bugün

yaşanılarbilirlikten en uzak şehirlerden bir tanesi.
kısır, alışveriş yok, sosyal aktivite yok, tiyatro, konser vs. zaten hak getire.
esnafı keyif ehli, yaz kış demeden saat 6dan sonra dükkanı kapatır gider, haftasonu nöbetçi eczane arar gibi kuyumcu ararsın. pazar günlerinden bahsetmeye gerek görmüyorum bile.
körfez ilçeleri olmasa şu anki nüfusunun yarısına sahip olamaz, ki yazın da olan budur zaten. deyim yerindeyse körfez için katlanılan bir şehir.
izmir ve bursaya yakın olması bir avantaj tabii, yoksa daha da katlanılmaz olurdu.
bir de havası inanılmaz kirli. kış aylarında akşam 5 dk dışarıda kalsan iliğine kadar is kokarsın.
pazarı, çaşısı ucuz. öğrenci ve memurlar için ideal. o yüzden memur şehri.

eğer mecbur değilseniz, uzak durun.
memleketim. 2 yıl oldu ayrılalı. balıkesirin durgunluğundan, sadeliğinden, attık kendimizi şişli hayatına.
kolonyası, kızları!, kervansarayı ( yıkıldı gerçi) meşhurdur. bir yanın bandırma, diğer yanın ayvalık, akçay, altınoluk.
hava bedava su bedava dır balıkesir de. her yer elinin altında. çok araba vardır ama araba lükstür balıkesir e göre.
yazlık yerler en fazla 100 km dir. türkiye de yapabileceğiniz en ucuz tatili yaparsınız ve yiyebileceğiniz en lezzetli balıkları yersiniz. susurluk ayranı meşhur dur, çoban höşmerimi. balıkesir kaymaklısı meşhurdur mesela. işi bilirseniz en lezzetli etleri balıkesir de yersiniz. köyleri hayvancılık olarak gelişmiştir.
en kötü yanı pazar günü herkes evindedir. sokaklar bomboştur. akşam 10 dan sonra in cin olimpiyattır çarşıda.
emekli şehridir, öğrenci şehridir, memur şehridir balıkesir.
nasipse emekli olunca yazlık yerlerinden akçay veya altınoluk a yerleşip bahçemde domates biber yetiştireceğim.
lakin az daha para yapmam lazım.
lan izdivaç programında gibi hissetttim kendimi *
hayat istanbulda * .
Cennettir Balıkesir, havası suyu her yerden daha güzeldir.
hayattır balıkesir, taşıyla toprağıyla 4 mevsim ayrı doğasıyla ömür uzatır.
insanları şekerdir, aç mı kaldınız, rasgele hiç çekinmeden birinin kapısını çalabilirsiniz, sizi asla geri çevirmezler.
kaldırımda yürümeyiz biz, dar alanları sevmeyiz, geniş yaşarız, o yüzden araç trafiğinde otomobillerin arasında yürürüz.
bir sürü tatil beldesi vardır, akçay altınoluk dedin mi kaz dağları akla gelir, o havayı soludun mu bir daha asla bırakıp gidemezsin.
ayvalık dedin mi cunda adası akla gelir, rakı balık yapmazsan çıkamazsın adadan. kleopatra kumsalında denize girmedin mi yüzdüm diyemezsin.
çeşit çeşit, marka marka kolonyaları meşhurdur. hangi birini alacağını bilemez, her kokudan alırsın.
höşmerim bizimdir, başkası asla bizim diyemez. peynir tatlısı demeyiz biz. bizim için "hoş mu erim" den türeyerek höşmerim olmuştur o, sofralardan eksik olmaz. gelen misafire illa ki tatttırılır.
memur ve asker şehridir, az gelirli de olsan rahat yaşarsın balıkesirde. dara düşmezsin.
Kuva-i Milliye hareketinin başladığı yerdir balıkesir. zağnos paşa camii ile, karesi beyliği ile tarihtir, her sokaktan tarih kokusu yayılır.
nüfusu küçüktür ama insanlarının gönlü türkiye genelinden daha büyüktür.
sıkılmazsın burda, arkadaş ortamını çabuk kurarsın, gidecek yer az diyenler vardır, hiç bir yere gidemesen bile çocuk parkında sabaha kadar sohbet edersin, kimse höyt demez.
kız bile olsan gece dışarı çıkmak için sıkıntı yoktur, gecenin bi körü sokakta yürüsen dönüp bakmazlar, medenidir..
son olarak, balıkesir nefistir, yaşamayan bilmez, üniversite öğrencileri anlamaz. bizim herkese kapımız açıktır. herkes bizim için değerlidir.
sıkıcısın, küçüksün, garip bir yersin ama ne hikmetse özletiyorsun. özlüyorum seni minik sıkıcı memleketim.
höşmerimi meşhurdur. gidenler bi höşmerim yemeden dönmezler.ayrıca tam merkezde büyük Atatürk şehir parkı vardır. yazın orlarda çimenlerin üstünde güzel sohbetler edilir.içerisinde büyük yay/ada avm bulunmakta burdan alışverişinizi yapabilirsiniz.
merkezi çok ufak bir ildir. otobüs biletlerinin bir yüzünde sanki orası onun propaganda alanıymış gibi belediye başkanının sırıtan resmi diğer yüzünde koca merkezde hiç tarihi bir yapı yokmuş gibi şehrin ortasından geçen bir duble yol resmi vardır. merkezi çok geri kalmıştır.
bir çanakkale değildir ve asla olamayacaktır.
birkaç iş adamının ambargo koyduğu güzelim şehir.
güney marmara yer alan ege ve marmara karışımlı güzel şehir. aslında güzel olan ilçeleridir. bandırma, erdek, edremit, ayvalık, burhaniye, ören, gömeç, marmara adası güzel olan bunlardır şehir merkezi 300 bin'e dayanan nüfusuna rağmen ne bursa olabilmiş nede izmir olabilmiştir. zaten bursa ve izmir arasında kalması bu şehri gölgede bırakmıştır.
peyniri, tereyağı, süt ve süt ürünleri epey meşhurdur özellikle höşmerim tatlısı harikadır.
Milli Mücadele'nin ilk başladığı yerlerdendir.
zeytin kolonyası çok güzeldir.
bursa ile sınırı olduğu için ılıklık kapan ve deniziyle ünlü ilimiz.
sevdiceğimizin memleketi. güzel memleket, kızları da genel olarak güzeldir. envai çeşit peyniri olan ve bunların hepsi de ayrı leziz olan memlekettir ayrıca. bak bir he höşmerim var, ben böyle leziz şey yemedim arkadaş. zeytindir, zeytinyağıdır, balıkesirli ile yaşayanın evinden eksik olmaz.

nitekim benim bir maruzatım var arkadaş. ben doğuluyum. biz tereyağı diyarıyız. bazı yemekleri tereyağı ile yaparız. ne bilem işte pilavdır, anam kurufasulyeye dahil her yemeğe lezzet versin diye mutlaka tereyağı katardı ve o yemekler tarifi imkansız bir lezzet şöleniydi. nitekim şu balıkesir diyarından kız aldık, ne oldu tereyağı delisi ben zeytinyağına talim eder hale geldim.

bazı mevzilerim var onları tutuyorum hala. pilav ve sahanda yumurta. bunlarda henüz geri adım atmadım. evlenecekler dikkat, doğuluysanız mutlaka bu konuda bir uzlaşma sağlayın. mutlaka.
izmir, bursa, istanbul, çanakkale gibi şehirlere yakınlığından dolayı üniversite okumaya gelen sayısının epey fazla olduğu, geçiş güzergahı olarak kullanılan, imkanları kısıtlı şehir.
büyük şehirlerden birinden üniversite okumaya gelen öğrencilerin hemen hemen hepsi en ufak bir tatili dahi değerlendirerek bu sıkıcı şehirden uzaklaşmanın yollarını arar durur.
Balık ve esir. Kesinlikle adını gördükten sonra anlamlandırdığım şehirdir.
Balık ; güzel şehir sanıp gelen sazanlardır, ben de dahil olmak üzere.
esir ; uzun süre bu şehirden kurtulamayacak olup, esaret çeken insandır.

Al sana Balıkesir

Özetle, köyden tek farkı adının il olması.
çılgın eşekleriyle meşhurdur. youtube da ülkemizi ajdarla birlikte temsil eder.
memleketim, özlediğim yer. bar, cafe arayan kişiye göre yetersizdir ancak içinde sevdiğiniz insanlar varsa değeri paha biçilemez.
13 haziran çarşamba günü en düşük sıcaklığı 15, en yüksek sıcaklığı 38 derece olacak şehir.
güzel memleketim. havası suyu bir başkadır. altınoluk'a gitsek de bitse bu özlem.
en sevdiğim ilçesi erdek'tir.
ilçesi olan bandırma dan daha vasattır. kuru bir şehirdir. 10 plaka kodudur. akçay edremit altınoluk erdek gibi ilçeleri bile daha bilindiktir. türkiye nin en büyük köyü de derler.
Balıkesir adına yazılmış zafer cınbıl sözlü Birsen tezerin söylediği şarkıyla sevmeye başladığım şehrim,memleketim.

http://www.youtube.com/watch?v=CPERhy5iQZg
Çoğu kişinin balık ve esir kelimelerinin birleşiminden doğduğunu düşündüğü il adıdır. Kendisinde yaklaşık 9 senedir oturuyorum ve balıkesir'li değilim.

Ama Balıkesir'in adının balı* kesir* kelimelerinin birleşiminden olduğunu biliyorum.
yıllar yıllar önce su altında kalmış sonrasında bir anda suların çekilmesi ile balıkların kuru toprağa esir kaldığı söylentisine kimsenin inanmadığı, kolonyayı ve höşmerimi akla getiren miniminicik bir şehirdir. küçüktür müçüktür ben de kasaba derim ama severim balkesi, en çok da akçaydan ötürü.
güney marmara denince akla gelendir. türkiyedeki en şirin tatil beldelerine sahiptir.