bugün

Sonra burada b12 eksiği diye ağlıyorsunuz. Ayrıca her balığın tadı ve pişirmesi aynı değil. O yüzden mutlaka yiyebileceğiniz bi balık vardır.
sevmemek değil de hani 10 yıl yemesem aklıma gelmez balık yiyeyim diye. böyle bir şey benimki.
dilim patatesle birlikte fırınlanmış somon, bir de domates ve patatesle buğulama pişmiş büyük balıklar dışında sevmediğim doğrudur. fosfor, şahsımda mide bulantısı da doğuruyor.

Ama midye, karides, kalamar öyle mi. Onlar benim bebeklerim..
hamsi-zargana değilse kolay kolay yemem. tadı sıkıntı değil de yemek sonrası ağzımda hafif buruk bir tat kalıyor ondan yemiyorum.
görsel
Balık yenmezmi? Hele hamsi.gerçi hamsi balık değil.
Gayet normal insandır.

Kokusunu bile çekemez. Benim.
Karadeniz kıyı illerinden birinde büyüdüyseniz bilirsiniz ki dolaptan balık eksik olmaz. Su içersiniz su bardakları, karpuz kesersiniz karpuz hatta reçel, peynir bile balık kokar.
Yiyemezsiniz.
Ben sevmem ama olursa yerim. Mesela alabalık tesislerinde vişne suyuyla çok güzel gidiyor. Bir kuzenim tavsiye etti. Sonuç süperdi.
Denizden babam çıksa yerim insanı için, hayret verici insandır.

Balık nasıl sevilmez alla'sen?!
Balık, tavuk gibi değil ki, hepsinin lezzeti farklıdır.
Hamsi sevmedin, mezgiti sevebilirsin, kefal sevmedin, çipura hoşuna gider.
Tavasını sevmezsin, buğulaması hoşuna gider, olmadı fırınlarsın, mangalını yaparsın.
Sebzeli yaparsın, tereyağlı yaparsın, kaşarla lezzetlendirirsin.
Toprak kapta pisirirsin, kâğıda sarar pişirirsin, tuzda pişirirsin!

Ne demek balık sevmiyorum?!
Balık sevmiyorum diyen kişi, henüz balık kültürüyle haşır neşir olmamıştır!
tercih meselesidir saygı duyarım ancak anlam veremiyorum bu sevmemeyi. ben inanıyorum ki bu sevmemenin altında yatan sebep ilk balık tecrübelerinin özensiz ve kötü yapılmış olmasından kaynaklanıyor olmasıdır. benim özel tariflerimle yapacağım herhangi bir balık çeşidini önyargısız olarak yiyip beğenmeyecek insan yoktur.

ben ne balık yemem diyenlere vejeteryanlara balıklar yedirdim beğendiler. yeterki masaya önyargısız oturun. balık bu hormonlu çağda yiyebileceğiniz en sağlıklı besindir.
Çok daha artması gereken topluluk.

Böylece fiyatlar düşer, daha fazla balık ve deniz ürünü bulabiliriz.
Ağzıma sürmem. Beynimde ve kelimelerimde yemediğim için bir eksiklik hissettiğim olmadı.
Hayvan etini bayılarak yemiyorum. direkt tuvalete koşarım yediğim gibi.

B12 almıyorum. tırnaklarım kırılmıyor, saçım dökülmüyor.

Se-vil-mi-yor.
Mezgit yememiş insandır. Beşiktaşta mezgit yesin sonra tekrar sevmiyorum desin. bak ben buradayım bekliyorum.
Hamsi hariç benimdir.
Tercih meselesi ama çok sey kaçiriyor balik yemeyerek.
ahan da ben..

sadece rakı varsa yiyebiliyorum..

ısınamadım şu beyinsizin tadına..

ama ahtapot, karides, kalamar öyle mi..

onlar benim bebeklerim.. bir deniz dolusu önüme gelse yerim..
Sevemiyorum. O berbat kokusunu, mide bulandırıcı vıcık vıcık etini.
balık çok seven biri olarak saygıyla baktığım insandır. yineliyorum kokusu, yanında salatası içeceği, binbir çeşit gıda süslemesi ve sağlığa olan faydası ile balık can'dır diyorum. ama sevmeyen sevmez yani. nasıl böyle bir lezzetten mahrum kalırsın diyemiyorum çok lezzetli olmasına rağmen. hani bencillik gibi de değil yanlış anlamayın. sadece normal geliyor balık sevmeyen bana, balık seven biri olarak. bende mi anormallik var anlamadım. swh.
Denize 3 adet kıyısı olan 3 tarafı denizlerle cevrili bir ülke olmamıza ragmen balık tüketiminin azlıgı Zeka sorunlarını da veraberinde getirmektedir tabii.
Rakı sevmeyen insandır.
Bi zamana kadar bendim.

Fakat sonra rakı balık cinsinden deneyince ne kadar güzel bir yiyecek olduğunu deneyimledim.
Kokusuna tahammülüm yok o derece.
Annesinin ona tabağındaki bitecek demesini bekliyordur.
balık yenmelidir.

çok yemezseniz bile yılda 2-3 kez hamsi tava ve 1-2 kez de fırında alabalık yemelisiniz.