bugün

psikologlara göre patolojik bir hastalık olan aşk'a taze yakalanmış kişi veya kişilere söylenecek önerilerdir.

aşık olur olmaz paniklemeyin, elindeki çekin karşılıksız olduğunu öğrenen bankadaki bir mudi değilsiniz henüz.

aşık olduğunuz ilk günler size aç karnına içilen bir kızılcık şerbeti etkisi yapabilir.siz yine de kan kussanız bile kızılcık şerbeti içtim deyin

düşüp dizinizi kanattığınız yıllardaki çocukluk gözyaşlarının dışında, yaklaşmakta olan göz yaşı tanelerine hazırlıklı olun.bu tip havalar balkanlardan değil yüreğinizden gelmektedir. dolu tanelerinden farklı olarak düştüğü yeri yakma özelliği vardır.

iştahsız olsanız bile, günlerin adını unutsanız bile, günde en az 2 litre su içmeniz gerektiğini unutmayın. gözlerinizdeki kurumaya karşılık faydalı olacaktır. suni gözyaşı damlası kullanmayın sakın. yakışmaz.

yolda karşılaştığınız levhalara kulak asmayın.50 km/hz, 30 km/hz, keskin viraj, gibi işaretler size sadece hız değil aynı zamanda zamanın ta kendisini kaybettirir. unutmayın büyük iskender büyük ordulara sahip olduğu için değil hızlı ordulara sahip olduğu için darius'u yenmişti.

dizgini olmayan bir atı zaptedemeyeceğiniz gibi, mantık denen setti yıkıp geçen bir aşkı da durdurmaya gücünüz yetmez.bu yüzden dizgini olmayan bir atın karşısında değil üstünde olmanız doktor değil bilir kişi tavsiyesidir. *
aşk itiraf edilmeyecek kadar büyüktür kuytulara raflara çekmecelere sığmaz. aşkınızı söylemek bir itiraf değildir. itiraf saklanan gerçeklere denir. saklamadığınız bir şeyi itiraf edemeyeceğiniz için bu sadece bir beyandır.toy liseliler gibi bunu teklif ile karıştırmayın. teklif ihalelerde olur.bu sadece bir beyan belirtme ve haberdar etmedir.

sizi o ana kadar arkadaş olarak görmüş olabilir.bu sizin içinizdeki kararlılık duygusuna kurulmuş bir kurt kapanıdır.bu lafı duyar duymaz afallamayın. oltaya gelmeyin dikleşmeden dik durun, esas duruşunuzu bozmayın.aşk ısrar değildir. sakın bunaltıcı ısrarlara girmeyin.

size inanmadıysa sakin olun ispatlama yoluna gitmeyin, çöküşünüz olur. karşı tarafın hür iradesini etkilemeye çalışmayın. onu sadece iradesi ve aklı ile başbaşa bırakın. çünkü aşk inanmak ile başlar. inandırılmak ile değil. aşk iman etmek gibidir. tabiata bakıp bir yaratıcı'nın olduğuna inanan biri, bir gün sizin bir tebessümünüzde sırılsıklam aşık şahsı görebilir.

bazen böyle anlarda yoğun bir şekilde gerçek ve hayali birbirine karıştırabilirsiniz.o yüzden, yanağınıza konan ilk öpücükte 'sanki bu anı daha önce yaşamış gibiyim' deme gafletinde bulunmayın.o an, sadece sizin geçmişte hatırlayamadığız rüyalarınızdan biridir.
tiksinç şeylerdir.

o ne öyle kişisel gelişim kitabı adı gibi. "tavsiye"nin her türlüsüne kılım zaten oldum olası.

hem de böylesine bireysel bir mevzuda, gönül işinde kim kimin tavsiyesini uygulamaya koyabilir ki? hey allah'ım genellemeler yapamayacağımız en enteresan mevzu değil mi bu aşk?
+asigim baba seviyorum
-dostlarini asla birakma dostum

ciddi oldu bu.
fazla kaptırmayın, ha bir de elde ederseniz sırf değişiklik olsun diye bırakmayın. *
(bkz: montla sıçmak)
eğer aşkın karşılıksızsa, yrraa yediğinin resmidir... he karşılığı varsa yrraa yiyeceğinin resmidir... ske ske yiyeceksin o yraa, o yüzden şaşırma...
köpeği olmayın, bir gün mutlaka kapı önüne koyulursunuz.
Öncelik.. Öncelik.. Öncelik.. Sevgilinize önceliğini yaşatın!
nihayetinde o da bir insandır, hiçkimseye güvenilmeyeceği gibi aşık olduğunuz kişiye de asla güvenmeyin.
otobüsteyken sevgilinin attığı mesajlara mal mal bakıp hayale dalma, ineceğin yeri geçiyon lan teheeyy.
zamana bırakın. ama sadece kötü gittiğinde değil iyiykende bırakın asılmayın. üzülürsünüz. kısacası bırakın zamana zamana bırakın bırak zamana.
mutluluktan uçun ama fazla uçmayın düşüşü kötü olabiliyor.
yeni yeni aşık olan sevgi pıtırcıklarına verilebilecek tavsiyelerdir.

- düz olun. ne kadar az yavşak olursanız o kadar çok ilgi çekersiniz.
- temiz olun.
- "hiç ayrılmıcaz, seni hiç bırakmıcam bebişim" tarzı şeyler söylemeyin. yavşaklık sınırlarını zorlamanızın yanında, yarın bi gün bir şekilde ayrılırsanız çok pis göt olmanıza sebep olur.
- sadece kendi sorunlarınızı anlatmayın. onun da sorunlarını dinleyin. ama her şeye de sen haklısın hayatım demeyin. dürüst olun. olun ki otu boku kendine dert etmemeyi öğrensin.
- eski sevgilinizden bahsetmeyin. zira bana sevgilim eski sevgilisini anlatsa boğazına çatalı saplarım. sapık mısınız lan?
-burayı daha sonra düzenlicem. şimdi mesaim bitti önce spora sonra evime gidiyorum. ayrıca spor yapın. sağlık için. hem ayı gibi de olmazsınız.

düzeltme: biri silmiş, eyvallah da silinme sebebini yazaydınız da ona göre düzelteydik.
tadında bırak.
"seni canımdan çok seviyorum"

sakın ola ki demeyin aşık olduğunuz kişiye bunu, yoksa terkedilirsiniz..
kendini konunun öznesi yapma herzaman.
sevdin mi mecnun gibi sevip düşme çöle. sevdin mi ferhat gibi sev hiç olmazsa git dağ del, su getir köyüne de aşkın bir işe yarasın.
yol yakınken, henüz dibine kadar aşk olmamışken, ilk sapaktan dönünüz kendi yolunuza efenim. bakınız zakkum ne demekte "hipokondriyak" şarkısında: "bazen hiç başlamaması bir gün bitmesinden iyidir. çünkü beraberlik yaşlanırken bir terkediş gençleşir."
(bkz: abi sen o kızı seviyosun ama o veriyo)
vıcık vıcık olmayınız kendinizi ağırdan satınız.
dozu abartmayınız zira o da sıkar.
senin icin olurum gibi gerzek kelimelere itibar etmeyin basitlesirsiniz.
aşık olan kişiye verilecek en iyi tavsiyedir. "Vazgeç, bu devirde aşık olunmaz!"
aşık olmuş ve hapı yutmuştur bir kere, artık tavsiye kar etmeyecektir. ama en başta mallaşmaya hazır olsun. hani mal olduğunu kabul etsin yani, o da birşeydir sonuçta. sorunu kabul etmek onu çözmenin ilk adımıdır. ve bir an önce kendine gelsin diyorum ben kendimce.
askini doya doya yasa kardesim, insan hayatinda hep asik olmuyor malum...
aşık olan kişinin dinlemeyeceği tavsiyelerdir.