bugün

en son atılan formattan 3 gün ila 1 ay arası bir sürede bu hale gelir bu bilgisayarlar, teknolojisi ne olursa olsun. yok çift çekirdekli, yok 10 gb ram li, yok 4 şekerli, yok iki forvetli farketmiyor. bilgisayarı kullanıyorsan illa ki böyle oalcak.

eve geldiğimde bilgisayarın başına geçerim, kullanıcı adı ve şifre varsa girer, sonra bir kahve koyar, dinlenir, duşumu alır, daha sonra bir kaç akraba ziyaretine gider, büyüklerimin hayır duasını alır, eve gelirim. sonrasında bakarım ki, hala o nalet şey, kum saati hala dönüyordur. bilgisayardan gelen vajır vujur ses de cabası. bilgisayarlıktan çıkmış da, iş makinesi olmuş sanki.

ya bir de takıntım var benim, illa ki açılıştaki bütün programlar açılacak, ben de onları kullanmadığım için bir bir kapatacağım çarpıyla, daha sonra fare imleci sadece oka dönecek, bilgisayardan ses gelmeyecek. ee bu da tabi yıllar alıyor. bazen arıyordum annemi, "annee biz öğle arasındayız, sen bilgisayarın düğmesine bassana" der, eve geldiğimde hazır bulurdum bilgisayarı.

iddia ediyorum, bilgisayar hayatımızı yavaşlatıyor: her bilgisayarı açışta 15 dk beklesen, günde ortalama iki kere açıyorsam yarım saat eder. ee bunu çarp şöyle bi 365'le.. ne yaptı? bir buçuk kilo abi, iki kiloluk yapim mi? bu beklediğim sürede, bilgisayarla yapacaklarımın hepsini yapar, bir de üstüne kola içerdim.

ee ne demişler, "dördüncü hakem kayıp zamanı gösteriyor, ama geri vermiyor hiçbir şey onu."
msconfig de "hizmetler" ve "başlangıç" bölümlerinde gerekli gereksiz tüm programların açılmasından dolayı böyle bir yavaşlama söz konusudur.bilgisayar özelliklerine göre daha geç açılır,açıldıktan sonra daha geç kendine gelir hatta bazen gelemez.örneğin neden başlangıç bölümünde msn otomatik olarak açılsın ki? yahu iki kere tıklasan ölecek misin? hizmetler bölümünde "microsoft hizmetleri ve anti virus programları" dışında programları devre dışı bırakmanız size yardımcı olabilir.başlangıç bölümünü kendi kafanıza göre ayarlarsınız.gereksizleri kaldırısınız.eger sadece bir kullanıcıysanız "sistem yapılandırma ayarları" yani msconfig üzerinde oynama yapmanız kötü sonuçlar doğurabilir.bilen birine sorun o oynasın *

tabiki açılış yavaşlamalarının hepsi bundan kaynaklanmaz ama geneli budur.ve size yardımcı olabilir
(bkz: microsoft un hayatımıza kattıkları)
msconfig komutu girilip başlangıçtaki programları denetlenmeli, tuneup utilities adlı programla düzenli bakım yapılması gereken ve büyük olasılık en son disk birleştir komutu verileli aylar geçmiş bilgisayardır. eski dosyaları sıkıştır özelliği ve cache i silme olayı da unutulmamalıdır. ayrıca c de, d de msocache diye bir klasör de varsa güvenle silinebilir. genellikle ofisle ilgi kurulum dosyalarında ibarettir.
soguk alip usutmus bilgisayardir muhtemelen.

tecrubeyle sabittir. vakti zamaninda arabanin arka bagajinda unuttugumuz bilgisayar, erzurum'un -40 deree sogugunda sabaha kadar beklemisti. eve alip actigimizda once "ne oluyo lan burada! siz kimsiniz?" tarzi bir tavir sergiledi. sonra ses, goruntu hersey kayboldu, mouse is birakma eylemi yapti derken oglene dogru nkendine geldi ve hicbir sey olmamis gibi devam etti...
belirtilen teknik konular haricinde;
ozellikle synmatech, zonealarm ve kaspersky gibi guvenlik yazilimlarinin etkisinin buyuk oldugu bilgisayardir. ayrica ayni anda birden fazla guvenlik yazilimi kullanmak da bu sureyi uzatabilir.
önceki günün gecesinde acemi kullanıcısı tarafından ne idüğü belirsiz sitelere girmeye pervasızca zorlanarak trojan ya da virüs kapmış bilgisayardır kimi zaman. yani bir nevi akşamdan kalmadır.
insanı deli eden bilgisayardır. özellikle de sıcak ve bunaltıcı bir yaz gününde yapacak birşey yokken, insan bilgisayara muhtaçken daha da sinir olur bu bilgisayara. fare sertçe defalarca pede vurulur, klavyedeki tuşlara gelişi güzel basılır, ekran kırılmak istenir.
kahrolası windows95 yılları...
idris kaptan gibidir.

(bkz: nerde kalmıştık)
ram i 256 veya daha altındadır. kırılasıdır. *
2005 ve daha eski basım değilse muhtemelen defrag ve clean işlemleriyle bir nebze kendine gelebilen bilgisayardır.
virüslenmiştir.
adamda sinirden başka bişey yapmayan, kaldırıp camdan atılası bilgisayardır.
insanları kum saati sendromuna sokmaktadır.