bugün

evladı için soğuk duş etkisi yapan annedir. öyle ki anne gün boyu ev işleriyle uğraşmaktan bıkmıştır ve de gecenin geç vaktinde anne karnım acıktı ya şeklinde pişkin pişkin konuşan çocuğuna sinirlenerek bu muhteşem ayarı verir. bazen gurur yapıp aç kalırsınız ya da mutfağa girersiniz veyahut mücadeleyi sürdürür anneyi ikna edip muhteşem bir spagetti ile geceyi kapatırsınız.
'ekmek yoksa pasta ye' diyen anne gibidir benim annemdir.
harika bir insandır. öyle dna sına annelik kodlanmamıştır diye çimkirecek değilim. müthiş insandır o.
bıkmış annedir. bu ana kadar yaptıklarına sayılsındır. o da insan dimi lan aaaa köle mi lan anneler!
naz yapan annedir.

çözümü basittir:

-başta ısrar edip kabul etmeyince alının.(2dk)
-vicdan azabı uzun sürmez kıramaz yanına gelir(5dk)
-iki öptürün.(1dk)
-sonra mantı isteyebilrsiniz.(hemen)
yavaş yavaş 40'lı yaşları deviren annedir.
bir harfi çocuğundan esirgemiş annedir. halbuki orada dese hayat bayram olacak.

-açım diyen çocuğuna mutfak orda cevabı veren anne , ayağa kalk, nasıl yaptın anlat!
+çok pişmanım hakim bey.

kesin çocuk öncesinde bir halt yemiştir. güdümlü anne terliği yemediğine dua etsin bence.
uykum geldi deyince yatak orada cevabını vermesi muhtemel annedir ayrıca.
-açım.

+mutfak orada, ben burada... olmaz ama böyle değil mi? hemen hazırlıyorum bir tanem.

-eyvallah.

+ne yemek istersin kuzum...
ayrıca uykum geldi diyince yat zıbar cevabını vermesi daha muhtemel annedir.
dizi izliyordur.
çocuğunu annesiz öğünlere hazırlayan annedir. anne zaten çoğu zaman "ısıt ye" altyapısını dolapta hazır tuttuğu için paniğe mahal yoktur.
evladının kendi başının çaresine bakabilmesini isteyen annedir. zira evlatlarının hep dizlerinin dibinde olamayacağını da düşünmeli anneler.
üşengeçliğinin altında çocuğuna sorumluluk kazandırma çabası yatan anne, iyilik meleği. şöyle anneler de var :

-anne acıktım
-sandalye
''az da siz hazırlayın ben yiyim'' , ''karılarınız da size böyle hizmet etcek (!)'' diye devam edebilecek anne söylemidir.
"anneeeğğğ kazağım neredeee?" diye çemkiren çocuğuna "nereye koyduysan oradadır." cevabını veren annedir; annemdir. candır. bir tanedir.
seda sayan, zuhal topal, esra ceyhan hastalığına yakalanmış annedir.
kızımm! alıyorum, yemiyorsun.
dolapta bir sürü şey var. salam var,ekmek var.
git kendine sandwich yap ye! diye cevap veren annedir. *
fazla kibarca. oysa burası aşevi mi? denmeliydi.
terliği gösteren anneden daha iyi bir annedir.
kazık kadar olup da; hala açım diyen, süt danasına verilen; artık bıkmış anne
feryadıdır. birde bu modellerin, oturduğu yerden mutfaktaki anneye çok susadım diyen versiyonu vardır. onlar zaten "güdümlü anne terliğinden" nasibi alır...
(bkz: dayak var yer misin)
" az ye de bir uşak tut kendine " cümlesinin en açık şekilde dışa vurumudur. annemden pekte duymaya alışık olmadığım sözdür.