1. 1.
  * m.ö. 2000-1700 arasında yaşayan bir medeniyet. günümüz sözleşme hukukunun ilk sinyalini veren bu toplumda ticari ilişkilerde sözleşmenin kullanıldığı bilinir. bu medeniyetin tanrıları, marduk'tur.
  3 ... amanbenburadakalmisim
 2. 2.
  ilk güneş saatini kullanan medeniyettir.
  1 ... bu cocuk okumaz
 3. 3.
  Baskenti babillion olan sami asilli mezopotamya devletidir. Mezopotamya'yi samilestirmek amacli anayasa niteliginde cikardiklari hammurabi kanunlariyla bilinir. ikinci babil devleti zamaninda yahudiler surgun edilmistir.
  1 ... radament
 4. 4.
  antik yunanlardan önceki, mezopotamyalılar olarak da bilinen önemli uygarlık. dicle ve fırat nehirleri arasında yaşamışlardır.
  1 ... unique270
 5. 5.
  (http://galeri.uludagsozluk.com/r/babiller-55480/)
  2 ... ece kscg
 6. 6.
  en eski coğrafi haritayı yapan medeniyet.
  ... bendosto
 7. 7.
  en sert hukuk kurallarını koymuş, taa antik yunanlılardan önce kurulmuş devlettir. dönemine göre oldukça modernlerdir (hukuk ve adalet dışında).
  ... lumber jungle
 8. 8.
  Sami kökenli bir halk olan babillilerin başta şehir devleti olarak başlasa da sonradan 1. Babil devleti ile dünyanın mısır ve hititler ile süper güçlerinden biri olmuştur ilki hititler ikincisi de Persler tarafından yıkılmıştır

  Yıkan Pers hükümdarı büyük kiros da (veya büyük Keyhüsrev) proto-türk kavmi olan iskitlerin kraliçesi Tomris hatun tarafından öldürülmüştür Tomris de dünyanın ilk kadın hükümdarıdır.
  2 ... kama tarkan kagan
 9. 9.
  Ayrıca büyü konusunda çok gelişmişlerdir yıldızlara bakarak geleceği felan gördükleri söylenir (astronomi?) bu olay oradan antik mısır'a mısır dan da roma cumhuriyetine geçmiştir.
  2 ... kama tarkan kagan
 10. 10.
  çok farklı ve oldukça akılcı bir medeniyettir.

  geometriyi ilk kullanan babillilerdi, bu bilinen bir şey, son zamanlarda babilli astronomların geometriyi kullanarak jupiter'i izlediği ortaya çıktı.

  kullandıkları teknik m.ö 350 yılına ait olduğu düşünülmekte, jupiter'i izleyen babilli astronomlar sonuçları çivi yazısıyla kil tabletlere aktarmışlar, tabletlerde ortaya çıkan sonuç ise yüzyıllar boyu jupiter'i izledikleri ve not aldıkları gerçeği, hareket eden nesnenin konumunu ve hızını hesaplamak adına kavisler kullandıkları ortaya çıktı, gezegeni izlerken de trapezoid denilen dört kenarlı şekillere başvurdukları saptandı, trapezoid yana yatık bir dörtgen şeklinde, bu da jupiter'in değişen hızının hesaplanmasını sağlamaktaydı.

  (bkz: olağanüstü bir çaba azizim)
  2 ... pamphilos