bugün

türkiye'de birçok insanın isteği.
çok yanlış.

avrupa'ya gitme hayalleri kurup suriyelileri istemiyorlar. kendisi için istediği bir şeyi başkası için istemiyorlar.

keşke muhalif partilerin bu konuda tutumu değişse.
almanya'dan yazması kolay çok istiyorsan gel besle birkaç tane.
Asker ve vergi mükellefi azaldığı için her geleni alan osmanlı gibi açık kapı politikası güdüldüğü için, asker sayısi 700 binden 350 bine düşürüldüğü için, sınırlardan mayınlar kaldırılıp 10 milyonun üzerinde ne olduğu belli olmayan yabancı ülkeye dolduştugu için, 400 bine ev alana vatandaşlık hediye edildiği için, ev alan yabancılardan kdv alınmadığı için, 22 yaşını doldurup vatandaş olan yabancılar askerlikten muaf olduğu için, üniversiteye bile sınavsız girdiği için dışarı gitmek isteyen insanlardır.
cahile laf anlatmaktan bıkılsa da yine de anlatalım.
zaten bu cahillere gülüp geçtiğimiz ve insan yerine koymadığımız için bugün burnumuza kadar pisliğe battık.

ihtiyacım olsa avrupa'ya gitmek isterim-giderim de ve eğitim mal mülk dil ikamet çalışma izini vb kriterlerden muaf olarak ab vatandaşı olma hakkım da var.
ama avrupaya mülteci olarak gitmem.
mülteci tanımı bilmeyen cahiller avrupa'ya gitmek genellemesini yapmasın.

suriye afganistan ırak gibi ülkem savaş saldırı altında olsa gitmem.
ülkeme saldıranla da savaşırım, bu saldırganlarla bir olanla da savaşırım.
beni yöneten iktidar kim diye bakmam onunla bir olur ülkem için savaşırım. hatta; iktidar savaşma derse iktidarda kim olursa olsun ona karşı da savaşırım.

allah diyerek götü sıkışınca arabistan'a-mekke'ye değil de vatikana italya'ya kaçan, kahrolsun kapitalizm diyerek götü sıkışınca küba kuzey kore rusya çine değil de ingiltere amerika londra new york'a kaçanlar burada ahkam kesmesin.

akıl ve zekanız kullandığınız kavramların ne anlama geldiğine yetmiyor.
aynı zamanda akıl ve zekanız sizde muhakeme yeteneğiyle, evrensel bir etik değer oluşmasına da yetmiyor.

ben mülteci istemiyorum, çünkü; ülkemin sokakları caddeleri insan çöplüğüne dönsün istemiyorum. yasa dışı yollarla ülkeye giriş yapanlar mülteci değildir, sığınmacı da değildir, göçmen hiç değil.
siz neden bahsediyorsunuz?
savaştan zulümden vs kaçan diye gerekçeler gösterilen insan değil bunlar.
ne demek istediğimi anlayacak beyin sahibi bile değilsiniz.
savaştan kaçanlar baskıdan kaçanlar ölümden kaçanlar bayram seyran ülkesine ziyarete tatile gider mi?

- biz mülteciyiz, savaştan ölümden baskıdan kaçtık.
* nereye gidiyorsunuz?
- almanya fransa hollanda belçika isveç ingiltere vs avrupa veya amerikaya.
* amk dangalağı, bu ülkede türkiye de kal. burada sana baskı yok, savaş yok, zulüm yok, hatta; tc vatandaşlarından daha da üstünsün ve tc vatandaşlarının sahip olamayacağı ayrıcalık özelliklere sahipsin. sağlık ticaret seyahat ikamet vergi vs alanlarda muafiyetin var. neden avrupa amerika diyorsun?

yaşanılan durum savaştan kaçma ölümden kaçma değil, suriye afgan ırak kürt arap afgan vs milyarlarca dolarlık küresel bir insan kaçakçılığı ve ucuz iş gücü kaynağı yaratma.

dilenci gelmiş açım abi diyor ve adamı alıp karşıda olan lokantaya sokup kuru fasülye pilav salata ayran ısmarlıyorsun.
dilenci "burası ne ya, beni nurs-et steakhouse etiler'e götür. bu ne yenirmi bunlar? Steak Tartar, deniz tuzu, dijon hardal, kapari, konyak ve sızma zeytinyağında olmalı. yanında Tulum peyniri salatası, karışık Akdeniz yeşillikleri, kuru yemiş, ceviz, nar, nar ekşisi, çeri domates, soya filizi, kibrit elma ve sos. tatlı olarak da Kaymaklı dondurma ilaveli havuç dilimi söyle" diyor.
siz de bu adama ziktir gir mınagoduğumun adamı diyorsunuz.
ve siz vaaay! aç insana saldıran halinden anlamayan oluyorsunuz.

yabancılara çalışma ikamet seyahat vatandaşlık vb kriterleri tc devleti kanunları ve uluslar arası sözleşmelerde bellidir. önüne gelene ne idüğü belirsizlere verilen defacto olarak ülkeye giriş izinleri, vatandaşlık, ikamet, Seyahat, vb işlemler tamamen hukuk-yasa dışıdır.
sokakta görüp acıyıp evinize almayacağınız insana vatandaşlık ve ülkeye yasa dışı yollardan giriş oturma çalışma vatandaşlık izini verenler bunun hesabını verecek.
ikisi aslında bağlantılı şeyler. Bu kadar göçmen olmasa millet ülkesinden de, yediği içtiğinden de memnundu. Ben vicdanen, gitmek istiyorum diyeni kınayamıyorum.

Türkiye’de herkes ayrıcalıklı ve öncelikli… herkese maaş, herkese vatandaşlık, herkese hak, herkese bilmem ne… 45 milyon adam canını dişine takmış 55 milyon tane adamı besliyor.
Gören de Norveç ve isviçre'den mülteci geliyor zannedecek. adamlar 1500 yıl öncesinden ülkemize geliyor...
benim için hiç sorun değil ben yurtdışındayım.. onları çekecek ben değilim türkiyedekiler şüphesiz. bunu diyen kişide sanırsam türkiyede yaşamadığı için sallayıp duruyo. o zaman kapını açıp alsana evine.
çok doğru bir yaklaşımdır. senin yaşam tarzın, geleneklerin ( tamamen kırsalda doğup büyümedi isen yani birkaç yıl bile olsa topluluk içerisinde yaşamış isen ) avrupada sırıtmaz. çünkü sen belirli bir hayat görüşüne, toplum kurallarına aşinasın. bizim aramızda da kıro diye barzo diye adlandırdığımız saplar yok mu ? illa ki var. ama 100 kişide 3-4 tanesi falan böyle çıkar. kalan 96 kişi avrupaya gidince oraya ayak uydurur sırıtmaz.

senin ülkene gelen "mülteci" adı altındaki ortadoğu vatandaşları ise bize benzemiyorlar. toplum içerisinde yaşamaya alışık değiller. toplum içerisinde yaşamaya alışkın olanlarının yaşadığı toplumda gene kendileri gibi olanlar. o yüzden bu insanların büyük çoğunluğu bizim ülkemize ayak uyduramıyor. en basitinden senin geleneklerin göreneklerin farklı bir ara kadınların arkasından video çekme furyası vardı unutmuş olamazsınız her akşam haberlerde 3-4 olay gösteriyorlardı. bu insanlar için bu normal bir şey ama senin için son derece ayıp ve dayak atacak kadar önemli bir konu. sadece buradan yola çıksan olayı çözüyorsun aslında kolayca. olay tamamen doğup büyüdüğün coğrafya ve gelenek göreneklerde.
Mültecilerin büyük çoğunluğu zır cahil ve karanlığın destekçileri.
Ben o mültecilerden değilim ki, bu neyin kıyaslaması?
Ülkeden yurtdışına giden türk profili ile mülteci profili bir mi?
aslında bence de yanlış. bazı türkler de avrupa'nın mültecileri, bazı suriyeliler de türkiye'nin yani insan kendi ülkesinden daha iyi bir ülkede yaşamak istiyor. tabii ki her mülteci bir değil ama orası avrupa, burası türkiye. avrupalıların burada mülteci olarak yaşayacak halleri yok ya. gurbetçilikle mültecilik de birbirinden farklı şeyler ama ikisi de kötü aslında ya da ben yurt dışında yaşamadığım için kıskanıyorum.
Mülteci tanımını bilip de böyle salak başlıklar açanı ülkeden def edeceksin de işte öyle de olmuyor.Efendi gibi konsolosluğa baş vurup vize alınırsa yasal olarak gidersin.Ama ülkelerinden kaçıp Türkiye’ye illegal yollardan giren davarlarla bu insanları da bir tutmazsın arkadaş.