bugün

Geçenlerde bir yerde okumuştum da inanmamıştım.

Sonra ingiliz bir dostuma sordum bu soruyu. Onayladı!

Meğer bizi bir arap ülkesi sanıyorlarmış. Oysa türkiye hiç biri değil.

Türkiye, bereketli bir yemek gibidir. Aslında içinde her kültürden bir şey var, ve bizi farklı yapanda bu!
gelip görmemeleri sebebiyle yadırganmayacak durum. lakin hepimiz biliyoruz türkiye'nin arap ülkesi olmadığını; bunu bilmeyenlere anlatacak yerde yazmak daha mantıklı değil mi? düşünedurun...
(bkz: çekememezlik)
Bunun birde tam tersi var; bütün Müslümanlar'ı türk bilmeleri.ispanya da öyleymiş.
türklerin doğulu olmalarından dolayıdır. üzgünüm dostlarım ama burası modern bir ülke değil ve arap kültürü gayet etkin.
on yıllardır sürdürülen yanlış politikanın sonucudur.
hatay'a geziye gelmiş olan avrupalıların sanma olasılığı yüksektir. Hatta Hatay'ı arap değil, arabistan'ı hataydan ibaret bile sanabilirler nitekim haklıda sayılırlar.
tuhaftır arap ülkeleri de arap sayıyorlar türkiye 'yi avrupa birliğine girecekken arap birliğine girdik bundan onun payı büyük tabi .
biz de iranlıları arap sanıyoruz. cehaletin kıtası ve ülkesi yok. cahilsen cahilsindir.
deve var dediler geldik diyen polonyalıyı bile gördüm.
üzerinde yaşayan cahil halktan dolayı maalesef ki sanmaktan öte bir gerçektir.
istanbul u köy sananin, türkiye yi arap ülkesi sanmasi cok dogaldir.
Avrupadan gelen her temsilciye dansözlü sıra geceli eğlenceler düzenlerlerse olacağı budur.
neden acaba diye düşünüldüğünde arap kültüründen birçok şeyi barındırdığımız sonucu çıkmaktadır. çoğu şey arap kökenli.
avrupalıların araştırmadan bilip etmeden önyargılarıyla hareket ettiklerini gösterir.
osmanlı'nın yüzyıllardır arap gelenek,görenek ve ruhunu yaymasından dolayıdır.
jackı chanın altın yumruk istanbulda filminde ki türk kadınlarının kara çarşaflı olarak gösterilmesi buna örnektir.
asosyal olduklarını gösterir. çevrelerinden bihaberler.
türkiye'de, özellikle istanbul'da çekilmiş hollywood filmleriyle pekiştirilen algıdır.
cehalet dünyanın her yerinde bu türlü sıkıntılar yaratır. şahsen tatile giderken hangi kıtaya ineceğini, gittiği şehrin nerde olduğunu bilmeyen zengin avrupalılar gördüm. ama onların böyle düşünmelerini sağlayan birçok sebep de bizim tarafımızdan yaratılıyor. otellerde türk gecesi adı altında rezalet animasyonlar, yalan yanlış danslar, dansözler çıkartır, arap müziği çalarsan adam ne yapsın. zaten kafasını yormak istemiyor. bilgi dediğimiz şey merak,emek ve çaba gerektiririr. dünyanın hali ortada. teknoloji gelişiyor diye insanlık ilerliyor diyemeyiz. savaşlar aynı, önyargılar, cehalet hala en büyük kavga nedeni.
bu bizim eksikliğimizden çok avrupa'nın cahilliğidir. Bir insanın yorumunu saygıdeğer ve dikkate alınması gereken yapan unsurlardan biri de belli bir araştırmaya veya bilgiye dahil olarak yapılmasıdır. Ünlü bir Amerikalı oyuncu veya şarkıcı, isterse dünyaları alacak parası olsun, konuşmak için konuşup, yorum yapıyorsa kulakları tıkamak yeterlidir. Gidip, görmeden konuşmak, etiketlemek, yorum yapmak denize açılmadan 'balık nasıl tutulur?' dersi vermek gibidir.
müslüman çoğunluğun arap olması, türkleri de müslüman olarak tanımalarının bunda büyük etkisi var. kasıt aramadan bakarsak ne kadar yozlaştığımızı anlayabiliriz. kasıt var mıdır? vardır ama emin olun arap ülkelerinden farkımız çok azaldı. oysa bizim öz kültürümüz dünyaya öncülük edebilecek cinsten.
görüntü olarak olmasa bile kafa yapısı olarak araplardan farkımız yoktur. aynı görgüsüzlük, aynı şekilcilik, aynı
cahillik.. adamlar haksız sayılmaz bu anlamda
enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız dır efendim. bu adamı türkiye nin bakanı olarak gören avrupalı daha ne düşünsün?
avrupanın yaptığı bilgisayar oyunlarında bile bu etki görülmektedir. Stronghold diye bir strateji oyunu vardı türkler aynı araplar bildiğin arap yani kıyafet falan filan her şey.