Dogduktan hemen sonra kendini bir ebeveyn zanneden cocuklarin kendilerini bebek sanmadigi icin bebek gorunce verdigi tepkidir. Gulunctur.
dünya masumu varlıkların yaptığı şeydir.bebeklerdeki en sevimli şey zaten kasmadan sevimli olmalarıdır;bebek gördüklerinde bebi bebe gibi sesler çıkarırlar.kurban olurum ben onlara.
az önce kuzenlerim sayesinde şahit olduğum durumdur.
ulan bebeklikte de kıdem varmış be.*
bebegin diger bebegi kücümsemesi olayıdır.
aslında orda şunu anlatmak ister diger bebege - sen bebeksin olum biz neler gördük gecirdik.
dünyanın en sevimli şeylerinden biridir.
büyümüş de küçülmüş çocuktur.
geçenlerde şahit olduğum olaydır ayrıca.Biri 16 aylık diğeri 8 aylık olmak üzere iki kuzenimden tahmin edersiniz 16 aylık olanının diğerini görüp bebek diyip sırıtmasına şahit olmuştum.*
Sen nesin ulan dediğimizde anlamış gibi gülmesi de ayrı bir olay tabii...
kendi yeğenimden bildiğimden bana komik gelen ama bir o kadarda haz veren görüntü.
bebek deyişi dünyalara bedel sırf o değil her kelimesi.
özellikle bir bebeği dövdüğünde bebek ağladığında şaşırmış ifadeyle bakıp;
ağla bebek ağla demesi.
bebeğin bebeğe küfrettiği levent kırca repliğinden iyidir genede;

- hıın hııın ananıııın .*
(bkz: ya ne desin mahmut mu desin)
ebeveynlerin çocuğun elinden tutup bebek addettiği dönemsel varlığa elini sürttürmesi * ve "aaa bak bebek, ciciii, sev bebeği e mi?" demesi sonucu çocuğun koşullanmasıdır. bu yaşlarda bu yüzden sevecen oluyorlar. şimdi çeyrek asırlık hayatımı bi nebze aşmış olan ben, gidip birisinin yanağını ciccciii diye sevdiğimde ya deli zannederler. * *
bu hareketi yapan bebekler üstelik bebek dedikleri bebeği kendilerine yapıldığı gibi sevmeye de çalışırlar ki o an bu fırlamaları ısıra ısıra yiyesi gelir insanın.
(bkz: dinime kufreden musluman olsa)*
(bkz: yirim)
En azından 8-9 aylık olduğu kesin olan bebektir.Başka ne diyebilir ki düşüncesini getirir insanın aklına. *
2 yaşına henüz girmemiş bir bebekken kardeşimin gerçekleştirdiği komikliktir. birkaç aylık bir bebek görmüştür, kendisinden birkaç ay küçük olan bir bebek yani. "ay minicik bebek!!!sen ne tatlı şeysin öyle..." diye bebeği severek, bebeğin ebeveynlerini, beni ve annemi kahkahalara boğmuştur. minicik bebekmiş..her gece biberonundan sütler akıtarak uykua dalıyorsun, minik böcek.
(bkz: smiley was here)
babanın oğlunu görünce oğlummm demesi gibi bir olaydır.
müdür müdür müdür gibi bir olaydır.
insanın insan gördüğünde insan demesi gibi bir olaydır.
(bkz: kedinin kedi gördüğünde miyav demesi)
kuzenimin yaptığı eylem. daha 16 aylık olmasına rağmen 3-4 yaşlarında çocuk görse bile işaret parmağıyla gösterip"bebii" diye bağırmasıdır.
(bkz: model alarak öğrenme)