bugün

"AŞK" IN MATEMATiĞi

Doğada yaşanan her şeyin bir matematik altyapısı olduğu gibi "Aşk" ta bu konuda matematikten nasiplenmiş.

Bilim insanları aşkın matematiğini incelerken kendilerinde var olan ilginç hikayeleri fark etmelerinin ardından bu açıklamayı yapmışlar: "Bilim insanlarının sık rastlanmadık aşklar yaşamaları aslında doğaldır. Çünkü sevmek de zihin açıklığı gerektirir." Tabi gerçek bilim insanlarından bahsediyorum. Feynman, Sagan, inşallah ben.

Matematikçi James Murray Aşkın Matematiği Çalışmasında şunu belirtiyor; Olumsuzluk Sarmalı Denklemleri; eşlerden birinin konuşma sırasında nasıl tepki vereceğini tahmin ediyor, ne kadar olumlu ya da olumsuz olacaklarını. Ve bu denklemler, kişinin tek başına olduğu zamanlardaki moduna, eşiyle beraber olduğu zamanlardaki moduna, ama en önemlisi, eşlerin birinini ne kadar etkilediklerine bağlı. Bu aşamada bu denklemlerin iki ülke arasındaki silahlanma yarışını mükemmel bir şekilde açıklayabildiğine dikkat çekiyor.
Yani olumsuzluk sarmalına girmiş boşanmanın eşiğinde olan bir çift aslında matematiksel olarak bir nükleer savaş başlangıcı durumunda. Fakat bu denklemdeki en önemli terim insanların birbiri üzerindeki etkisi.

Hadi gelin biraz "Gerçek Aşkı Bulmanın Matematiği" nden de bahsedelim.
Okumadan geçmeyin, uzun ama eğlenceli bir içerik olacak önünüzde.

Soru Şu: Hepimizin karşısına “işte bu doğru insan” dediği biri çıkar mı? Cevap: Bilmem!
Ben herkes için ‘en az’ bir doğru kişi olduğuna inanırım...

ingiliz bir matematikçi mevzuya bir de bilimsel açıdan bakmaya karar vermiş. Milyonlarca insan arasında yalnız kalmanın olasılığı ne olabilir ki diye; Peter Backus bu olasılığı gerçekten hesaplamış, üstelik de Drake Denklemini kullanarak! 1960’larda giderek artan uzaylı ve UFO hikâyeleri sonrasında Frank Drake, içinde olduğumuz Samanyolu Galaksisi’nde bizimkine benzer başka akıllı yaşam formlarının bulunma olasılığını hesaplayacak basit bir denklem çıkarıyor. Galaksimizde kaç yıldız var, kaçının etrafında bizim güneşimiz gibi gezegenler olabilir, bu gezegenlerden kaç tanesinde canlı hayat koşulları olabilir vb. gibi bir çok olasılığın birbiriyle çarpıldığı bir denklem. Peter Backus mevzuya uyanıp bu soruyu kendisi için soruyor! “ingiltere’de yalnız mıyım, bana uygun kaç kadın var?” şeklinde değiştiriyor olayı! Sadece kendisinin hoşlanabileceği kadınların sayısına bakıldığında durum fena değil gibi; ingiltere’deki 30 milyon kadın arasında 10 bin 500 tane potansiyel aday mevcut. Ancak çekici bulduğu kadınların da onu çekici bulması olasılığını hesaba kattığında durum vahimleşiyor. Koca ingiltere’deki 30 milyon kadın içinde sadece 26 tanesi ile çekimin karşılıklı olduğu bir ilişkisi olabiliyor! Yani olasılık milyonda bir.
Kısa ve öz;

Oksijen=kokun.
insanı beyninden çarpar, kalbinden böler.
Ax2+ Bx + C=0 denkleminin diskriminantı (Æ),Æ = B2 - 4 AC formülüyle hesaplanır....
aşk bir olmaktır.
1+1=1
birden ibarettir...
1+1=1

olması gereken formül budur. lakin ki olma ihtimali, 1+1'in 1'e eşit olması kadar zordur.
isim bir isim iki

7(i),2(s),2(m),1(b),1(k)
8(7+1),3(2+1),2
10(2+8),3

Sonuç 13.

isim bir ve isim iki arasındaki uyum %13 civarında!

(ilkokul/lise anıları vol.1334)
elif safak in cikartmasi beklenen kitaptir.

Askin metafizginden cok satar.
sonuç boş kümedir.
akın kimyası çözüldüm de matematiği mi kaldı.
be sefer teğet geçecek dediğin duyguların seni ağırlık merkezinden çarpmasıdır.
+ abi saat 11:23
- eee?
+ fibonacci dizisinin ilk dört rakamı.
- yani?
+ seda beni düşünüyo olm demek ki.
- ...
+ dur mesaj atıcam. selam naber diim. öylesine atmış gibi. tam o beni düşünürken ben ona mesaj atıcam düşünsene lan!!
- ...
+ sonuna gülücük koysam mı lan çok mu yavşakça olur?
- ...
+ aha 11:24 mınakoyiim. geçti tamam bırak. tamam.
- abi 00:07 de ben bond.. james bond diye yaz gönder çok etkilenir.
+ sedat dalga geçme bak.. sokarım bond çantana senin şimdi..
erkek:1
kadın:o

1+0=1 (bkz: bir bebek)
1-0=1 (bkz: bir problem)
1x0=o (bkz: sorunsuz)
1/0= (bkz: anlamsız) kadın ve erkek ayrı ayrı hiçbirşey ifade etmezler...
(bkz: aşkın kimyası)
iki paralel çizgiydik
Hayat düzleminde
Hiç kesişmeyen...

Birliktelik çabalarımız
Bilinmeyen sayısını arttırmak gibiydi
Çok bilinmeyenli denklemlerin...

Hayaller, imkansızlıklara bölününce,
Elde kalan,
Ümit hanesine yazılmış kocaman bir hiç idi..

Bir de çaresizlik eklenmişti,
Tam sayılarına aşkın..

Çizgilerden biri,
Yeni başlangıçlara giderken
Diğeri
Yönlenmişti sonuna hayatın.

iki paralel çizgiydik
Hayat düzleminde
Kesişmesi
ihtimal dahilinde olmayan...

(bkz: Aysun Elagöz)
iki farklı 1 karşılaşır kocaman bir 1 oluştururlar. zamanla, kimine göre 3 yıl sonra birlerden biri arkasına bakmadan gider. geriye kocaman bir sıfır kalır.
küme konusunda da durum farklı değildir. kümende tek başına mutlu mesut yaşarken, evrensel kümeden biri belirir karşında alırsın kümene. birgün uyandığında hiç olmadığın kadar tek elemanlı bir kümesindir. üstelik kümen dünya gibi sıfır gibi yuvarlaktır.
0+0 (elde var sıfır)= 0
(bkz: aşkın metafiziği)
x, y yi görür, tanışır kaynaşır. 3 gün içinde x in akıl katsayısı yüzde bilmem kaçlık frekansla hızla düşüşe geçmektedir. y kişisi de aynı durumdadır. artık önce x=2y iken, şimdi 2x=y olmuştur. sen=ben lik bir eşitlik söz konusudur. bu nedir? aşktır sanırsam.
*
1+1 = 2 *
2-1 = 0 *
ben+sen=ben
ben-ben+sen=ben-ben
sen=0
ilüzyondur.
aşk karmaşık bir integral sorusudur. LAPTÜ kullanarak daha rahat çözülür.

(bkz: kiss me integral)
seven = a, sevilen = b. sevenin sevgi derecesi m, sevilenin sevgi derecesi m. para "p", aşk ise "x". genelleme yaparak, ortaya şöyle bir formül çıkartabiliriz.. |a*m+b*n|*p=x *