bugün

Eskiden Gümüşhane'nin bir ilçesiydi, 1989'da il olan 69 plakalı şehrimiz. Türkiye'nin nüfusu en az olan şehridir.
görsel
görsel
görsel
türkiye'nin en küçük şehri ünvanını tunceli'ye kaptırmıştır.
görsel
Doğu Karadeniz Bölgesi' ne bağlı Türkiye'nin en küçük minnak şehri.

Hiç kimsenin bilmediği içerisinde saklı cennet bulunan ilimiz. Yani hayalimdeki Bayburt öyle. Kimsenin bilmediği el değmemiş ormanlar , ormanın içinde gizli şelaleler tarihî şeyler falan filan.. aslında gidip görmek de istiyorum da hayalim yıkılsın da istemem. Öyle işte.
Türkiye'nin en genç şehridir.
Şehir farklı, il farklı.
Trabzon, Sinop vb aksine Çok eski bir şehir olmasa da Bayburt şehir olarak MS 1. Yüzyıla dek dayanır.
Misal Osmaniye veya Ceyhan veya batman gibi sadece birkaç yüzyıllık yeni bir yerleşim değildir.

Tarihte kayıtlara ilk olarak Baiberdon geçmiştir.
Ha şu da var Trabzon, Tarsus, Kozan, adana, iznik gibi tarihi şehirlerin aksine önemli bir yerleşim değil, küçük bir yerleşimdi hep.
tüm muhabbetin hac-namaz -hükümet- 82 atina-dolar konularının olduğu yerleşim yeri.
Güzel Türkiye'mizin kıymetli şehirlerinden birisidir. Cumhurbaşkanımız, Turgut Özal tarafından 1989 tarihinde vilayet yapıldı. Aslında çok daha önceden vilayet yapılmalıydı. Gümüşhane'den çok daha kadim bir tarihi olan önemli bir yerleşim yeridir.
Bayburtlu Zihni, Celali Baba, Hicrani Baba, irşadi Baba, Ağlar Baba gibi önemli zatlar değerli eserler miras bırakmıştır.

Zihni'nin koşması, Celali Baba' nın ölen hanımının ardından yazdığı ağıtı çok değerlidir.

Şehit Osman tepesinde yatan Şehit Osman hazretleri hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Şehrimizin manevi değerleri arasında yer alan Şeyh Hayran kabri şerifi, Ahi Emir Zencani, Sadruşşeria gibi mübarek zatlardan başka günümüzde hâlâ hayatta olan Hacı Şaban Efendi Hazretleri, Kıvız Zıvır Mehmet Naim Efendi gibi zatlar değerli büyüklerimizdir.

Bayburt vilayetinin valisi Erol Uğurlu, Belediye Başkanı ise Muammer Daştan'dır.

Orhan Şaik Gökyay, Ömer Bedrettin Uşaklı gibi bir çok şairin şehrimizi anlatan şiirleri vardır.

Şehrimize yolu düşen olursa, mektup adresimi bırakayım. Seve seve misafir ederim.

Tuzcuzade mahallesi, Meteoroloji yanı, numara 30 Bayburt Merkez.
Orjinali bayburd'dur.
orijinal adı, allah'ın sktr ettiği yer, aslında..
ya bir şehirde hiç mi bir şey olmaz..
şehir yılda 6 ay ölüyor, 6 ay can çekişiyor.
Bayburt yazın güzel oluyor.
derebaşı virajlarına ev sahipliği yapan şehir.
ben gittim buraya. neyi meşhur diye bir taksiciye sordum "abi il olması" dedi bana.