bugün

genç ateistlerimizce yapılan durumdur. Bunlar Kuran'ı okumazlar ayetleri cımbızlarlar sonra da ''biz kuran'ı okuduk yaee'' diye gezinirler. Bu tutmayınca sonraki aşamaları uyduruk hadisleri göstermektir.
Ateistler tarafından çokca başvurulan yöntemlerdendir.
nisa 3, 11, 34.

bakara 282.

ahzab 50.

bu linkten okuyabilirsiniz.
http://kuran.diyanet.gov.tr/kuran.aspx#1:1

bu cümlelerin bulunduğu bir kitabı savunmakta mücahitlerin attığı taklalar ateistlerin cımbızlamalarından daha ilginçtir.
daha yazımı eklemeden gelecek cevapları listeleyim:
1- o ayetten önceki ve sonraki ayetleri oku.
2- aslında orda öyle demek istemiyo, sen yanlış anlıyosun, bi hocaya danış.
3- asıl dilinden okumadığın için böyle anlaşılıyo, arapça oku.

madem kutsal, evrensel, ve tek doğru kitap; niye anlaşılması güç ve ben bu kitabı arapça okumak zorundayım?
kurandan örnek verilince,''ayet cımbızlıyorsun'' diyorlar. ne yapayım lanet olsun tüm kuranı mı yazayım. ancak mı ikna oluyorsunuz.
ayetlerin çoğu 1-2 cümle. neresini cımbızlayacaksın?
müslümanların ne dediğini ben anlıyorum ve bir yere kadar haklılar. belli sureleri, ayetin geldiği anı, tarihsel arka planı, muhammed in hayatını bilmeden bir yerden ayet koparmak ayet cımbızlamaya giriyor.
bunda doğruya doğru demek gerekir. ha bu demek değildir ki kurandan verilen her şey ayet cımbızlamak ancak ayeti verirken altına neyi kastettiğini yazmak gerekiyor. tefsir bu yüzden ortaya çıktı zaten. salt kuranı okuyup anlamak kuranı mümkün değil.
tabi hacıya hocaya gidin demiyorum ama en azından kuranın geldiği çoğrafyayı tanımak adına ve ayetlerin geliş olaylarını veya anlarını anlamak adına kuran dışında tarihi bir okuma, ve muhammed in hayatını bilmek şarttır. aksi halde ayet cımbızlamak oluyor bu çünkü dinin kendi mantığı içinde bir ilerleyiş var ve sen o bir ayeti alıp öncesi ve sonrası bağlamından koparırsan o çok farklı anlamlara gelebiliyor.
Kardeşlik, ahzab 53ü oku sadece bak cımbızlamıyorum sen oku diyorum,cımbızlamak 10 kelimeli bi cümlenin 3 kelimesini araklayarak olur,ben sana bütün bir ayeti sunuyorum.
" Ordular ilk hedefiniz Akdeniz dir , ileri"

sözünden, M. Kemal in savaş ve kan düşkünü bir kişi olduğunu çıkarmaya benzer.
Ömer in, Ali nin , Fatih in fethettiği topraklara karşı çıkıp ama o toprakları korumaya çalışanları kahraman gösteren iki yüzlüleri ıspatlayan ayetlerdir.

Ulan ğındıltıst, dünyanın şimdiki düzeni ile o zamanki düzeni aynı mı? O zaman fethetmeyeni fethediyorlardı. Topraklar 50 yıl bir devletin elinde ,50 yıl bir devletin elinde kalıyordu.

Kur an da onlar size savaş açmazlarsa siz de açmayın diyor.
ya yine başlamışlar amk pazar pazar.
Art niyetli kişidir aynı misyoner ve yahova şahitleri gibi,kişi zaten kalbini islama açmışsa Hidayet gelir onu bulur.
ateistlerin uzman olduğu konudur.
Genelde islamı kötülemek amacıyla aralardan sözleri seçen ateistler yapar bunu. Örnek savaşla ilgili bir ayet, diğer tüm güzel yerleri görmezden gelip bir cümle alıyor; atıyor sonra vahşi islam vs vs.
istenmeyen ayetler ateistler tarafından itina ile cımbızlanıyor. bu durum herkesin aklında ayet nasıl cımbızlanır sorusunu getiriyor. işte herkesin merak ettiği ayet cımbızlama formülünü uludağ sözlük okurları için derledik:

1. günümüzde yaşayan insanları ilgilendirmeyen ayetler.
2. günümüzde yaşayan insanların ahlak ve hukuk sistemine ters ayetler.
3. kadınları aşağılayan ayetler. (buna karşıt olarak yücelten ayetler müslümanlarca örnek gösteriliyor.)
4. müslüman haricinde diğer insanların düşman olarak gösterildiği ayetler.
5. yahudilere yapılan ırkçılık ve ayrımcılık. (daha sonra bu imtiyazlar kendilerinden alınmış ve sonsuza kadar lanetlenmişlerdir.)
6. fizik dışı olaylar içeren ayetler.
7. bilimsel bulgulara ters düşen ayetler.

işte bu kombinasyonlar ile siz de kendi ayetlerinizi cımbızlayabilir ve ufaktan ateizme doğru kayabilirsiniz.
modern islamcıların en sevdiği şey, islamı günümüze uydurmak için arap dilini bile değiştiyorlar, adam arap soruyorsun, burada ne yazıyor diye adam '' dövün '' yazıyor diyor ama bizim modernistler yok dövün değilmiş hafifçe vurunmuş, bütün islam alimleri ayşe'nin yaşı 9 diyor ama bunlara göre 18'miş falan, bunun gibi bir sürü örnek var. gülüyorum sadece bu mücadeleye *
--spoiler--
istenmeyen ayetler ateistler tarafından itina ile cımbızlanıyor.
--spoiler--

- e kuranda geçiyor bu ayet?
+ aaa olmaz ama ben bu ayeti istemiyorum işte, bir müslüman olarak kuran ı kerim de geçen bi ayeti istememe hakkımı kullanıyorum.*
ateistlerin iyi bildiği konudur.