bugün

bu tür kişiler yonja, xuqa, hi5 gibi sitelerle beraber, son zamanların meşhur sosyal platform'u facebook'ta da sıkça görebileceğimiz türk gençleridir. banyo aynası karşısına geçip, cep telefonu yardımı ile hem fotoğraf çeken, hem de poz veren kişi olmayı başarmış kişilerdir aynı zamanda. muhtemelen gayeleri kendilerini iyi bir pozda yakalamak olsa gerek.

görsel
görsel
görsel

(bkz: örnekler çoğaltılabilir)
(bkz: beklenen gun gelecekse cekilen cile kutsaldir)

fotoğraf çekilen türk genci nasıl oluyor lan öyle? çekilen ha, çekilen, peki.
(bkz: ayna karsisinda kendi fotografini cekmek)

gibidir. hepsi aynıdır.
ekseriyetle psikolojik sorunları vardır bunların.
(bkz: hem özne hem nesne olmak)
hepsinin arkasındayım abisi bırakın çekinsin garibanlar...
doğrusu -banyo aynasinda fotograf ceki"n"en turk gencligi- olacaktır*. çünkü anlatmak istenen olguda özne edilgen değil dönüşlü yapıdadır.
(bkz: fotoğraf çekinmek)
(bkz: dönüşlü fiil)
"Anne, baba, abi.. vb
Şöyle bi resmimi çeksene, seksi görünmem lazım. yonjaya koyacağım.. tüm karşıcins benden etkilenmeli. şu poz nasıl..?"

Diyemedikleri için, kendi işini kendi halleden yozlaşmış gençlik
sadece türk gençliği değildir her milleten sabi böyle resim çekiniyor bu vakit.
efendim işin artizzliği bi' yana cep telefonu yada normal fotoğraf makineleriyle kişi bir kol mesafesinden kendisini net çeker ise bu durumda fotoğrafta balık gözü denen durum oluşacak, yuvarlakımsı bir görüntü alınacaktır. yani çekilen obje yüz ise yüzün orta yerleri geniş yukarıya ve aşağıya daralan bir resim. daha da canlanmadı ise kafanızda çekiniz efendim kendinizi.

bu durumda kişi kendini yada objeyi normal çekebilmek için aynadaki aksi kullanır. ama sebepsiz böyle bi' moda oldu onu tam kavrayamadım.
banyonun ışık kurgusu ile ilgili olan hadise. valla billa, bakın şurda teknik bir açıklama yapıyorum.

banyo tuvalet bildiğiniz gibi gün ışığı almaz, tamamen yapay ışıklandırma önemlidir ve genel olarak aynaların etrafına yapılır bu ışıklandırma. evinizin banyosunda olsa da, dışarıda da olsa hep ayna önündedir bu yüzden objelerin aynadaki görüntüsü sadece yapay ışık aldığı için stüdyo havası katar. objeleri daha hoş gösterir. ne bilim yüzündeki sivilce vs. tam olarak belli olmaz da yüz hatları keskinlikler ortaya çıkar. şişko bir hatunun bile elmacık kemikleri ön plana çıkar. dolayısıyla sadece türk gençliğini değil, tüm dünya gençliğini etkiler bu hadise, alın bakın facebook'da elin gavuruna hepsinde var bu olay.

hem sonra, 3. fotoda fotoğrafı çeken kız kim? tanıdık mı? tanıştırsanıza!... *
arkada annesinin vernelinin,domestosunun görünmesine aldırmayan üstüne üstlük şekilden şekile girip makyaj yapıp poz veren idiotlardır bunlar. *
az önce aynı ortamda ağda yaptıkları düşünülürse komik olurlar ancak.
yaratıcılıkta sınır tanımayan türk gençliğidir. aferindir.
acemileri vardır bunların ıslak odunla dövülesi. bunlar daha toy ya, aynaya değil makinanın ekranına bakarlar nasıl görünüyorum diye. denyolar işte. fekat, kaşarlaşmışları amuda bile kalkabilir.
(bkz: emodur emo)
3. generasyon çift kameralı telefonların yaygınlaşmasıyla ortam değiştirecek gençlerdir.
bir de o makina ve fotoğrafı çeken görünmese daha normal olabilecek hadise.
arkadaş sitelerinde kendini harcayan yoz gençliktir. erkekleri direksiyon başında da muhakkak poz vermiştir.
arkadaki manzarayla bütünleşen suratlarıyla pek bi şükela tablo çizerler.ayrıca bunlara tanınmış fast-foodçularda,taksim metronun önünde falan bolca rastlayabiliriz.
banyonun potansiyelinden yararlanmak isteyen geçliktir. bırakın çekinsinler , bırakın çekinsinler.*
amerikanlara özenmiş ve benliğini kaybetmiş topluluk..
yaratıcılık özürlü bir kısım zihniyetin gerçekleştirdiği iğrenç ötesi eylemdir. kayalıkların üzeri, kalenin en uç noktası, arabanın içi, pc başında, ya da makam koltuğunda çekilmek varken...*
yuzunu gozunu daha yeni duzelttigi icin, sac ve gulumseme pozisyonunuda salondaki aynaya gidene kadar bozulacagini tahmin ettigi icin boyle birsey yapan genclikdir.
ya da bosaltim sistemi inanilmaz bir basinc ile bosalmisdir dolayisiyla bu gencin hayata bakis acisi degismisdir ve bu bakis acisinin surat ifadesine nasil yansidigini gormek istemisde olabilir.
sadece bizim düşünce yapımıza uyan ve kendi üretimimiz olduğunu düşündüğüm davranış. Şayet bu da amerikanlardan alıntıysa şu andan itibaren ben de amerikan karşıtı ilan ederim kendimi ; evet okuduğum bölümü de bırakıyorum, zaten öss'de iyi geçti, şansımız da artmış bu sene öyle diyo bıyıklı amcalar.
(bkz: no war no america)