yine can sıkıntısından bir sıralama yapma derdi içinde buldum kendimi. avrupa nın kupaları baz alarak ve üzerine şu anki durumunu da katarak kendi kriterlerime göre yaptığım en büyük 10 kulübü sıralaması. bu sıralamayı yaparken en önemli kriterim şampiyonlar ligi başarıları idi. sonrasında kendi ligleri ve diğer avrupa kupalarıyla bugünkü durumlarını kendimce değerlendirip bir sıralama yaptım.

1- real madrid : herhalde çok tartışılacak bir tarafı yoktur. 11 şampiyonlar ligi şampiyonluğu ve 5 tanesi son 20 yıl içinde.

2- ac milan : son 5 yılda artık baş altı bir italyan kulübüne dönüşmüş olsa da 7 şampiyonlar ligi kupası ve juventus heagamonyası öncesi son lig şampiyonluğunun da sahibi. tekrar toparlanacağına inanıyorum.

3- fc barcelona : neden 2 değil de 3 yukarıda izah ettim. 4 ü son 10 yılda olmak üzere 5 şampiyonlar ligi şampiyonluğu ve ligde de son 7 yılın 5 ini şampiyon bitirdiler. yine de benim için milan dan sonradır.

4- fc bayern münchen : 5 şampiyonlar ligi ve bundesliga nın hiç ama hiç tartışmasız hakimi. 2000 lerin ortalarından çok sıradan bir takıma dönüşse de son 5-6 yılda yeniden avrupa futbolunun zirvesine oturdu.

5- liverpool fc : burada 1 parça subjektif olmuş olabilirim. liverpool u 6. sıraya mı yazsam 5 e mi yazsam karar verememiştim .çünkü man utd ın 20 liverpool un 18 premier lig şampiyonluğu var artık. ama yine de liverpool un 5 şampiyonlar ligi kupası olmasından dolayı 5 şampiyonlar ligi kazananlar sırasını bozmak istemedim. ayrıca 3 te uefa kupası ile müzesi man utd tan daha dolu. 70 ler ve 80 lerde bugünün barcelona sı ne ise liverpool da tam olarak oydu sonuçta.

6- manchester united : 5. sıraya değil de 6. sıraya neden yazdığımı yukarıda izah ettiim. eğer 2009 veya 2011 deki şampiyonlar ligi finallerinden birini kazanmış olsalar tereddütsüz 5. sıraya yazardım.

7- juventus : sadece 2 şampiyonlar ligi şampiyonluğu olsa da kaybettiği kaybettiği tam 6 final var. yarı finaller de cabası. ayrıca italya nın açık ara en çok lig şampiyonluğu elde eden takımı. nerdeyse milan ve inter in toplamı kadar.

8- internazionale milano : kısaca bildiğiniz inter. 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu ve 3 uefa kupası elde etse de yakın tarihte juventus un gerisinde olmasından dolayı onu 1 basamak aşağı yazıyorum.

9 - ajax amsterdam : 70 lerin efsanesi. her ne kadar 15-20 yıldır avrupa da kayda değer bir iş yapamasa da 4 şampiyonlar ligi şampiyonluğu olan 1 takımı ilk 10 un dışına almak saçmalık olurdu. bu yüzden ajax pek çok kadro olarak kendisinden güçlü takıma göre benim gözümde daha büyük bir takımdır.

10 - chelsea : abramovich gelene kadar sadece 1 premier lig şampiyonluğu olan chelsea abramovich ile beraber 10 yılda 4 lig , 1 şampiyonlar ligi , 1 uefa kupası kazandı. bu sıralamayı yaparken tek kriterim müzedeki kupalar değildi. o yüzden benim için chelsea de bu sıralamada 10. sırada yer buluyor.

arsenal , benfica , porto , atletico madrid , borussia dortmund , valencia , psg , marsilya gibi pek çok büyük takım da ilk 10 un dışında kaldı ama bir eleme yapmam lazımdı sonuçta.

uefa champions league master edition : liste benim kendi listemdir. herhangi bir siteden falan almadım. made in liverpoolmlt.
ilk 10 da olmasa da ilk 20 de kesinlikle bir Türk takımının olacağı listedir. (bkz: Galatasaray)
(#33581618)

Eğer Juventus bu sene şampiyonlar ligi ni alırsa kendilerini bir basamak yukarı yazacağım sıralama.
Avrupa da tek büyük vardır. O da beşiktaş.
2000 sonrası başarılarıyla manchester united'in liverpool'un üstünde yer alması gereken liste.
R. madrid
barcelona
A. Madrid
B. münih
B. Dortmund
chelsea
M. united
Arsenal
Liverpool
Juventus
Psg

Not: sıralama karışıktır.
Kişisel bir liste, rast gele bir sıralama: 1. Barcelona 2. Real Madrid 3. Bayern Münih 4. Juventus 5. Liverpool 6. Manchester United 7. Arsenal 8. Milan 9. Porto 10. GALATASARAY
allah allah halbuki beşiktaş ın barcelonanın ya bir altında ya da bir üstünde olması gerekirdi!
1. Fenerbahçe
2. Real Madrid
3. Barcelona
4. Manu
5 juventus
6. Dinamo Kiev
7. Chelsea
8. Liverpool
9. Sevilla
10. Benfica. Evet.