Her ne iş yaparsan yap en iyisini yap.
görsel
Öğüt istedik verdiği cevaba bak. Küs olunan dönemlerde insanı çileden çıkarır.
parana sahip çık, har vurup harman savurma.
koluna altın bileziğini tak.
planlı ve programlı ol.
geleceğini bugünden düşün.
öfkeyle hareket etme, insanların söyledikleri ile hareket etme.

çoğunda haklıdır.

babadır sonuçta. belli başlı konularda anlaşamasak zıtlaşsak bile cümleleri ona göre kuruyoruz.

ömrü uzun olsun, allah yokluğunu arattırmasın.
Seni benim oğlum olarak bilmesinler. Seni sen olduğun için bilsinler.
Yaşını yaşa, biraz yırtık ol, büyüdüğünde pişman olma diye bir dizi nasihat. Yeğenleri gibi olmamı istiyor ve onlar gibi değilim diye mutlu olmadığımı sürekli kendimi mutsuz ettiğimi falan sanıyor. Gece bir partiye gitmektense koltuğa yayılıp ayı seyrettiğimde daha mutlu hissettiğimi anlatamıyorum.
Pantolon giyen erkeğe güvenme, pantolon giyen kadına da güvenme sadece kendine güven.
Ders çalış. Her öğüdün sonu buna bağlanıyor. Dünya ben derslerime iyi çalışmadığım için kötü bir yer sanki.
tanıdıkla ye iç ama iş yapma.
oğlum, sakın kötü insanlar hayatta istediğini yapabiliyor bir şekilde diye, düşüncelere kapılma hiçbir zaman. kötülük yaparsan, yaşamın boyunca, bir şekilde bunun rövanşı benden çıkar diye düşün kendi kendine, ki öyle de olur zaten bir şekilde. bu cümleleri kullanmıştı.
ne olursa olsun doğruluktan vazgeçme, dürüst ol, işine kendi işin gibi sahip çık.....vs.
'köpek sana havlıyor diye sen de köpeğe havlamak zorunda değilsin, herkesle muhatap olma'

'ağzına sahip çık. Ağzına sahip çıkamayan hiçbir yerine, hiçbir şeyine sahip çıkamaz.'

Babaların evlatlarına verdiği bir takım öğütlerdir. Evlatların bunları ne kadar dinleyip, ne kadar uyguladığı ise muamma.
Ben sana inanıyorum,sen her zaman en iyisini yaparsın derdi ..şimdi ben bile bu cümlenin gerçekliğine inanamıyorum,babam tarafından izleniyorsam eğer büyük hayal kırıklığı yaşıyordur herhalde .
oku da memur ol.
mutsuzluğa, memnuniyetsizliğe yer vermemek için, kendinden daha kötü durumda insanları aklına getir hemen. yapabileceklerinin en iyisini yaptığına emin ol yeter. gözün yüksekte olmasın.
- hayatta götü sağlama alacaksın her zaman.
+ yani ne yapayım ? ne demeye çalışıyorsun?
- sağlama al.

neyin kafasıysa artık. *
görsel
"oğlum bak oku yoksa tarla seni bekliyor. seçim senin!"
(bkz: orospu olacaksan da okumuş orospu ol)
dediğini yapsan da yapmasan da aldığın öğütlerdir.

yapsan "bak demiştim." şeklinde,

yapmasan "gördün mü? bu da sana ders olsun." şeklinde olur.
yaptığın iyilikleri unut,
yapılan iyilikleri unutma

yapılan kötülükleri unut,
yaptığın kötülükleri unutma.
hayatın boyunca yaptığın ticarette,siyasetini gizle yoksa ikisindede hüsrana uğrarsın
ne bana ne kocana muhtaç ol.
yaşadığın şehri iyi tanı. her köşesini öğren.
Baska Bir kisinin bildigini yasayarak ogrenmek ahmakliktir.
"hiçbir şeyi yalnızca sen düşünmüyorsun."
"barışta ter dökmeyen, savaşta kan döker."
-erkeklere güvenme kızım.
+e baba sen de erkeksin, sana da mı güven miyim?
-babana bile güvenme kızım.