani bir zamanlar burası Belgrad değil; başka bir şehirmiş.

Zemun merkezde dondurmacılardan biri, Türk: Murat Yusuf...
Denk gelirseniz, şirin çocuktur; yardımseverdir; selam söyleyin... (Dondurmacısının ismi Sara).

Zemun'dan Tuna sahiline kadar inin ve sahil yolundan splav (Yüzer restoran kafe)leri izleyerek Hotel Yugoslavia'ya kadar gidin: Manzara güzel; keyifli bir rota...

Semtin en görülesi yeri, Hunyadi Yanoş ismiyle tarih derslerinden hatırladığımız kişi adına dikilen, kule. Hunyadi'nin 1456 Belgrad Kuşatması sırasında Osmanlı kuvvetlerinin yenilmesinde oynadığı rol, onun kahraman olarak benimsenmesini sağlamış.

Sırplar o kuleye - Hunyadi Yanoş kulesine - Gardos Tower ya da Millennium Tower adını veriyorlar. Kule August 20, 1896'da yapılmış: O topraklarda Macarların 1000. yılı anısına...
http://en.wikipedia.org/wiki/Gardo%C5%A1_Tower
Victor anıtı
-------------

Kalenin Sava'ya bakan ucunda, arkadan çıplak poposunu göreceğiniz bir heykel olacak: Ona zafer anıtı diyorlar. Aslında Terazi meydanına dikmek istiyorlarmış ama, Sırplar bu 'götü başı açık' heykeli o meydanda istememişler.

Halk istemeyince heykeli, arkası dönük olarak bu kaleye yerleştirmişler!
Belgrad'ın en ünlü, sadece yayaya açık bohem yeme içme sokağının adı Skadarlija'dır ve bu sokak da adını işkodra'dan, yani efsanevi Arnavutluk şehrinden alır.
http://www.youtube.com/watch?v=NqsX6DFxpfI
asıl ismi beograd olan lakin söylene söylene artık belgrad olmuş şehir. beo beyaz, grad şehir demektir. kışın karlardan dolayı bembeyaz olduğu için bu adı almıştır. ayrıca belgrad, sırbistan krallığına, yugoslavya krallığına, yugoslavya sosyalist federal cumhuriyetine, yugoslavya federal cumhuriyetine, sırbistan karadağ'a başkentlik yaptı. şuan hala sırbistan'ın başkenti. *
insanları da kendi de güzel şehirdir. bir ara detaylı yazı yazılacak şehirdir.

bu sürede detaylı bilgi isteyenler özel mesaj yoluna başvurabilirler.

edittovic : bunu eksiledin ya, belgrad ormanlarına düşesin.
çok güzel şehir.

tarihiyle, dokusuyla, çok kültürlü yapısıyla balkan'ın incisi. şehirde osmanlı'dan, komünist dönem etkisine kadar, şehrin geçirdiği evrelerin bütün etkilerini rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. kış aylarında daha çok barlarda geçen gece hayatı yaz aylarına gelindiğinde nehir kıyısına geçiyor. sırplar inanılmaz eğlenceli ve rahat insanlar. bu rahatlık şehre huzur olarak yansıyor. gecenin 6 sında sokaklarında rahat tahat yürüyebiliyorsunuz. 2 gece kaldım ve bana yetti ama bir 3. geceyi de kalabilirdim. çok sevdim. interrail'le avrupa turu yapanların değil ama balkan turu yapanların çok hoşuna gidecektir. zira balkan şehirleri arasında gezmeye görmeye en değer şehir diyebilirim. tabi ki paris'ten amsterdam hatta istanbul'dan sonra sıkıcı gelebilir.

çok özel not: tam olarak şehrin neresinde bilemiyorum ama bu şehirde "mc deck" denilen bir hamburgerci var. 350 gr köftesi ve sınırsız iç malzemesiyle harika bir lezzeti size inanılmaz ucuza sunuyor. o kocaman hamburger ve yanında kolaysıyla 8 lira civarında bir parayla sizi kendine bağımlı yapıyor. avrupa turu yapanların 2 öğününü kurtarabileceği ucuz ve harika bir lezzet. 9 balkan ülkesinde böylesini yiyemezsiniz. gidin.

Edizstka: bunu eksiledin ya... (üstteki entrye bak)
spontane gidilebilecek sırbistan başkenti.ulaşım ,konaklama ucuzdur.vize de yoktur.**
şöyle tam ortasına büyükçe bir atom bombası atılması gereken şehir.
eski türk toprağıdır. türk imparatorluğuna en sadık şehirlerden bir olmuştur. günümüzde ise balkanlarda yunanlılardan daha türk düşmanı olan sırpların yatağı haline gelmiştir.
dünya üzerindeki en güzel şehirdir.
inanılmaz derece uzun kız ve erkek nüfusuna sahip, ilginç şehir. balkanların budapeşteden sonra eğlence hayatı en güzel şehri, vizesiz olması tercih sebebidir. şehrin sokakları çok bakımsız olduğu gibi savaştan kalan binaların olduğu gibi duruyor olması şehre ayrı hava katar. dünyanın en güzel pizzası burada yapılıyor olabilir, tüm hamur yemeklerinin lezzetli olmasının dışında servisler gayet bolca yapılmaktadır. marketlerin ucuzluğu, ulaşımın bedava olması şaşırtır. eğlence için nehirin karşı kıyısındaki eğlence mekanları tavsiye edilmektedir. oraya gitmişken novi sad'a gitmeyi unutmayın, kalemagdanın tarihini okuyup öyle gidin.
üç gün boyunca yağmur yağmasına rağmen alt geçitlerinde dalgıç görülmeyen şehir.
muhteşem bir şehirdir. gerek tarihi dokusu gerek doğal güzellikleri eşsizdir. hele bir de basketbolseversen pionir arena'da bir maç izlemek gibisi yoktur. Ama dünyanın en şerefsiz taksi şoförleri bu şehirde yaşar. taksiye binmeyiniz...
ormanları ile ünlü mekandır.
Bizim için Avrupa'nın vizesiz gidilen en güzel şehirlerinden biri olmasıyla birlikte, birçok otoriter liste tarafından (CNN Int., Tripadvisor, Lonely Planet v.s.) Avrupa'nın en iyi 10 gece hayatından birine sahip şehir seçilir yıllardır. Hakikaten sadece parklarında gece 3'te dahi kızlı erkekli eğlenmek için dahi hafta sonu kalkıp gidilir.

http://www.kesfetsene.com/belgrad-gezi-rehberi/
süper bir şehirdir. ama dünyanın en orço taksi şoförleri bu şehirdedir. otobüse bininiz hatta biletsiz bininiz zaten kimsede bilet yok...
bize vize istemeyen düzgün bir kaç yerden biri. bir an önce gidip 2 günü ayırıp gezilip görülesi yer. tek sorun sırp saçmalığına maruz kalma riski.
an itibariyle bulunduğum şehirdir. savaşın göstermelik izlerini koruyan bir kent olarak gördüm. bombalardan zarar gören binaları hala o günkü hali ile saklayıp halkına kin gütmeyi benimseten şehirdir.
balkanlarin en güzel Başkent'i. Insanları sıcaktır, misafirperverdir. Yolda askeri araca adres sormuştum. Adam cok iyi dil bilmediğini söyledi, arkadaşını aradı sordu telefon ile, sonra telefondaki arkadaşı ile görüştürdü. Sağolsun.
çok güzel şehirdir. belgrad kalesinden görülen sava ile tuna nehirlerinin manzarası müthiştir. fakat taksicilere dikkat edin.dürüstüne denk gelmek zordur. akşam 10'da otele dönerken binmek istediğimiz taksi saat 10dan sonra gece tarifesi açılır diye gece tarifesi açmak istedi. sonra arkadaşı arayıp öğrendim, gece 12den sonra açılırmış.
Bayram dolayisiyla geldigimiz sehir. Acayip ucuz,hayatin cok guzel ve rahat oldugu,kadinlarin ayri guzel erkeklerin ayri yakisikli oldugu,pekaralarin hepsinin birbirinden lezzetli oldugu, kalemegdan,taj meydan,knez mihailova nin gorulmesi gereken sehir. Yarim saat boyunca garsonu kestigim dogrudur. Acayip yakisiklilar.
pekara adlı pastahane türevi yerlerinde hayatınız en güzel hamur işi yiyeceklerini tadabileceğiniz, aynı zamanda pizza ve çivapi konusunda başarılı bir şehir. kalemeydanı gezilmelidir. duvarlardaki siyasi sloganlara dikkat edilmelidir. bir zaman sayısız bulunan cami sayısının bugün neden sadece 1 (bir) adede düştüğü sorgulanmalıdır. mihail bilmemne caddesinde bir barda oturulmalıdır. slav kadınlarına yavşanmalıdır. ehe. güzel bir şehir.
Onumuzdeki gunlerde gidecegim, barlarini merak ediyorum, bilen yesillendirsin kutumu.
Madem herkes gidiyor ben de gideceğim. Ama bahardan önce gitmem havalar normal olsun.
güncel Önemli Başlıklar