1. 1.
  küçükken çok zevkli olan, büyüyünce zorunluluk haline gelen ativitelerdir. ergenlik döneminde olan çocuklar için kabustur; "ne kadar büyümüşsün, güzelleşmişsin/yakışıklı olmuşsun"lar kaçınılmazdır, eziyettir.
  2 ... redwinemania
 2. 2.
  bütün gün yemek hazırla sonra kaldır sonra tekrar hazırla tekrar kaldır diyerek yemek yemege fırsat bulamayan kızların korkulu rüyası.ayrıca ziyarete gittiginde yüz çeşit tatlı yemeye zorlanan insanların yeter artık dedigi bir ziyaret türü.
  ... kacak kelebek
 3. 3.
  (bkz: bayramda eğlendiğine değil beklendiğine git)
  1 ... white pages
 4. 4.
  Hayatım boyunca nefret ettiğim ziyarettir. Anane babane ye gidilir. Sizin 29 sene önceki halinizi görmüş çok çok uzak akrabalarınız ''elimde büyümüştün sen'' der. halbuki onu diyen eleman (akraba) fiziksel olarak sizden 10 yaş küçük gözüküyordur. Ne diceğinizi şaşırırsınız. Ama eğer yurtdışında falan okuyorsanız da bu bayramları özlersiniz. Bazen insanlar yaşadıkları yerin kültüründen sıkılıp farkılıklar arayabilirler fakat gözünüzün önündekilerin kıymetini bilmek, monoton hayatınızı değiştirecek yenilikler aramaktan daha değerlidir.
  2 ... hendrix
 5. 5.
  büyüklerin ellerinden, küçüklerin yanaklarından şapır şupur öpmek, zorla ikram edilen baklava, börek, şekeri yemek durumunda kaldığınız ziyaretlerdir. ama bayramları beraber kutlamak da ayrı bir güzelliktir; ne kadar monoton, sıkıcı bazen de angarya olduğu düşünülse bile...bayram günü hazır okul yokken ense yapıp uyumak varken, pijamalar içinde koltuğa uzanıp tv zaplama varken; cicileri giyer, süslenir, yola koyulursunuz. ama bu; özellikle de yaşlı insanların yüzündeki gülümsemeyi, gözlerindeki parıltıyı görmeye değerdir...
  ... sophie
 6. 6.
  her ne kadar yerini insanlar için tatil bölgelerini tercih etmeye bırakmış ise de, senede iki kere olan bayram ziyaretlerini yapmalıyız.iş güç yüzünden uzun zamandır görmediğimiz dost, akraba vs görülmüş olur. yaşlıların hayır duası alınır.
  ... hoscakal
 7. 7.
  ziyaret edecek birileri olmayanlara boş gelen bir ifadedir.
  ... kavraal
 8. 8.
  kısa olanı makbüldür. hatta:

  yerleşim (5 dk)
  öpüşme/el öpme (3 dk)
  şeker, çikolata, kolonya merasimi (2 dk)
  ön hal hatır sohbeti (10 dk)
  ikram (20 dk)
  ana sohbet (30 dk)
  kalkış hazırlıkları (5 dk)

  75 dakikada bayram misafiri nasıl savuşturulur konulu makalem daha sonra gelecek.
  2 ... sosyalpenguen
 9. 9.
  * Gidecek yeri olmayan biri
  Aslanları görmeye parka gitti.

  Aslanlar taştan
  O bir insan
  Nasıl anlaşırlar?

  Anlaştılar.
  (bkz: behçet necatigil)
  1 ... handushka
 10. 10.
  sinirlerimi bozan, gerilmeme neden olan ziyaretlerdir.
  ... fishandcips